Je mým zvykem zakládat keše na hezkých a zajímavých místech. Toto místo je sice zajímavé, ale moc hezké není. Doporučený přístup ke keši je od koupaliště a nikoliv od rybníka nebo z centra obce. Koupaliště je doporučené parkoviště severně od obce.
Když se podíváme na leteckou mapu Mnichovic, zaujme nás kruhové uspořádání domů poblíž rybníka. Znatelné jsou i jakési valy či příkop kolem. Vysvětlení je jasné. Bývala zde dřevěná tvrz, dnes „Vala“ řečená, založená za velmi staré doby.

Tvrz Mnichovice i celé Zboží bývalo majetkem biskupství pražského. Ke konci 14. st. seděli na tvrzi nápravníci Havel a Boten. Nápravníci byli ti, komu král, šlechta či duchovenstvo propůjčili část svého majetku (léno) nižší šlechtici i nešlechtici za smluvenou službu, nejčastěji zbrojnou. V 15. st. drželi Mnichovice Trčkově Z Lípy. V 16. st. připojeny ku panství Královickému, s nímž sdílely stejné osudy.
Tvrz (cituji z publikace Jana Valcháře Dolnokralovicko vydané roku 1912)
Bylo to stavení jednoduché na způsob věže ohražené a hlubokým příkopem, vodou naplněným, neustále proti nepříteli hájené. Z celé tvrze dosud zachovalá jest stará studně do okrouhla roubená. V roce 1893 vykopány tu byly 2 cenné šípy a prodány museu království českého v Praze. Kdy a jakým způsobem tvrz ta zanikla nemožno přesně stanoviti, však možno zničení její odhadovati do doby válek husitských, již v roce 1550 se uvádí co pustá, pouze místo na konci vsi terainu vynikající a ostroh do rybníka tvořící, opatřen jest kolem hlubokým příkopem a náspí. Zbyla zde pouze studna.
Tvrz založena na východním konci vesnice na mírném svahu ku rybníku se sklánějícím. Má kruhovou formu, která se prodlením let na jih a východ rozvezenim valů a zasypáním příkopu Změnila jaksi v podobu hruškovitou. Dnes poseta jest chalupami (staveními) a zahradami, jak v příkopě, tak na valu. Průměr kruhu vnitřního jest místy 80 m, na němž dnes chalupy stojí. Šířka příkopů 20-24 m od koruny ke koruně a šířka dna příkopu 8-12 m. Na straně severovýchodní prorván byl násep, nejspíš příjezdem do tvrziště, neb bránou. Od této obíhá druhý příkop 19-22 m široký, v louku proměněný, kolem prvého do půlkruhu na straně na západ běží a přepásává ve vzdálenosti co 300 m opyš. Vnitřní kruh tvrziště má průměr 40 m. Na valu východním, k rybníku obráceném, stojí cihelna, kde se z valů hlína ku vyrábění cihel béře. Nebude dlouho trvati a zmizí důležitá tato památka zemního opevnění nadobro.
A opravdu zmizela. Studna je zasypaná, příkop z jižní strany zastavěný. Jen na severní straně najdeme důkladný příkop. Hospodaří v něm slepice. Ale při troše představivosti si můžete stále udělat představu jak tvrziště vypadalo.
