Skip to content

GASTRO - Maso - 07 Klokani Traditional Cache

Hidden : 5/11/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jen tak stojíte ve vlahém letním večeru a oddáváte se posledním paprskům zapadajícího slunce. Vaše mysl je rozostřena a povrchově vnímáte okolní zvuky. V dáli vyzpěvuje drozd svou zamilovanou píseň a sotva slyšíte povyk hrajících si dětí. Ze sladkého snění vás ale cosi vyruší a vy lehce trhnete hlavou. Přijde to pomalu a zlehounka jen jako takový nepatrný závan pokušení. Lehký větřík vám odhodí vlasy z čela směrem od zdroje rušivého elementu. A pak to udeří jako rána kladivem. Zorničky se vám rozšíří, chřípí zběsile nasává okolní vzduch a celým tělem vibruje nebývalá rozkoš. Vaše ústa se pootevřou a němě křičí „ANO CHCI TĚ“. Je to ona: 2 dny marinovaná krkovička na grilu.

 

Maso



Maso je jednou ze základních potravin živočišného původu a pro své chuťové vlastnosti se stalo oblíbenou součástí naší stravy. Patří mezi poživatiny živočišného původu a obsahuje kromě tkáně svalové, tkáň kostní vazivovou, chrupavkovou, tukovou a nervovou. Dodává organismu důležitou složku potravy – biologicky plnohodnotné bílkoviny. Bílkoviny plní významnou úlohu při stavbě a obnově buněk, jsou důležitým zdrojem energie a zúčastňují se látkové přeměny v organismu. Maso má tedy hodnotu biologickou, kterou ovlivňuje obsah plnohodnotných bílkovin (18%), vitamínů skupiny B (1%), minerálních látek (fosfor, draslík, hořčík, sodík, vápník,) a stopových prvků (zinek, mangan).  Dále pak energetickou, o které rozhoduje obsah tuku (1-25%) a vody (70%) v mase a hodnotu senzorickou, kterou ovlivňuje množství senzorik (extraktivních látek) v mase, jež se při kuchyňské úpravě masa vyluhují a dodávají pokrmům výraznou chuť, působí dráždivě na žaludeční činnost a značně podporují trávení.

Rozdělení masa


Obecně se maso dělí:

 - (červené) -  jatečný dobytek, zvěřina

- (bílé) - drůbež, ryby

Druhy masa


Z teplokrevných zvířat

- jatečné maso - hovězí, telecí, vepřové, skopové, kozí, koňské, jehněčí, kůzlečí

- drůbež - kuře, slepice, kohout, krůta, kapoun, pulard, husa, kachna, perlička

- zvěřina - jelen, srnec, daněk, muflon, kamzík, medvěd, bažant, křepelka, divoké prase atd.

- z drobných domácích zvířat - králík, nutrie

 

Ze studenokrevných zvířat

- ryby - sladkovodní, mořské, tažné

- korýši -sladkovodní a mořské

- měkkýši - mlži, hlavonožci

- obojživelníci - žáby

 

Klokaní




Klokanovití (Macropodidae) jsou druhá největší čeleď vačnatců - po vačicovitých. Klokani se vyvinuli poměrně rychle, přibližně již v průběhu 3 až 4 milionů let.

Klokani jsou endemity, kteří žijí v Austrálii a Tasmánii, Nové Guineji a na přilehlých ostrovech. Obývají nejrůznější biomy, od pouště po deštný prales. Klokan rudokrký je uměle vysazený i v severní a střední Evropě. Na přelomu 19. a 20. století byl chován i v Česku v oboře u Poděbrad.

