Skip to content

Sibulatee / The Onion Route Virtual Cache

Hidden : 7/28/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[EST]

Üks piirkond, kaks rahvust, kolm kultuuri!

Sibula tänav on 7 kilomeetrit pikk ja ühendab kolme vanausuliste küla: Varnjat, Kasepääd ja Kolkjat. See virtuaalne aare kutsubki tänava ning kolme külaga tutvuma. Eriti soovitan piirkonda külastada sibulasaagi valmimise ajal, kui lõputut külatänavat palistavad kümned sibulamüüjad.

Logimistingimused: 

1) Saada mulle profiili kaudu vastused küsimustele kolme küla kohta.

A - Kolkja - 1) Mis aastal küla nimi vanadesse ürikutesse raiuti? (Vihje: uuri infotahvlit) 2) Mis muuseum asub Peipsimaa külastuskeskusega samas hoones?
B - Kasepää - 3) Mis on selles külas asuva kunstigalerii nimi?
C - Varnja - 4) Vaata ajaloomuuseumi vastas asuvat hoonet. Tänavapoolsel majanurgal asub seina peal väike kelluke. Kirjelda selle kohal olevat ornamenti.

2) Liigu pikki Sibulateed ning otsi üles üks koht järgnevatelt piltidelt - tassipuu või suuskadest aed. Kõik asuvad peatänava ääres. Lisa oma logile valitud paigas tehtud pilt, millel peab peal olema geopeitur, gps-seade või mõni ese, millel on geopeituri kasutajanimi (näiteks paberileht). Ma ei taha pilte teie üksikutest kehaosadest!

  • Tassipuu meenutab vanausuliste kommet mitte jagada oma toidunõusid võõrastega. Nimelt hoiti kõikjal kodudes igaks juhuks lisatasse ja üks talu otsustas enda omad teeveerse puu otsa kolida. Kahjuks peksid vandaalid sadakond tassi puruks, kuid kogukond taastas puu.
  • Mänguasjade aia looja on läinud manala teed ning läinud on ka vaatamisväärsus.

Kui tingimused on täitmata, kustutan logid ette teatamata!

*

Lisainfo

Kolkja alevik (vene keeles Кольки) on Sibula tänava asulatest kõige suurema elanike arvuga. Esmakordselt on Kolkjat mainitud 1592. aastal (Kolko) ja 1601. aastal (Kolk). Hiljem hakati eristama Suur-Kolkjat ja Väike-Kolkjat. Kolkja alevik moodustati 1977. aastal Väike-Kolkja, Suur-Kolkja ja Sohvia küla liitmise teel. Kolkjas asuvad Peipsiääre vallavalitsus, postkontor, Kolkja põhikool. Vaatamisväärsusteks on Suur-Kolkja vanausuliste palvemaja (ehitatud 1877, vanuselt teine eestis), Väike-Kolkja vanausuliste palvemaja (ehitatud 1928), Kolkja vanausuliste muuseum ning kala ja sibula restoran (Kolkja Kala-Sibularestoran).

Kasepää alevik asub Kolkja ja Varnja vahel. Pilk tasub ka siin heita vene vanausuliste palvelale, mis on pidevalt tegutsenud alates XVIII sajandist. Praegune palvemaja on ehitatud 20. sajandi alguses, selle projekteeris aastal 1902 kubermangu arhitekt  Wilhelm Schilling. Enne Teist maailmasõda  uuendasid palvemaja ikonostaasi ikoone Frolovi koolkonna meistrid. Palvelas on ikoone isegi 17. sajandist.

