Skip to Content

This cache has been archived.

Radek694: Všichni zalogovali tak uklízíme z mapy :-)

More
<

Přikrmujeme 🐦v Brodě

A cache by Radek694 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 03 March 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

03 March 2019, 14:00 - 15:00

Přikrmování ptactva

Přikrmují mnozí, někteří občas, někteří pravidelně, ale co je vhodné vědět?

Výběr místa
V podstatě je úplně jedno jestli se vydáme do nejbližšího parku nebo na kraj lesa. Hlouběji v lesích není CITO během zimy příliš vhodné, protože i ptactvo se přesouvá blíže k lidským obydlím.
Důležité je neumisťovat krmítka blízko frekventovaných cest a prosklených ploch, do kterých by mohli ptáci při přeletech narážet.
Krmítka
Krmítko si můžeš vyrobit doma, případně zakoupit ve specializovaných obchodech. Na eventě si ukážeme jednoduchou výrobu krmných zvonků s použitím kokosového ořechu, květináče, plastové láhve nebo z krabice například od mléka. Krmítka jsou zásypové, domečkové, ale i zavěšené tukové závěsy, ovocné věnce, resp. lojové koule. Výběrem krmiva ovlivníme i druhy, které k nám přiletí. Na zásypových často potkáte (v závislosti na krmivu) sojky, vrabce, strnady, drozdy nebo špačky.
Domečkové nejvíc vyhovují sýkorkám, datlům, hrdličkám, špačkům, no a na zavěšených lojových koulích si myslím pochutnají všichni.

Je velmi důležité pochopit, že umístěním krmítka naše práce nekončí. Jednorázové krmení sice potěší, ale dlouhodobý účel nesplní. Ptáci si rychle navyknou na dostatek krmiva, ale pokud přijdou skutečně mrazivé dny a krmivo nedoplníš, tak jim hrozí úhyn! Budou zobat naprázdno na místě, kde se na potravu spoléhají. Proto si prosím vytvoř pravidelný návyk a přikrmuj pravidelně, a to hlavně tehdy, když se ti nebude chtít vypadnout z tepla domova.
Krmítka nestačí jen doplňovat, ale měli bychom je i pravidelně čistit, a to aspoň vodou. Je to velmi důležité, zamezí se tak infikování ptáků salmonelózou nebo jinou chorobou, které se přenáší zejména trusem. Důležité však je, abychom se před možnou infekcí chránili alespoň tak, že budeme používat gumové rukavice a po práci si ruce umyjeme dezinfekčním mýdlem.
Doporučuje se krmit ve výšce minimálně 1,5 m nad zemí z důvodu zamezení lehkého úlovku toulavých koček.
Prosím, nezapomeň krmítka, na které jsi použil plastové lahve nebo krabice od mléka po zimě odstranit!

Čím je (ne)krmit
Nevhodné krmivo může způsobit zimou oslabenému ptačímu organismu těžké zažívací problémy, které mohou skončit až bolestivým úhynem. Čím tedy ptáky nekrmíme? Nenabízíme jim zbytky našich jídel – sůl i koření jsou pro ně jed. Nebezpečný může být i chléb a starší zbytky jídel, které mohou obsahovat bakterie a plísně – ty jim způsobují střevní problémy.
Semena jim dáváme jen čerstvé a dobře skladované. Pokud jsou olejnatá semena poškozené, rychle oxidují, pokud se špatně skladují (v teple, vlhku, na světle), zplesnivějí – vzniklé aflatoxiny jsou pro ptáčky velmi jedovaté.
Taková semena ptákům nenabízíme, a to platí i pro ořechy. Ovoce „servírujeme“ celé, ne nakrájené, protože to se rychle kazí. Sušené ovoce je vhodné, ne však konzervované oxidem siřičitým.
Ptákům se často nabízejí různé kousky tuku nebo loje, ty však nesmí být solené, kořeněné nebo přeškvařené. Všeobecně nejvíc mají oblíbenou slunečnici.

Dovolím si i jedno upozornění. Krmivo, které znáte z obchodů a je v síťce potěší drobné ptactvo, ale pokud se k němu dostane větší pták, například straka, tak jí hrozí udušení právě síťkou, ve které krmivo najde. Zvaž proto prosím nákup krmné koule v síťce.
V případě, že se rozhodneš například pro ovocný věnec, tak ho připrav tak, aby po krmení nezůstaly na místě šňůry, dráty a podobně. Zkus se při výrobě poohlédnout například po větvičce, kterou bys ovoce propíchnul a následně zavěsil.

