Skip to content

Káptalan Street - Museum Street Virtual Cache

Hidden : 8/13/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HUN
A logolás feltételei:
1. Számold meg a fejeket az utca legöregebb házának a homlokzatán! Légy figyelmes!
2. A koordinátákon keress egy kis lapocskán egy feliratot. Úgy kezdődik, hogy GC. Mi szerepel utána? Küld el nekem a számot és a szót! Ne írd bele a logodba! (Ha a találatodat a magyar oldalon is bejelented, nem szükséges külön üzenetet írnod, tudom, hogy tudod a jelszót.)
3. A logodhoz tölts fel egy képet magadról egy műalkotás társaságában, aminek a pózát vagy más jellegzetességét utánzod! A kép készülhet a Káptalan utcában vagy bármelyik múzeumában. Légy kreatív!
Ha nem szeretnél a képen megjelenni, akkor vigyél magaddal papírt és rajzeszközt, festéket vagy gyurmát, agyagot vagy marcipánt, rajzold, fesd vagy formázd meg a kiszemelt művet és az alkotásodat fényképezd le az eredetivel!
Fotó vagy a válaszok beküldése nélkül, kérlek, csak "Egyéb" logot írjál, a "Megtaláltam" log a feltételek teljesítése nélkül érvénytelen!

ENG
Logging requirements:
1. Count the number of heads on the oldest house of the street! Be observant!
2. Find a little sign on the coordinates that has GC:.... engraved on it. What is the word after GC? Send the number and the word to me in a message, don't post it in your log!
3. Include a picture in your log of yourself next to an artifact, imitating it! It can be taken on the Káptalan street or in any of its museums. Be creative! If you don't want to appear in the picture, take paper and pen/pencil/marker/crayon/paint playdough/clay/marzipan with you and make a drawing, a painting or a sculpture of the artifact of your choice and take a picture of your piece of art next to the original!
"Found it" logs not meeting these requirements will be deleted.

HUN
Káptalan utca - Múzeum utca
Pécs történelmi belvárosának északi részén húzódik a székesegyházhoz vezető Káptalan utca. Nevét onnan kapta, hogy ebben az utcában a káptalan, a püspökség igazgatási, tanácsadói testületi szervének a tagjai, a kanonokok laktak. Az utca kis barokk paloták sorozata. Az épületek között kisebb-nagyobb kertek húzódnak amelyek az északi oldalon a városfalig futnak. Ez a tágas, ligetes elrendezés csak itt maradt meg az évszázadok során egyre szűkösebbé váló, falak közé szorított történelmi belvárosban.
A 20. század második felében az elegáns épületekben múzeumok kaptak helyet, ezért hívják ma már, nem hivatalosan, Múzeum utcának.
Nagyon szeretem ezeket a múzeumokat, mert nagyon változatos gyűjteményeket mutatnak be és egyik sem túl nagy, általában egy-egy óránál nem kell többet időzni egyikben sem - hacsak nagyon bele nem feledkezik az ember, viszont esős időben, akár egy egész napot el lehet tölteni csak ebben az egy pécsi utcában.
Az itt található kiállítások többsége a Janos Pannonium Múzeumhoz tartozik. A Múzeum árusít olyan belépőt, amely három napig bármelyik pécsi kiállításukra érvényes (15 állandó és még néhány időszakos tárlat közül lehet választani) vagy, természetesen vehetünk jegyet egy-egy anyag megtekintésére.
A láda kívánalmainak teljesítéséhez nem szükséges bemenni egyik múzeumba sem.

