Skip to content

RR - Berggreens Undergang Traditional Cache

Hidden : 5/8/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bag Kurhotel Skodsborg ved parkeringspladsen går en tunnel under Kystbanen. Tunnelen var oprindeligt bare en dræntunnel, som blev bygget i forbindelse med anlæggelsen af Kystbanen i 1897. Den skulle føre det vand, der samlede sig lige på den anden side af banen i Jægersborg Hegn, ud til Øresund.

Berggreens Undergang

Det er Carl Steen Berggreen, som bor i Rudersdal Kommune, der opdagede tunnelen. Carl Steen Berggreen var først stadsingeniør og senere teknisk direktør i Søllerød Kommune i årene 1988-2008. Tunnelen var så fyldt op med mudder, da Berggreen fandt den, at kun de øverste 5-10 cm af tunnelens overkant kunne ses.

Den historisk interesserede Berggreen ledte efter en passage og en sti, idet han vidste, at Frederik 7. under sine ophold i Skodsborg tog på mange ture ind Jægersborg Hegn. Her fiskede Frederik 7. eller udgravede gravhøje. Kongen har givetvis brugt en sti fra Skodsborg lige ind i Jægersborg Hegn. Frederik 7. døde i 1863. Stien har formodentlig stadig været der, da Kystbanen blev anlagt i 1897, men med banens anlæggelse blev stien skåret over.

Sten ved nedgangen til tunnelen

Berggreen ville gerne genetablere ”Kongestien” og forbindelsen mellem Skodsborg og Jægersborg Hegn og fandt dræntunnelen under banen velegnet. Han fik tilladelse af DSB til en udgravning af tunnelen. Vigtigt var det dog for DSB, at udgravningen ikke underminerede banen. Men ved udgravningen af tunnelsen viste det sig, at den var meget solidt lavet med vægge af udhuggede kampesten. Tunnelen blev gravet en lille smule dybere, så det i dag er muligt at gå oprejst igennem den, og der blev etableret trapper ned til den på begge sider af banen. Der blev til erstatning for dræntunnelen ført et nyt drænrør under banen, så vandet fra Jægersborg Hegn kan løbe ud til Øresund. Tunnelen blev udgravet med økonomisk fra Augustinusfonden, som ejer Kurhotel Skodsborg. Den blev indviet i 1998.

Tunnelen bliver morsomt kaldt for Berggreens Undergang efter den fremsynede og stadig meget kulturinteresserede Carl Steen Berggreen. Det er en undergang under Kystbanen, som i dag bliver brugt af mange, og som er en del af Skodsborgruten - en motions- og naturoplevelsesrute i Jægersborg Hegn og Dyrehave.

Tekst: Rudersdal Museer

Rudersdal Museer

Additional Hints (Decrypt)

Irq rg fgbeg fglxxr geæ - L

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)