Všeobecně však platí, že pro časté návštěvníky krmítek jsou vhodná následující zimní krmiva:
• ovesné vločky máčené v oleji, drcené ořechy, lojová směs, jablka, sušené bobule vhodné pro tyto druhy: drozd černý, drozd kvíčala, špaček obecný
• drobná semena (proso, niger, řepka, len, sezam), drcené burské ořechy, směs pro volně žijící ptáky, lojová směs vhodná pro tyto druhy: konopka obecná, stehlík obecný, vrabec domácí a polní
• olejnatá semena (slunečnice, konopí, len, niger, mák, řepka), drcené a burské ořechy, sušené bobule, lojová směs, směs pro hmyzožravé ptáky vhodné pro tyto druhy: sýkorka modřinka, šoupálek krátkoprstý, zvonek zelený, dlask tlustozubý, pěnkava obecná, žluna šedá a zelená.
• ovesné vločky, obilný šrot, drcené burské ořechy, slunečnice, konopí, směs semen, sušené drcené bobule vhodné pro tyto druhy: hrdlička zahradní, vrabec polní, pěnkava jikavec
• lojová směs, olejnatá semena (slunečnice), lískové a jiné ořechy, sušené bobule, obilí vhodné pro tyto druhy: sojka obecná, strakapoud velký
• drobná semena (len, niger, lesknica, proso, mák), drcené burské ořechy, lojová směs, směs pro hmyzožravé ptáky vhodné pro tyto druhy: pěvuška modrá, sýkora koňadra, čížek lesní
• sušené bobule, ovoce, jablka vhodná pro tyto druhy: drozd cvrčala, brkoslav severní
• olejnaté semena (slunečnice, konopí, niger), drcené ořechy a burské ořechy, lojová směs vhodné pro tyto druhy: sýkora uhelníček, sýkora parukářka

Pokud chceme, aby se nám na krmítku objevily i větší druhy ptáků, můžeme jim nabídnout kukuřici, Ta je lákadlem pro straky a sojky. Nebuďme překvapení, pokud se vysoká koncentrace ptáků stane terčem dravců, například krahujce obecného. Do tohoto přirozeného děje v žádném případě nezasahujme!
Krmit můžeme od prvních mrazivých dnů, ale hlavně během sněhové pokrývky a silnějších a celodenních mrazů.
Z hlediska potravní dostupnosti má význam přikrmování především, jestliže přírodní zdroje (semena plevele) jsou na minimu, zvláště v únoru a březnu. Během chladných dní ptákům nenabízíme vodu, mohli by se v ní vykoupat a zmrznout. Jako zdroj vody jim můžeme nabídnout pokrájené kousky jablek.

Teorie za námi, pojďme na praxi

Na přikrmování v Brodě si společně připravíme krmivo, vyrobíme krmítka a zavěsíme je na vhodná místa v okolí. Přineste si prosím cokoliv užitečné (výše popsané) na společné přípravy, anebo si to připravte už doma, resp. kupte v obchodech.
Pokud přineseš krmítko, které je možné mít umístěné celoročně (ne plastové láhve a podobně), tak získáš CWG zdarma. Ostatní si ho můžou zakoupit, čímž podpoří nákup dalších krmítek a krmiva. Za CITO dřívka děkujeme RECOILovi.

Přikrmovací CITO event je velmi vhodný jako naučné setkání i pro vaše děti, kterým vytváříte pozitivní rodičovský vzor a budujete vztah k přírodě v městském prostředí okolo nás.

Uvidíme se v neděli, 3. března 2019 od 14:00 - 15:00.

V listingu jsou použité informace z urobsisam.zoznam.sk, dravce.sk.
Foto: nahuby.sk, fotop.sk
Listing: Simon Cooper po konzultácii s jancidobso - www.watching.sk
Překlad do češtiny: Eva80 - ďakujem :)
Bookmark přikrmovacích CITO eventů najdeš TU.
CITO event věnovaný přikrmování ptactva, výrobě a čištění krmítek je otevřená výzva pro všechny ownery se vztahem k přírodě.
Na Slovensku během této zimy bylo publikovaných víc než 20 CITO přikrmovacích eventů.
Pokud máš zájem o přikrmování ve tvé lokalitě a napíšeš mi zprávu na nick SimonCooper.sk, tak ti rád poskytnu kompletní HTML listing, už teď máš zabezpečené sériové evenťáky (mění se jen název) a v případě, že ti investice do krmení rozháže domácí rozpočet, tak ti přispějem materiálně nebo i finančně na krmení ptactva.
Stačí mi napsat zájem přes GC profil, uvést tvoji emailovou adresu a ostatní si už vykomunikujeme. Děkuji za ptáky ;)
Přijmi mé pozvání i na Slovensko na další eventy z vlastní dílny:

Kešeriáda 2019
(Bratislava, 11. 5. 2019, GC7TVVA) :: Link TU ::
- sportovní event hravou a zábavnou formou pro všechny věkové kategorie. Má 350+ logů a možná změní ikonu na MEGA.

Škola v prírode - Poklad na Striebornom jazere
(Galanta, 29. 6. 2019, GC7TVTV) :: Link TU ::
- pátý ročník MEGA eventu tentokrát na koňském ranči s tématikou inspirovanou Winnetuovkami od Karla Maye.

Additional Hints (Decrypt)

Avp armncbzragr :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

33 Logged Visits

Write note 2     Archive 1     Will Attend 11     Attended 16     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 13 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.