Pravděpodobně nejznámějším exotickým masem je maso klokaní. S rozvojem chovu ovcí a skotu a tím i větší dostupností zdrojů potravy a vody (vytvoření napajedel) došlo k prudkému vzrůstu klokaní populace. Některé druhy se rozmnožily tak, že jejich počet dosahuje až několika desítek miliónů, což vadí zejména chovatelům ovcí a skotu. V současných podmínkách klokani nemají přirozené nepřátele a růst jejich populace korigují případně pouze velká sucha. Přemnožené klokany bylo nutné regulovat. Vláda proto vypracovala plán pro redukci počtu klokanů. Pro odstřel a pro maso se používá 5 druhů z celkového počtu 49 druhů těchto sympatických vačnatců.

Klokaní maso získalo svůj mezinárodní věhlas díky své červené barvě, výrazné chuti a širokému kulinářskému uplatnění, a to zejména jako alternativa k hovězímu masu. Připravuje se podobně jako ostatní červená masa, to znamená jen lehce nebo středně propečené. Klokaní maso se považuje za velice zdravé, neboť má vysoký obsah bílkovin (24 %), vysoký obsah křemíku, železa a zinku a nízký obsah tuku (1 až 3 %).

Maso z menších druhů klokanů, v Austrálii známých pod jménem wallaby, se prodává pod názvem klokaní telecí. Tento druh malého klokana, který se živí převážně bohatou šťavnatou pastvou, je loven maximálně do věku 3 let, kdy je jejich svalovina křehká a chutná. Maso má sytě červenou barvu, jemnou chuť i texturu a téměř nulový obsah tuku. Kulinářské využití je podobné jako u ostatního masa. Vyniká zejména, pokud se podává s lehkými ovocnými omáčkami.

Klokaní maso se prodává většinou porcované a chlazené ve vakuových balíčcích o hmotnosti 1 kg a uskladňuje se zmrazené pro export do kartonů o váze 15 kg.


 

Recept


Jaký jiný národní recept na úpravu klokaního masa, než z australského kontinentu. Receptů jsem našla víc, ale zde mě zaujala ta kombinace chutí. Jedná se o v celku upečené marinované plecko, nakrájené na plátky a servírované ozdobené čerstvým ovocem. Tak tedy dobrou chuť.

Kangaroo murgenella


Ingredience:

600 g plecka z klokana

10 ks hřebíčků

sůl

Na marinádu:

2 lžíce světlé sójové omáčky

2 lžíce tekutého medu

1/2 lžičky chilli koření

2 ks větší stroužky česneku

šťáva z 1 ks pomeranče

Na ozdobení:

čerstvé ovoce (mango, meloun, pomeranč, broskev ...)



Postup:

Nejprve si připravíme marinádu; nastrouhaný nebo prolisovaný česnek smícháme s medem, sójovou omáčkou, šťávou z pomeranče, chilli kořením a solí, necháme chvíli stát.

Do plecka z klokana na několika místech napícháme hřebíčky, maso osolíme a potřeme marinádou

Zprudka plecko ze všech stran opečeme, pak zdroj tepla zmírníme, maso mírně podlijeme vodou a pečeme doměkka, během pečení klokaní maso přeléváme výpekem a případně mírně podléváme vodou

Z pečeně vyjmeme hřebíčky, maso nakrájíme na plátky a servírujeme ho hojně obložené různými kousky čerstvého ovoce.

Jako přílohu podáváme nejlépe vařenou divokou rýži..

 



Ke keši


A teď to nejdůležitější. Pár informací k odlovu. Jedná se o další kousek ze série GASTRO- Maso. Co se přístupu týká, doporučuji vydat se po lesní cestě- viz doporučený waipoint- až ke keši Tichá vyhlídka. https://coord.info/GC31J4H Odsud pak pohodlně dál po lesní cestě. Nezapomeňte na bonusové číslo.


Použité zdroje:

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=1&typ=1&val=5928&ids=0

https://www.receptyonline.cz/recept/jidlo/kangaroo-murgenella/

Additional Hints (Decrypt)

PM: wnxb h znzl i xncfr QR: Xäathehgnfpur RA: gur xnatrebb cbhpu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)