Skip to content

AGT 123 Skalni utvar Dzban EarthCache

Hidden : 2/27/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skalní útvar Džbán skalní věž Klokočských skal 123

Vítejte na dalším pokračování série AGT - Alkeho Geo-earth-cache tour. Nesouměrný hřbet ze svrchnokřídových kvádrových pískovců, vyznačujících se velkou skalní členitostí. Zahrnuje dvě na sebe navazující území: na severu Betlémské skály, na jihu a východě vlastní Klokočské skály. Zdaleka nápadným útvarem je asi 2 km široká skalní stěna v čele kuesty nad obcí Klokočí, z níž je vyčleněno několik samostatných pískovcových věží.

A právě jedna z těchto věží je cílem naší dnešní výpravy.
 

Základní informace o geologických poměrech oblasti

Skalní věž je přírodní geomorfologický tvar a strukturně denudační tvar reliéfu. Jedná se o izolovaný, vysoký a často též štíhlý sloup či hranol, svým tvarem připomínající věž. Specifickým typem skalní věže je skalní jehla.

Plošinu brázdí skalnaté rokle. V jižních okrajích je zahlouben Rotštejnský důl se zříceninou hradu Rotštejn, osou plošinatého týlového svahu kuesty prochází Zelený důl s řadou bočních roklí. Ve skalních stěnách vniklo několik desítek různě velkých pseudokrasových výklenků a jeskyní - k největším v Českém ráji patří Postojná. Některé jsou významné i z archeologického hlediska.

Zvětráváním a odnosem nestejně odolných poloh pískovců vznikly skalní perforace (např. skalní okna a tunely v Betlémských skalách, u Rotštejna) a četné mikroformy (zvlášť žlábkové škrapy, voštiny atd.)

Ze dvou stran zlomy omezená zřetelně ukloněná kra křídových pískovců vytváří nad klokočským zlomem výrazné skalní defilé porušované místy kernými zónami a smykovými trhlinami na nichž dochází i k posunům na vrstevních plochách - zejména u Roštejna a Klokočí. Doprovodným jevem jsou svahové pohyby kulis. Místně jsou tyto zóny a trhliny nazývány průchody.

Vlastní území skal není tektonicky porušeno a jeho členitost je dána jen různým stupněm zvětrání. Zvětrávacími procesy vznikly i pseudokrasové jeskyně (Postojná, Husova Kazatelna, Jislova sluj aj.), skalní brány a skalní hřiby. Geologicky je kra tvořena křemennými kvádrovými pískovci teplického souvrství. V pískovcích je častá štěrčíkovitá příměs, pískovce jsou místy typicky šikmo zvrstvené. Ojediněle se nachází makrofauna svrchnoturonského stáří. Ojediněle se v křídových pískovcích vyskytují obrovské stopy po biogenní činnosti živočichů.

Klokočské skály jsou tvořeny středně až hrubě zrnitými, středně vytříděnými křemennými pískovci teplického souvrství. Okolo trosek skalního hradu Rotštejn postaveného koncem 13. století je možno studovat morfologii a poměrně složité zvrstvení křemenných pískovců teplickeho souvrství typické pro celý komplex Klokočských skal. Podzemní voda v pórovitých pískovcích byla zdrojem pro studnu vyhloubenou u skalního hradu.
 

Skalní věž

Skalní věž vzniká v důsledku mechanické eroze, a to postupným rozčleňováním a destrukcí tabulové plošiny či skalnatého horského hřebene. Její tvar je důsledkem mechanického zvětrávání a odnosu horniny, popřípadě odsedání svahu. Na mořském pobřeží vznikají skalní věže abrazí a izolací odolnějších partií podemílaného a obrušovaného pobřežního srubu (klifu).
 

Detail věže a vrstev usazenin


Zvětrávání a vznik skalních věží

Skalní útvar tohoto typu vzniká tak, že usazená hornina - v tomto případě pískovec je zvětrávána procesem, který se jmenuje selektivní zvětrávání.

Jedná se o soubor změn, které prodělávají horniny na zemském povrchu vlivem vnějších geologických činitelů (např. působením atmosféry, vody, ledu, kolísající teploty a činností organismů). Jde o určité přizpůsobování se hornin povrchovým podmínkám, zejména nízkým teplotám a tlakům, dostatku kyslíku a vody. Výsledkem uvedených procesů jsou četné zvětrávací produkty, kterými mohou být minerály, úlomky hornin, ionty a plyny. Má povahu fyzikálních nebo chemických procesů, které mohou probíhat za spoluúčasti živých organismů. Zvětrávání může v průběhu času (často velmi rychle, stačí se podívat na stav řady městských fasád), vést k rozpadu hornin a následné erozi, které vede k celkovému přetvoření tváře krajiny.

Druhy zvětrávání podle příčin

Rozlištujeme 3 základní druhy zvětrávání:


Zde se jednoznačně setkáváme s chemickým zvětráváním. Chemické zvětrávání je proces, při kterém se mění minerální a chemické složení hornin. Intenzita těchto pochodů je závislá především na klimatických podmínkách, zejména na množství srážek a teplotě. Značný podíl na chemickém zvětrávání má voda, obsahující rozpuštěné organické i anorganické látky. Účinnost pochodů bývá zvyšována také předcházejícím fyzikálním navětráním dané horniny. Základní formy chemického zvětrávání představují chemické procesy: rozpouštění, hydrolýza, oxidace, hydratace a karbonatizace. Na chemickém zvětrávání mají svůj podíl také rostliny a živočichové. Z rostlin přispívají zejména lišejníky, mechy a vyšší rostliny svými kořeny. Velký význam mají také bakterie. Z živočichů mají větší význam vrtavé houby a mlži, kteří svými výměšky naleptávají pobřežní skály.

 

Detail místa selektivního zvětrávání

O tom, která část pískovce je kompaktnější a která nikoliv rozhodují různé vlivy. U skalních bran se často setkáváme s tlakem, někdy je to obsah železa, ale zde jsou to křemenité usazeniny, které oddělují jednotlivé vrstvy v procesu usazování. Tyto křemenné usazeniny jsou oblého tvaru a od pískovce se na první pohled liší velikostí a barvou.

 

Otázky a úkoly:

Pro uznání svého logu splňte následující úkoly a správně a vlastními slovy odpovězte na následující otázky:

1) Jaká je výška skalní věže?

2) Určete šířku skalní věže v místě, kde nejvíce podléhá selektivnímu zvětrávání.

3) Kromě pískovce můžeme v hornině pozorovat ještě prstenec železivce, jaká je jeho mocnost v největším místě?

4) Úkol: Vytvořte fotografii sebe u džbánu tak, aby Vás bylo možné jednoznačně identifikovat, nebo své GPS s čitelným nickem a tuto fotografii přiložte ke svému logu. Vaše fotografie bude ozdobou mé cache.

Vaše odpovědi můžete zasílat přes profil, ale budu raději, když využijete následující formulář:

ON-LINE FORMULÁŘ

Pokud budou Vaše odpovědi špatně - budu Vás kontaktovat. Pokud žádné odpovědi nezašlete, nebo Váš log nebude obsahovat fotografii / fotografie podle zadání - log nebude uznán a bude odstraněn.

 

Zdroje:

Infocedule na místě
Web: Wikipedie
Publikace: Geologické rozhledy

Publikace: Geologické zajímavosti České republiky
Jiné: Geologická mapa ČR AVČR rok vydání 2012

 

TATO CACHE JE SOUČÁSTÍ SÉRIE AGT od Alke04

Additional Hints (No hints available.)