Skip to content

Kanon Slanej a Stitnika EarthCache

Hidden : 3/29/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kaňon Slanej a Štítnika

Viete, že... na Slovensku máme iba dva pravé kaňony?

Zarovnané plošiny planín Slovenského krasu a kaňon Slanej

Slovenský kras sa skladá z niekoľkých krasových planín, ktoré sú zvyškom pôvodnej, rozsiahlej plošiny vytvorenej v mladších treťohorách. Neskôr sa krasová plošina tektonicky zdvihla a vzniknuté doliny ju rozčlenili na samostatné planiny.
Aby sa dolina mohla nazvať kaňonom, musí mať veľmi strmé a vysoké bočné svahy a široké ploché dno. Týmto kritériam na Slovensku zodpovedajú iba kaňony Slanej a Štítnika. Ostatné doliny u nás označujeme ako doliny, tiesňavy, rokliny, či úžľabiny.


Mapa planín a kaňonov

Kaňon Slanej začína nad Slavcom, končí pri Plešivci, je dlhý 11 km, 1 km široký a hlboký až 400 metrov. Kaňon Štítnika začína pod Kunovou Teplicou a končí Plešivci, je dlhý 6 km, široký 1 km a hlboký až 250 metrov.

Vznik kaňonu

Vznik kaňonu Slanej sa datuje do mladších treťohôr, keď tvorili vápence v oblasti Slovenského krasu súvislý zarovnaný povrch. Z vyššie položených vrchov stekali po povrchu krasového územia vodné toky, ktoré postupným zahlbovaním rozrušovali krasovú plošinu. Eróznou činnosťou za obdobie miliónov rokov rozdelili homogénny povrch plošiny na dne planiny – na Silickú a Plešivskú. Neskôr došlo ku poklesu južných častí Slovenska, rieka zmiernila svoj spád, čo ovplyvnilo jej transportačnú silu. Namiesto zahlbovania sa do podložia došlo ukladaniu štrkov a pieskov a tvorbe nánosov, začalo sa vytvárať rovinné dno-riečna niva. Geologické vrty ukázali, že pod nivou rieky je 140 m hrubá vrstva štrkov a pieskov. Pred 5 miliónmi rokmi bol kaňom hlboký 500 až 600m a určitý čas bol prielivom medzi dvoma jazerami v Rožňavskej a Rimavskosobotskej kotline.

V rovnakom období vznikol aj kaňon Štítnika. Jeho vody odvádzané z vrchov to však mali ľahšie, vtekali do priestoru hlbinného tektonického zlomu. Medzi Kunovou Teplicou a Plešivcom vytvorili kaňon, ktorý oddeľuje od seba Plešivskú a Koniarsku planinu. Oproti kaňonu Slanej je Štítnický kaňon užší a má nižšie bočné svahy. Oba kaňony sa spájajú pri Plešivci, kde sa Štítnik vlieva do Slanej.

Krasová krajina

Na mieste earthky je vyhliadka ktorá poskytuje uchvatný výhľad do Štítnického kaňona. Za ideálnych podmienok vidieť na horizonte v smere osi kaňonu, Vysoké Tatry. Za chrbtom máte hranicu s Maďarskom.

Letecký pohľad do kaňonov

Vzhľadom na to, že ide o skrýšu typu EarthCache, nehľadajte krabičku. Odpovede na otázky pošlite na moju e-mailovou adresu, potom sa zalogujte, a ak bude niečo nesprávne, ozvem sa.

Domáca úloha:
  • 1. Určte z ľubovolne mapy, v akej vzdialenosti od súradníc Earthky sú Vysoké Tatry a hranica s Maďarskom- skoro šírka Slovenska v tomto mieste. Je to jedno z najužších miest Slovenska.
Earth keška : Súradnice vás privedú na miesto vyhliadky do kaňona
  • 2. Zistite, či je z tohto miesta vidieť kostol v Plešivci, a jazvu v masíve planiny- Gombasecký lom.
  • 3. Odhadnite sklon svahu Plešiveckej a Koniarskej planiny.
Nepovinná úloha:
4. Urobte snímku Štítnického kaňona a zamerajte sa, či vidíte v diaľke na horizonte hrebeň Tatier. Uvidíme, kto bude mať šťastie. :-)


Fotka od kešera - om5nu

Na tomto mieste bola do roku 2017 tradička od grizzly88: GC3NDC7


Additional Hints (No hints available.)