Rozhľadňa

Na vrchole Devínskej Kobyly ostala aj po opustení vojenskej základne armádou stará vojenská pozorovateľňa, údajne vyrobená z obalu rakety. Nachádzala sa na vrchole kopca do roku 2020, kedy bola odstránená, aby uvoľnila miesto pre novú turistickú rozhľadnu.

Podľa pôvodných plánov mala byť vyhliadková veža hotová a sprístupnená na jeseň 2018, neskôr sa termín presunul na rok 2019.... a nakoniec sa výstavba realizovala až v roku 2020.
Rozhľadňa vznikla podľa projektu z dielne ateliéru ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ. "Bohatá fauna a flóra Devínskej Kobyly inšpirovali zhmotnenie výrazu vyhliadkovej veže štíhlym tvarom modlivky zelenej, ktorá sa vyskytuje na tomto území. Biela farebnosť vyhliadky dáva vyniknúť jej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly," povedal architekt Aleš Hradecký.

Zhotoviteľom konštrukcie, ktorej hmotnosť je 35 ton je spoločnosť INGSTEEL. Vyhliadková veža je riešená ako oceľová rámová konštrukcia, nesúca schodisko a vyhliadkové plošiny vo výškach schodiskových podest. Hrazdená kostra nosného systému sa skladá z troch nosných pilierov, ich zavetrenia a konzol podopierajúcich vyhliadkové podesty.
Vyhliadková veža je postavená na najvyššie položenom mieste Devínskej Kobyly v nadmorskej výške 514 m n.m. Výhľad do troch susediacich krajín bol motívom pre umiestnenie troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Do výšky 21,27 metrov sa návštevníci dostanú po vyšliapaní 112 schodov. Tu sa im naskytnú krásne výhľady

Výhľad z prvej výhliadkovej plošiny - 14,3 m. nad terénom
Zobor (Tribeč), Košice, Senec, Trojmedzie (SK, AT, HU), Kamzík, Letisko M.R.Štefánika, Budapešť, Slavín, Bratislava (Staré Mesto), Bratislavský hrad, Gerulata, Gabčíkovo
Výhľad z druhej váhliadkovej plošiny - 17,1 m. nad terénom
Schloss Hof, Cyklomost slobody, Praha, Marchegg, Devínska Nová Ves, Pálava, Brno, Volkswagen, Trojmedzie (SK, AT, ČR), Záhorská Bystrica, Marianka, Záruby (Malé Karpaty), Hrad Pajštún, Stupava
Výhľad z tretej výhliadkovej plošiny - 20 m. nad terénom
Königswarte, Wolfsthal, Neziderské jazero, Devín,Hrad Devín, Hainburg, Carnuntum, Most Andreas Maurer, Letisko Schwechat, Viedeň, Schneeberg

Dostupná je peším a cyklistom, pričom najprístupnejšia trasa vedie z Dúbravky po Vojenskej ceste smerom od Dúbravskej oázy, ďalšie turistické cesty smerujú z Devínskej Novej Vsi od vodárne zo Sandbergu, Devína či Karlovej Vsi. Financovaná je z rozpočtu mestskej časti Devínska Nová Ves. Či sa sem kovová moderná konštrukcia hodí, alebo by sa ti páčila klasická drevená a prírodnejšia, nechám na tebe. Môžeš dať svoj názor do logu.
Kliknutím sa jednotlivé obrázky zobrazia väčšie v novom okne.
Zdroje: https://www.yimba.sk/clanky/rozhladna-na-devinskej-kobyle-sa-stala-novou-atrakciou-bratislavy, https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/514518-vyhliadkova-veza-na-devinskej-kobyle-ma-byt-realitou-este-tento-rok/, https://bratislava.dnes24.sk/na-devinskej-kobyle-postavia-vyhliadkovu-vezu-bude-mat-tvar-pamodlivky-295769, http://tyzdenvdevinskej.sk/tesime-sa-na-rozhladnu/,
Foto: https://www.archinfo.sk/diela/obcianska-stavba/vyhliadkova-veza-na-devinskej-kobyle.html, http://tyzdenvdevinskej.sk/tesime-sa-na-rozhladnu/, :ITAL
RTH - Devínska Kobyla
Na vrchole Devínskej Kobyly pôsobila v rokoch 1983 až 1997 rádiotechnická hláska. Konkrétne 6. protilietadlový raketový oddiel („plro“) 186. protilietadlovej raketovej brigády („plrb“) Československej ľudovej armády. Išlo o súčasť obrany štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO. Dnes sú pamiatkou na toto obdobie len chátrajúce objekty tohto protilietadlového raketového oddielu a zanedbaný areál, ktorý postupne pohlcuje príroda.

