Skip to content

Milonické vodopády EarthCache

Hidden : 4/29/2019
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přijměte pozvání na krátkou procházku po modré turistické značce do zaříznutého údolí potoka Lažánka východně od obce Milonice. Údolí odkrývá metabazitovou zónu brněnského masivu a jedny z nejstarších hornin v okolí.


Milonické vodopády na Lažánce

Potok Lažánka pramení v Hořické vrchovině a teče přímo na západ k obci Milonice. Zhruba 200 metrů nad obcí se údolí potoka prohlubuje a propadá mezi skalní stěny. Potok zde překonává skalní prahy z metabazaltů s vysokou houževnatostí a tvrdostí, spočívající na měkčích horninách, což vytváří vhodné strukturně geologické podmínky pro vznik pozoruhodných kaskád a vodopádů. Všechny vodopády jsou snadno přístupné z lesní cesty, která vede podél potoka. Lokalita je zajímavá také botanicky výskytem sleziníku netíkovitého (Asplenium adiantum-nigrum), který je v Česku a v celé střední Evropě raritní.
V okolí Brna jsou vodopády poměrně vzácné a nejčastěji kaskádovité - vodopád nepadá svisle, voda spíše prudce teče v několika stupních, které samy o sobě nevytváří jasně vyhraněný vodopád. Podle bočního profilu rozlišujeme další typy vodopádů: převislé - voda padá svisle a ztrácí kontakt se skalním podložím, které se od vodopádu vzdaluje; padající - padá svisle, ale je stále v kontakt se skalním podložím; stupňovité - je složen z několika jasně definovaných vodopádových stupňů a skluzavkovité - vodní proud nepadá ale prudce a přímo teče po hladkém skalním podloží pod úhlem 20°-50°.


Milonické vodopády na jaře 2019

Metabazitová zóna

Metabazitová zóna je podjednotka brněnského masivu a představuje pouze několik km široký pruh převážně bazických hornin přibližně severojižního směru sledovatelný od severozápadního okolí Blanska přes Brno směrem k Břeclavi v délce do 50 km. Pokračování zóny pod sedimenty boskovické brázdy na severozápad i pod jednotky Západních Karpat na jihovýchod je dosud nejasné. Zatímco v relativně mocnější západní části převažují bazické horniny metadiority a metagabra, ve starší východní části jsou zastoupeny i efuzivní členy, převážně metabazalty, pronikané žilami metaryolitů a metadoleritů. Stáří zirkonů z metaryolitů pronikajících horniny je 725 milionů let a je dokladem, že metabazitová zóna představuje relikt kadomské ofiolitové jizvy, modifikovaný během variské kolize regionu brunovistulika s moldanubikem. Metabazitová zóna je tedy nejstarší částí brunovistulika a zároveň představuje nejstarší bazický komplex inkorporovaný do stavby středoevropských variscid.

Metabazalt

Metabazalt je vulkanická-slabě metamorfovaná (vyvřelá výlevná-slabě přeměněná) hornina. Zdejší metabazalty vznikly ve starohorách (proterozoikum), útvar neoproterozoikum, před více než 700 miliony let výlevem čedičové lávy na mořské dno. Během tuhnutí lávy došlo k postupné chemické přeměně původních minerálů na minerály druhotné. Metabazalt obsahuje jednak pozůstatky po minerálech z původní horniny (plagioklasy, pyroxen, olivín, stopově titanit a magnetit), a dále obsahuje minerály, které vznikly chemickou reakcí tekuté lávy a mořské vody s vysokou koncentrací solí a dalšími přeměnami krátce po utuhnutí (nazelenalé minerály epidotové skupiny, méně často pak chlorit, albit, aktinolit, prehnit a uralit). Přeměněné bazalty vznikly v podmínkách, které byly blízké dnešním podmořským čedičovým výlevům na středooceánských hřbetech. Jako poslední fáze se vyskytují minerály, které vznikly na puklinách až v průběhu pozdějších geologických procesů.

Požadavky pro logování (otázky):

Pro úspěšné absolvování této earthcache je nutné odeslat všechny odpovědi (viz obtížnost) přes profil a až poté se zalogovat. Nečekejte na odpověď - pokud bude něco špatně, ozvu se vám sám.

  • LR 1 (Výchozí souřadnice): První vodopád je dvouramenný, každé rameno je podle bočního profilu jiného typu. V závislosti na stavu vody však nemusí být aktivní obě ramena. Popište, kterým ramenem protékala voda v době vaší návštěvy, jakého je vodopád morfologického typu a jaký má sklon aktivní rameno (ramena)?
  • LR 2 (Výchozí souřadnice): Ponořte klacík do tůně přímo pod prvním vodopádem a změřte hloubku vody v cm v nejhlubším místě.
  • LR 3 (Výchozí souřadnice): V okolí potoka nejsou horniny porostlé lišejníky a můžeme dobře pozorovat jejich barvu - najděte suchý kus horniny a popište jaká je barva, a který z minerálů zmíněných v listingu se na této barvě pravděpodobně podílí?
  • LR 4 (Výchozí souřadnice): Podívejte se pozorně na strukturu a zrnitost metabazaltu - popište ji; co je důvodem takové zrnitosti, bylo tuhnutí těchto hornin pomalé nebo rychlé?
  • LR 5 (Stage 2): Udělejte malou odbočku přes lávku na pravý břeh potoka, kde objevíte výrazné skalní výchozy, popište jakým způsobem dochází ke zvětrávání metabazaltu ve vrcholových partiích. Je toto zvětrávání provázeno barevnou změnou?
  • LR 6 (Stage 3): Jaký typ vodopádu se zde nachází?
  • LR 7 (Stage 4): Jaká je celková výška soustavy dvou vodopádů na finální stage?

Literatura a zdroje:
Česká geologická služba: Mapová aplikace. Geologická mapa ČR 1:50 000, Milonice
Vodopády České republiky (http://www.vodopady.info/cz/vysocina/Vysocina.php?page=milonicke).
Grygar R. Regionální geologie České republiky. Institut geologického inženýrství. Online http://geologie.vsb.cz/reg_geol_cr/
Stránky plné kamení... (http://miroslavbedan.webz.cz/topic1/index.html).
Kaplan et al. Distribution of Asplenium adiantum-nigrum in the Czech Republic. Preslia 88: 459-544, 2016.

Additional Hints (No hints available.)