Varnja alevik (vene keeles Воронья, Варнья) on Eesti Peipsi ranniku kõige lõunapoolsem vene küla. See on üks vanimatest kaluriküladest Peipsi järve kaldal, mida mainitakse kirjalikes allikates esmakordselt 1582. aastal (Warnia, hiljem Waronja). Küla nimi on seotud Peipsi järves asuva suure Varesekiviga (Voroni kiviga). Varnja vaatamisväärsusteks on õigeusu Issanda Templisseviimise kiriku varemed (ehitatud 1855) ja vanausuliste koguduse palvela. Vana puidust palvemaja asemele ehitati kohalike talupoegade jõududega 1903. aastal telliskividest pühakoda. Palvela rikkalik ikonostaas on põhiliselt pärit 20. sajandist. Palvemaja on eriline seetõttu, et õõtspinnase tõttu on see ehitatud parvedele. Pühakoda on avatud turistidele uudistamiseks ainult eelneval kokkuleppel. Palvela juures asub Varnja vanausuliste kalmistu. Varnja kalmistu asub sellest lahus. Varnja Elava Ajaloo muuseum on väike, kuid hubane kahe toaga muuseum, mis annab ülevaate vanausuliste elulaadist 19. sajandi lõpust kuni 20. sajandi alguseni. Erilisel kohal asub Jumala nurk. Kuna usk on tulnud idast, jääb ikooninurk alati vastu puhta toa välisust ehk ida poole. Elava ajaloo muuseumi nimi viitab sellele, et kohalikel on võimalik tähtpäevade puhul muuseumist riideid laenutada.

Vanausulised
Vanausulised (staroverõ) on Vene Õigeusu Kirikust eraldunud usuline liikumine, mis ei tunnista 17. sajandil patriarh Nikoni poolt algatatud reforme õpetuses ja jumalateenistuse korras. Kuni 20. sajandi alguseni ei tunnistanud tsaarivõim vanausuliste õigust oma kombeid järgida ning neid kiusati taga. Repressioonide eest põgenevad vanausulised leidsid endale kodu muuhulgas ka Peipsi läänekaldal. Tartumaa Peipsiäärsete vanausuliste püsivad asulad tekkisid 1730. aastate lõpus. Vene vanausuliste kogukonnale on iseloomulik elada kilomeetrite pikkustes ridakülades. Majad paiknevad tihedalt üksteise kõrvale kiilutuna ning on eriilmelise ehituslaadiga, tavaliselt kõrgema vundamendiga ühekorruselised elamud. Tsaariajal asusid siin piirkonnas telliste põletamise ahjud ning sellest ajast on pärit ka punastest tellistest hooned. Praegu on Eestis 11 vene vanausuliste kogudust hinnanguliselt 15 000 liikmega. 

Vanausulised tunnistavad vaid kahte sakramenti: ristimist ja patutunnistamist. Ristimisel on oluline, et see toimuks kolmekordse üleni vette kastmisega. Vanausulised löövad risti ette kahe sõrmega, kasutavad reformide-eelset pühakirja ja lauluraamatut. Jumalateenistustel lauldav koorilaul on ühehäälne ning kasutusel on eriline arhailine noodikiri. Staroveeretsid kasutavad vana bütsantslikku ikoonimaalimisstiili, nad ei austata Nikoni-järgseid pühakuid. Jumalateenistused on pikad, palvetades tehakse rohkelt kummardusi, sealhulgas maani kummardusi, mille ajal käed toetatakse väiksele vaibakesele. Eriti ranged vanausulised kannavad jumalateenistusel traditsioonilisi palverõivaid (Mehed kannavad azjami – pikka tumedat varrukate ja püstkraega pealisriiet. Naiskoorilauljad kannavad pikki musti sarafane ja ei tohi palvekotta siseneda paljapäi. Pähe seotakse must rätik, mis kinnitatakse lõua all haaknõelaga. Sõlme seotud rätikuga palvemajja ei lubata.); nad ei joo kohvi, ei suitseta ega jaga isegi oma toidunõusid ja tarbeesemeid võõrastega. 