Jednalo sa o „mierové“ palebné postavenie („palpost“) protilietadlovej raketovej techniky S-125 Neva. Mierovým palpostom ho môžeme nazvať preto, lebo slúžil ako základňa v časoch mieru a pre nepriateľa bol „viditeľný“. V prípade ozbrojeného konfliktu by sa technika okamžite (alebo po prvom vypálení pár rakiet, či po nálete protivníka) presúvala do záložného palpostu a ďalších a ďalších záložných palpostov.
Zaujímavosť: 3/250 plro Zoltána Daniho počas bombardovania Srbska NATOm od 24.03.1999 do 4.7.1999 zmenilo takto svoje palebné postavenie celkom 22krát! Počet najazdených kilometrov všetkých vozidiel plro presahoval stotisíc kilometrov a z 22 zaujatých palpostov strielali S-125-kou 7x so spotrebou 13 rakiet. Z toho 2x potvrdený zásah s materiálnym dôkazom (F-117 a F-16CG). Článok napríklad tu alebo tu.
Vojenskú základňu na Devínskej Kobyle stavali v rokoch 1979 až 1983. Technika pre tento palpost bola vyrobená v roku 1979. Do ukončenia stavebných prác na palposte Devínska Kobyla bola technika aj mužstvo dočasne umiestnené v objekte Moste pri Bratislave (1980-1983).
Zaujímavosť: uvedená technika bola v tých časoch veľkým tajomstvom. Útvar Most pri Bratislave sa nachádza zhruba 5km od letiska MR Štefánika v Bratislave. Technika na určitý čas dostala zaujímavú kamufláž - červeno-biele pruhy, aby si náhodný okoloidúci myslel, že ide o letiskovú techniku.
Po dokončení stavebných prác na Kobyle v roku 1983 bola technika presunutá do určeného palpostu. V týchto priestoroch útvar fungoval do roku 1997, kedy sa rozhodlo o jeho presune do objektu v Moste pri Bratislave. V priestoroch objektu Most pri Bratislave bola technika do roku 2003, kedy komplexy S-125M1 Neva vyradili z výzbroje Slovenskej republiky.
Posledné ostré streľby, na ktorých sa príslušníci útvaru zúčastnili sa konali v roku 1995 v Poľsku na polygóne Ustka.
Počas 14. ročného pôsobenia útvaru v objekte na kopci Devínska Kobyla sa vo velení útvaru vystriedalo viac veliteľov. Prvým veliteľom útvaru v objekte Devínska Kobyla sa stal v roku 1983. npor. Ing. KOLEČÁNYI, posledným (pri odsťahovaní techniky) bol mjr. Ing Peter ROGOŽNÍK.
Organizačná štruktúra plro (Neva)
Plro tvorili tieto organizačné jednotky (štruktúra a názvy rot sa od zaradenia techniky do výzbroje neustále menili, nižšie uvedená štruktúra je z obdobia stredu a konca '90. rokov.
Veliteľstvo a štáb (veliteľ plro, NS, Hlavný inžinier oddielu, Logista,......)
1. rota - RBMZ (Rota Bojového a Materiálového Zabezpečenia). Patrila k nim nasledujúca technika: Rádioreléová stanica 5Ja62 "Cykloida", RRL P-15, väzobná kabína 5F24 a patrila do nej ešte automobilová služba, strážne družstvo, spojári, kuchári + ich výzbroj a výstroj.
2. rota - RTB (RádioTechnická Batéria) s nasledujúcou technikou: SNR-125 (systém navedenia rakiet: kabína velenia a systémov UNK, anténny post UNV, kabína rozdeľovania el. RKU (s meničom 50/400), elektrocentrála 5E96A, kabína náhradných dielov PRM a autá T-148 ťahač návesu UNK, UAZ-452KU (KabelUkladátčik). RTB bolo rozdelené do troch org. celkov: A) družstvo ORS (operátorov ručného sledovania), B) Skupina prevádzky (technici), C) Skupina bojového riadenia (veliteľ RTB, DN - dôstojník navedenia).
3. rota - PB (Palebná Batéria) s technikou: 4ks OR (odpaľovacie rampy) 5P73, prepravníky PR-14AM (TZM) rakety S-125 Neva.
Celkový počet osôb (vojaci z povolania a vojaci základnej služby spoločne) na malom plro (malé plro boli oddiely vyzbrojené komplexom S-125M Neva, veľké plro systém S-75M3 Volchov) predstavoval zhruba 120-140 osôb (pri úplnom doplnení na tabuľkové počty). U plro vyzbrojených Volchovom ich bolo asi 150-170.
Mapa rozmiestnenia objektov a ich popis

