Skip to content

Kościół Garnizonowy Traditional Cache

This cache has been archived.

Silesian Reviewer: Dzień dobry,

Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od właściciela skrytki, więc jestem zmuszony zarchiwizować tę skrytkę.

Silesian Reviewer
Geocaching.com Volunteer Cache Reviewer for Poland

More
Hidden : 5/12/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Rys historyczny
Kościół Garnizonowy Świętego Krzyża w Jeleniej Górze, autorstwa Marcina Frantz z Tallina, powstał jako ewangelicki kościół Łaski Bożej w latach 1709-1718. Świątynia wybudowana została na wzór kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie. Jest największą z sześciu podobnych budowli wzniesionych na Śląsku po 1709 r. na mocy pokoju altransztadzkiego po wojnie trzydziestoletniej. Świątynia znajduje się w centrum dawnego cmentarza, na którym zachowało się 18 barokowych kaplic najzamożniejszych rodów jeleniogórskich.

Współczesność
Kościół stoi na planie krzyża greckiego, z płaską kopułą w centrum, otoczoną czterema wieżyczkami Wewnątrz znajdziemy typowe dla sakralnej architektury ewangelickiej, dwupiętrowe, drewniane empory, przepiękne ścienne malowidła iluzjonistyczne autorstwa A. Schefflera i bogate, barokowe wyposażenie. W ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający „Chrystusa na Górze Oliwnej”. Z oryginalnego wyposażenia zachowały się: przepiękna ambona z piaskowca w kształcie stylizowanego pucharu z trzema figurami aniołów w podstawie. Na ścianie zewnętrznej kościoła, obok wejścia do zakrystii znajduje się epitafium pastora Gottloba Adolpha, którego zabił piorun w 1745 r. w chwili wygłaszania niedzielnego kazania. Aby posłuchać dźwięku wyremontowanych niedawno organów, należących do najwspanialszych w Polsce wystarczy usiąść na jednym z 4020 miejsc.

(źródło: http://www.umwd.dolnyslask.pl)

Kesz

Keszka nie znajduje się na terenie należącym do parafii, więc jest dostępny 24 na dobę. Kesz należy do łatwych - znany patent, proste miejsce. Weź ze sobą coś do pisania.

Additional Hints (No hints available.)