Sibulate kasvatamisest
Peipsiveere vanausulised on tuntud tublide kalameeste, ehitajate ning maaharijatena. Läbi aegade on väga hinnatud olnud Peipsiäärne sibul ja sigur, hiljem lisandus nendele ka kurk. Sibulakasvatamine sai Peipsi ääres alguse Piirissaarelt. Sealsed elanikud käisid 19. sajandi keskpaigas Venemaal tööl ja tõid sealt Penza oblastist Bessonovka külast kaasa kibesibula sordi ‘Bessonovski’, mis Eesti oludes hästi kohanes ja hakkas hea kvaliteediga püsivalt suuri saake andma. Sibula kasvatamine levis ka Peipsi läänekaldale, kus on hästi omapärane muld (poolemeetrise mullakihi all on liiv), mida kutsutakse vanajärve põhjaks. Teistes Eesti piirkondades hakkasid eestlased seda köögivilja laiemalt kasvatama 1930. aastatel. Peipsi sibula teeb eriliseks tõik, et ühte kultuuri on samas kohas kasvatatud samasuguse tehnoloogiga juba pea 200 aastat. Peipsi sibula kasvatustehnoloogiat võib pidada osaks pärandkultuurist. Peipsi sibulat kasvatatakse mahedalt ja samas on see aastasadu viljeldud süsteem ka jätkusuutlik. Sibulat kasvatatakse Peipsi ääres kõrgpeenardes, sest sibul ei taha liigvett, küll aga niiskust. Põlvekõrgustel peenardel on ka teine põhjus: peenravahesse peab mahtuma kogu suve jooksul välja kitkutud umbrohi. Igal aastal songitakse peenrad ringi, muutes mulda jäänud vanad jäätmed väetiseks. Lisaks väetatakse peenraid vähemalt üks kord kolme aasta jooksul eheda sõnnikuga. Suuremate sibulakasvatajate toodang ulatub Peipsi ääres kuni 4000 kilogrammini. Peipsi ääres kasvav aastane saak ulatub 50–60 tonnini. Kogu Peipsi ääres kasvatatav sibul ei jõuagi eestlaste toidulauale. Legendaarne on Peipsi sibul näiteks soomlaste hulgas. Soomes graniidi peal teatavasti sibul kasvada ei taha ja juba ajaloost on teada, et põhjanaabrid käisid lotjadega üle lahe ja mööda Narva jõge Peipsi ääres sibulat ostmas. Samuti käivad Peipsi sibulat ostmas lätlased.

*

[ENG]

One area, two nationalities, three cultures!

The Onion Route is a chain of meandering villages on the shore of the Lake Peipus, inhabited both by Russians and Estonians living side by side, and which is famous for its rich cultural diversity. The cache introduces a street that is 7 kilometres long and connects three linear settlements (villages): Varnja, Kasepää, Kolkja. The villages are extraordinary and diverse, because old traditions are still alive and honoured by the Russian Old Believers living on the shores of Peipsi. You can discover museums, prayer houses and cemeteries. It is also worth buying fish, onions and other fresh produce from the locals.

The task: 

1) Message me answers about the three villages.

A - Kolkja - 1) In what year the name of the village was inscribed into ancient chronicles? (Hint: Look at the infoboard) 2) What museum is located in the same house as Peipsimaa Visitor Centre?
B - Kasepää - What is the name of the art gallery in this village?
C - Varnja - Look at the house across the history museum (Varnja ajaloomuuseum). It has a small bell hanging near the street corner. Describe the ornament above the bell.

2) Move along the Onion Route and find the locations on given pictures - tree with cups or fence made of skis. Your log must contain one photo made in one of these locations. NB! The photo must include yourself, your GPS-device or an item that has your geocaching name (for example a piece of paper). I don't want pictures with random body parts.

  • Tree with cups symbolizes belief of Old Believers not to share their dishes with strangers. Every home had extra cups and one household decided to decorate a tree with theirs. Unfortunately vandals destoryed the original tree, but it has been restored by community.
  • Toy fence was created by old woman who missed her kids. She passed away in 2022 and the sight with her.

If you fail to fulfill these conditions, your log will be deleted without a notice!

*

Additional info

Russian Old Believers

In Russian Orthodox church history the Old Believers or Old Ritualists (Russian: старове́ры or старообря́дцы, starovéry or staroobryádtsy) are Eastern Orthodox Christians who maintain the liturgical and ritual practices of the Eastern Orthodox Church as they existed prior to the reforms of Patriarch Nikon of Moscow between 1652 and 1666. Until the start of 20th century the Old Belivers were under persecution, including both torture and executions. Many Old Believers fled Russia altogether and some of them found a new home on the eastern shore of Lake Peipus. The permanent settlements in this area formed at the end of 1730-ies. Nowadays there are 11 Old Believer's congregations in Estonia with around 15 000 members.

Onions  
Cultivation of onions started on the west shore of Lake Peipus in the middle on 19th century. Peipsi onions are special because the same onion culture has been grown in the same area with same technique around 200 years. The annual onion harvest from Peipsi area reaches 50-60 tons. Not all of it reaches to the kitchen tables of Estonians. Peipsi onion is also well-loved by the Finnish. Historically they used barges to cross the gulf and steer along Narva river and Lake Peipus to buy onions. 

*

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)