Palebné postavenia sa skladajú z troch (ak počítame aj ubytovne veliteľstva) hlavných častí:
1)
„Objekt A“ - bydliská velenia (jednoducho domy a byty, kde v mimopracovnej dobe bývali...),
2)
„Objekt B“ – tzv. „béčko“, budova v objekte plro – „kasárne“,
3)
„Objekt C“ – tzv. „céčko“, objekt rozmiestnenia takmer kompletnej techniky jedného plro. (preto „takmer“, lebo v objekte bolo uloženého 1,5 palebného priemeru rakiet (16+8ks) a len časť nákladných vozidiel potrebných na presun, zmenu palpostu plro – ostatné boli na brigáde, veliteľstve (Pezinok), alebo rakety na technickom oddiely vo Viničnom. Objekty A, B, C si nepredstavuj ako jednotlivú stavbu, ide často o súbor objektov, napríklad Objekt C tvorí väčšina objektov roztrúsených po základni za betónovým plotom.
1.
Ubytovacia budova kasárni v objekte „B“ - v tejto budove boli ubytovacie priestory pre vojakov základnej služby, toalety, sprchy, kancelárie veliteľov, učebne, jedáleň, kotolňa, arma,... atď. Budova bola na vtedajšie pomery nadštandardná – mramorové podlahy, dymové sklá...