Káptalan utca 2. - Zsolnay Múzeum
Az épület már 1324-ben szerepelt egy okiratban, ezért Pécs legrégebbi, máig használatban lévő lakóházaként tartják nyilván. Eredetileg déli homlokzatát freskó díszítette, mára ennek sajnos csak kis részletei maradtak meg. Mai formáját 1844-ben nyerte el, Piacsek Antal híres pécsi építész tervei alapján.
A Zsolnay Múzeum 1955-ben nyitotta meg itt a kapuit. A kiállítás történeti áttekintést ad a díszműgyártásról, a Zsolnay család egyes tagjainak a szerepéről a gyár életében. A gyűjtemény alapját a Zsolnay család több ezer darabot számláló magángyűjteménye képezi, amely 1948-ban államosításra, 1951-tól a Janus Pannonius Múzeum kezelésébe került. Nagyon szép és tanulságos gyűjtemény, azok számára is érdekes, akik alapvetően nincsenek elragadtatva a porcelán "csecse-becséktől".
A Zsolnay Múzeum kertjében található Reneszánsz Kőtár eredeti faragott köveken és rekonstrukciókon mutatja be Pécs és környékének 15-16. századi építészetét. Megcsodálhatók itt például Szatmári György püspök tettyei nyári palotájának egykori szépségéről tanúskodó kőfaragványok (GCWBGW), és a Magyaregregy melletti Máré vári ásatások során feltárt ablakkeretek, ajtó, díszes kőkeretek.

Káptalan utca 3. - Vasarely Múzeum
Gyerekkorom kedvenc múzeuma! Victor Vasarely (1906-1997) pécsi születésű magyar-francia művész, az op-art legjelentősebb képviselője. Op-art, vagyis optikai művészet, egy olyan irányzat, amely absztrakt, gyakran fekete-fehér művein, egyszerű geometriai és matematikai törvények alkalmazásával optikai illúziót, gyakran a mozgás, vibrálás, kidomborodás vagy bemélyedés érzetét kelti.
A múzeum kiállítási anyagának alapját a művész adományai képezték. A kiállítást 1976-ban nyilt meg ebben az épületben.
A melléképület és a mély, hosszú pince az helyet a Bányászati Múzeumnak.
Sajnos a nagyon érdekes föld alatti kiállítótér évek óta zárva tart. Remélem, hogy a város egyszer szán majd pénzt a felújítására.

Káptalan utca 4. - Martyn Ferenc Múzeum
A 19. század közepén épült klasszicista épületben a 20. századi magyar művészet egyik jelentős alkotójának műveit tekintheti meg a látogató. Martyn Ferenc (1899–1986) szobrászművész, festő és grafikus, a nonfiguratív irányzat egyik első magyar képviselője volt, 1945-től Pécs művészetének meghatározó egyénisége. A Martyn Ferenc kiállítás még a festő életében, 1979-ben, a művésznek is otthont adó, 1841-ben épült, egyemeletes kanonoki házban, a mostani múzeum épület szomszédságában, a Káptalan utca 6. szám alatt nyílt meg. Ezért áll az előtt az épület előtt Martyn két bronzszobra (Barbár emlék és Gabriel Fauré emlékére)

Káptalan utca 5. - Schaár Erzsébet: Utca
Egy posztmodern épület ad helyet Schaár Erzsébet(1908-1975) 24 m hosszú, különleges alkotásának, amely életnagyságú alakokkal benépesített utcát ábrázol.

Nyitvatartással és jegyárakkal kapcsolatos információt a fenti múzeumokról itt találsz: https://www.jpm.hu

Káptalan utca 6. - Püspöki Kincstár
Évszázadokig csak kevesek számára látható, a Pécsi Egyházmegye püspöki gyűjteményének értékes műtárgyait, festményeit, grafikáit, metszeteit, szobrait, ötvöstárgyait, numizmatikai emlékeit mutatja be ez a múzeum. Itt látható például a mecénás püspök, Klimó György portréja és jelentős római éremgyűjteménye, Karl Atzger osztrák származású festő Krisztus életét bemutató, nagyméretű festménysorozata, amely egykor a székesegyházat díszítette és itt található Székely Bertalan és Kubányi Lajos egy-egy alkotása is. A kapualjat Martyn Ferenc által tervezett üvegablak díszíti. Érdekesség, hogy 1841-ben, az épület keleti szárnyának építésekor római mozaikpadlót találtak, ami valószínűleg egy föld feletti sírépület padlója lehetett.
További információ: https://pecsiegyhazmegye.hu/latnivalok/kincstar