2.
Strážnica – budova pre odpočinok strážnej služby. Veliteľ stráže + traja stražáci – vojaci základnej služby (počty sa v rôznej dobe menili). Stráž na Kobyle sa líšila od ostatných útvaroch. Predpisy boli samozrejme rovnaké, ale terénne danosti kopce vytvorili zaujímavosť. Na ostatných útvaroch vykonávali strážnu službu obchádzkou objektu "C" medzi priehľadným a nepriehľadným plotom, kde bol v určitých miestach umiestnené telefón, cez ktorý sa hlásili na strážnicu VS. Kobyla sa v tomto smere líšila. Pri budovaní útvaru umiestnili priehľadný plot takým spôsobom, že po pár rokoch vypadávali stĺpy, jednoducho sa vyvrátili zo zeme a stála oprava bola nemožná (strmý kopec, atď.). Takže na Kobyle obchádzali stražáci objekt "C" po "okružnej", po vybetónovanej ceste. Boli tam umiestnené taktiež telefóny (jeden zrovna pred úkrytom pre RRL P-15), odkiaľ prezváňali na strážnicu.
Striedanie prebiehalo nejako takto: po vydaní zbrane a streliva smer budova strážnice, kde pod dohľadom DO stražák predpisovo nabil Sa-58 v lapači striel, potom odchod smerom do "C", kde sa už niekde nablízku motal striedaný stražák, ktorý (hlavne v noci v úplnej tme) predpisovo zahlásil: "Stoj, kto tam?" odpoveď: "Dozorný oddielu+stráž!", na to otázka: "Heslo?" na čo sme odpovedali heslom, ktoré sme si stanovili, pri preberaní služby. Na prvý pohľad to vyzerá smiešne, ale keď si predstavíš, že samopal so 120ks ostrými nábojmi držal v ruke 18 ročný chalan, ktorý myslel hlavne na to, kedy to už konečne končí, zase ten debil je DO, ktorého nenávidím, atď., tak to až také pohodové to nebolo.
3.
Elektrorozvodňa – základná infraštruktúra základne.
4.
Budova autoparku - v realite
„prasačák“ – v období pred koncom útvaru tu chovali kozy (predtým pravdepodobne prasatá) :-)
5.
Budova autoparku - sklad PHM V tejto budove pri vstupe do autoparku boli umiestnené nádrže s PHM (menšie nádrže a 2 ks väčšie nádrže okolo 1500 l. Podzemné nádrže na palivo sa v rámci areálu nenachádzali.

6.
Budova autoparku – garáže
Na úplnom konci cesty sa nachádza niekoľko otvorov zaliatych vodou, pozor!
Rovnako na trase pri PTORkách, ORkách, VSke a aj inde sa nachádzajú občas šachty. Skrátka pozeraj pod nohy a dávaj pozor kam stúpaš + v objektoch použi svetlo!
7.
Sklad materiálu
8.
Úkryt pre techniku – tu bola umiestnená
Cykloida - 5Ja63 (trojsmerná). Jeden smer na VS plrb /Mierovo, kde bol systém VEKTOR/, jeden smerom na plro Stupava, a jeden na plro Rusovce. Ide o systém pre prenos kódovaných dát a informácií z automatického systému velenia VEKTOR. Veľmi zjednodušene, z velenia dostal plro údaje cez tento systém a antény SNR (anténneho systému UNV) sa automaticky natočili na veliteľstvom pre nás vybraný cieľ...
9.
PTOR č.1 (Pracovisko Technickej Obsluhy Rakiet) – slangovo „ptorka“. Priestor slúžiaci na skladovanie rakiet. Dvojitý úkryt pre rakety a prepravníky PR-14. V jednej ptorke 12 ks rakiet 5V27 a dva prepravníky rakiet. V každej "lodi" po 6 ks rakiet - z toho 4ks na vozíkoch a 2ks na prepravníku zaparkovanom v prednej časti lode.

10.
Zdvojený úkryt - boli tu zaparkované 2ks
ZiL-131 palebnej batérie s cvičnými raketami, s ktorými takmer denne nacvičovali nabíjanie OR. S týmito vozidlami nestáli vždy v tomto úkryte, niekedy ich nechávali stáť aj priamo pri OR.
Tento úkryt je cez cestu oproti PTOR. Je to tam dosť zarastené a cez vegetáciu ho nevidieť z cesty. Sám som to zbadal až po X rokoch návštev, keď som dal raz skratku od garáži k VS objektu cez les. V prípade potreby súradnice v "klikacej" mape hore...

11.
Prečerpávacia stanica
12.
Skladovacia budova pre uloženie materiálu PB (palebnej batérie), časti zariadení pre OR, maskovacie siete a ďalší materiál.
13.
UŽ-6b – úkryt ženijný typu 6b – bunker pre obsluhu OR (odpaľovacie rampy). Pre dve OR (č.1 a 2) jeden úkryt. V prípade ostrej streľby by bunker slúžil na ukrytie obsluhy – ochrana pred poškodením zdravia plameňom, tlakovou vlnou a odlietajúcimi kameňmi a podobne.
14.
Zodolnené veliteľské stanovište (VS) Objekt 1/III) s technikou SNR (Stanice Navedenia Rakiet) – najväčší objekt zo súboru objektov „C“. Tvoria ho tri lode a ďalšie miestnosti obsluhujúce fungovanie plro (telefónna ústredňa, sklady, vzduchotechnika, el. rozvodňa, malá miestnosť VS s planžetom a malou odpočivárňou...)

- V lodi za miestnosťou VS umiestnená kabína UNK (z tejto lode vstup na TU)
- Vo vedľajšej lodi tri malé prívesy PRM (kabína náhradných dielov pre SNR, väzobná kabína 5F24 (používaná pri spojení plro s VS plrb cez cykloidu 5Ja62/63) a rozvodná kabína elektrickej energie RKU.
- v tretej lodi Agregátor, elektrocentrála EDS-200 (2x100kW) a v prípade plro, kde bola výcviková kabína AKKORD, tak aj tá bola umiestnená v tejto lodi.
Anténny systém UNV na Kobyle V lodi VS je vidno kabínu velenia UNK (1995) Planžet na značenie cieľov
Tri malé miestnosti na VS prístupné z vonku medzi dvomi loďami boli sklady. Všetky tri využívala RTB (Rádiotechnická Batéria). Boli tu materiály k rádiolokačnej technike, prázdne filmy, časti aparatúry KAZA z UNK (Kontrolná a Zapisovacia Aparatúra), rôzne originál CCCP mazivá, ktoré sa používali pri predpísaných prácach. Bolo to uložené v klasických vojenských zelených bedniach s typickou "vôňou".
Zaujímavosť: v roku 2009 ma pozvali do maďarska, (nie :ITAL-a ;-) - reč v prvej osobe je pán major, ktorý slúžil na Devínskej Kobyle, sprevádzal ma po nej a komentoval... :-) ) kde som im pomáhal s rozbalením UNV. Bol som tam jediný, ktorý to poznal a X-krát cvičil, bolo to veľmi zaujímavé bez náradia, atď. ale našťastie sa to podarilo bez úrazu, video nájdeš tu.
15.
Pozorovateľňa – údajne vyrobená z obalu rakety. Určite to však nebola S-125 Neva. Odtiaľto bol kedysi úžasný výhľad na široké okolie. Vojak musel vedieť rozoznať siluety aktuálnych vlastných a nepriateľských lietadiel, určiť azimut letu a približnú rýchlosť pozorovaného lietadla. Pozorovateľňa bola v roku 2020 odstránená a na jej mieste bola postavená nová turistická rozhľadňa.