Káptalan utca 8. - Dóm Kőtár
A lapidáriuma a székesegyház építésének különböző korszakait mutatja be, elsősorban a román kori periódusét, amikor az épület mai formája kialakult. A kiállítás átfogó képet nyújt a templom egykori gazdagságáról, és segít megérteni a 19. századi újjáépítés szempontjait.
A múzeum emeleti részen időszakos ipar- és képzőművészeti vagy történeti kiállításokat tekinthetünk meg.
További információ: https://pecsiegyhazmegye.hu/latnivalok/dom-kotar

ENG
Káptalan Street - Museum Street
On the north side of the historical city center lies Káptalan Street, leading to the cathedral. The name refers to the fact that the prebendaries (káptalanok in Hungarian), members of the advisory board of the Pécs Bishopric lived on this street. In the 20th century, the majority of these elegant houses were turned into museums, and that is why unofficially it is called Museum Street. I love these museums because they cater to many interests and neither of them is too large, generally a visit takes about one hour. One can be finished fast and not be completely overwhelmed by the wealth of information received, or if it is a rainy day with nothing else to do, one can easily spend a whole day here, walking in and out of the various exhibitions.
You may buy a pass that is valid to all the exhibitions of the Janus Pannonius Museum - not only on this street - and can be used for 3 days, or may just buy individual tickets for the museums that interests you the most.
Visiting any of the museums is not a requirement for this cache!

Káptalan utca 2. - Zsolnay Museum
The building was first mentioned in a document in 1324, and it is believed to be the oldest dwelling house of Pécs. Its street front was decorated with frescos, small segments of are still visible, most, unfortunately, disappeared throughout the centuries.
It gained its current appearance in 1844, redesigned by a well-know local architect, Antal Piacsek.
The Zsolnay Museum that originally was the private collection of the Zsolnay family, was opened here in 1955. It gives a historical overview of the porcelain manufacturing by the Zsolnay factory. It is a truly charming museum, interesting even for those who do not care much for fine china.
The Renaissance Lapidary is located in the garden of the Zsolnay Museum. It presents the Renaissance architecture of Pécs and its surroundings on original carved stones and reconstructions.

Káptalan utca 3. - Vasarely Museum
This was my favorite museum as a child. Victor Vasarely (1906-1997) was a Hungarian-French artist, the father of Op art. Op art, short for optical art, is a style of visual art that uses optical illusions. Op artworks are abstract, often created in black and white. Typically, they give the viewer the impression of movement, hidden images, flashing and vibrating patterns or of swelling or warping. The museum came to life in 1976 thanks to Vasarely's generous donations to the city where he was born.
The outbuilding and the deep, long cellar is the home of the Mining Museum
. Unfortunately, the very interesting underground section is "temporarily" closed. I hope the city will eventually find money to renovate and reopen it.

Káptalan utca 4. - Ferenc Martyn Museum
In this Classicist building, built in the middle of the 19th century, the visitor can see the works of an outstanding artist of the 20th century's Hungary. Ferenc Martyn (1899–1986) was a sculptor, painter, and graphic artist. He was one of the first Hungarian representatives of the non-figurative trend.

Káptalan utca 5. - Schaár Erzsébet: "Street"
The postmodern building houses the multi-faceted composition of Erzsébet Schaár (1908-1975). The main part of the 24 m long composition is a street with life-size figures, some with the faces of well-known Hungarians.
For opening hours and tickets prices for any of the above, please check: https://www.jpm.hu/nyitvatartas and https://www.jpm.hu/belepojegyarak

Káptalan utca 6. - Episcopal Treaury
For centuries these magnificent paintings, graphics, engravings, sculptures, goldsmith and numismatic relics of the episcopal collection of the Diocese of Pécs was accessible to a few.
More information: https://pecsiegyhazmegye.hu/en/attractions/episcopal-treasury

Káptalan utca 8. - Lapidary of the Cathedral
A permanent exhibition presents the history of the Cathedral. The lapidary reflects the different eras of the construction of the church, especially the Romanesque period when the present form of the building took shape. The exhibition provides a comprehensive picture of the beauty and former richness of the Cathedral and helps to understand the aspects of the 19th-century reconstruction.
On the first floor of the museum, we can see periodical exhibitions of industrial and fine arts, as well as history.
More information: https://pecsiegyhazmegye.hu/en/attractions/cathedral-lapidarium



Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.




Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)