16.
UŽ-6b – úkryt ženijný typu 6b – bunker pre obsluhu OR (odpaľovacie rampy). Pre dve OR (č.3 a 4) jeden úkryt. V prípade ostrej streľby by bunker slúžil na ukrytie obsluhy – ochrana pred poškodením zdravia plameňom, tlakovou vlnou a odlietajúcimi kameňmi a podobne.
Tento UŽ je tiež mimo chodníka v lesíku. V prípade potreby súradnice v "klikacej" mape..
17.
Budova „skrátenej“ (slangové označenie). Toto označenie vychádzalo z toho, že v časoch keď sa držal „PoSy“ (pohotovostný systém) na plro (do roku 1995), tak kvôli nízkym časovým normám pre zaujatie pohotovosti musela byť obsluha (bojová zmena plro) veľmi blízko techniky. Aj po zrušení PoSy zostalo označenie budovy „Skrátená“. Boli tu teda miestnosti pre technikov, učebne, malá jedáleň pre vojakov v prijímači a počas služby tu vždy bola aktuálna bojová zmena v pohotovosti.
18.
Úkryt pre prehľadový rádiolokátor P-15 - rádiolokátor pre sledovanie nízkoletiacich cieľov. Úkryt pre RRL P-15 na niekdajšom palposte Devínska Kobyla bol jediný medzi Neváckymi útvarmi na Slovensku, ktorý nebol tzv. šablónovite vybudovaný. Kým v Moste, v Rusovciach a na Stupave mal úkryt RRL P-15 "dieru v strope" pre anténny systém "motýlik", P-15 na Kobyle takúto dieru nemali. Anténa P-15 bola umiestnená na UNŽE na boku úkrytu (keď vyjdeš von z úkrytu tak vpravo popri ňom hore a nájdeš výklenok, kde je v stene diera na káble). Pri asfaltke si môžeš všimnúť "zvláštny" betónový pilier - toto bolo kotvenie pre UNŽU (kotviacich bodov bolo viac).

Anténny stožiar tzv. UNŽA "Унифицированная сборно-разборная, перевозная мачта 1Л81-1" čo v preklade znamená "Unifikovaný skladací prepravný stožiar". Patril do kompletu RRL P-15. Tento stožiar (s typovým označením 1L81-1) bol výškovo nastaviteľný stožiar, ktorý (podľa počtu stožiarov) sa dal vytiahnúť v rozmedzí 18,8-52,4m (so záťažou do 700 kg s plochou (voči vetru) do 18 m2 a rýchlosti vetra do 30 m/s) Na Kobyle sme u P-15 nemali toľko stožiarov, aby sme dosiahli tú max. výšku! Tento stožiar sa inak využíval aj u inej techniky, ako napr. u rôznych rádioreléových staníc, a neviem či dokonca 5Ja62/63 Cykloida nemala tento typ stožiaru pre svoje paraboly (ak nie presne tento, tak mal jemu ale veľmi podobný typ).
RRL P-15 v Moste pri Bratislave P-15 na UNŽE - 531.RTH Třeboň P-15 - po zásahu (Srbsko)
RL typu P-15 nebol LEN vo výzbroji techniky PVOS, ale využívali ho aj útvary RTV. Bola to jednoduchá, s účelom ktorým bola vytvorená výborná technika, ktorá pre využívanie optimálnych charakteristík - tak ako asi všetky druhy podobnej techniky aj v súčasnosti - potrebovala určité terénne predpoklady rozvinutia (na druhú stranu so svojim "decimetrovým pásmom" /niekde v okolí 800MHz/ veselo ťahala na seba protiradiolokačné rakety!!!).
Pre P-15 palpost na vrchole kopca (na Kobyle) bol maximálne NEVYHOVUJÚCI. P-15 a takisto aj metrové lokátory potrebovali na vytvorenie optimálnej smerovej charakteristiky antén niekoľko 100m až 1km (najoptimálnejšie možno aj viac). S našou P-15 sme mohli robiť čo sme len chceli, na vrchole kopca "videl" strašne zle!!! Po presune do Mostu a umiestnení na rovine P-15 doslova ožil...
19.
Ihrisko - klasika futbal :-)
20.
PTOR č.2 (Pracovisko Technickej Obsluhy Rakiet) – slangovo „ptorka“. Priestor slúžiaci na skladovanie rakiet. Dvojitý úkryt pre rakety a prepravníky PR-14. V jednej ptorke 12 ks rakiet 5V27 a dva prepravníky rakiet. V každej "lodi" po 6 ks rakiet - z toho 4ks na vozíkoch a 2ks na prepravníku zaparkovanom v prednej časti lode.

21.
Úkryt pre techniku - v tejto dosť zapadnutej časti bol umiestnený príves V6000. Bol to príves, na ktorom sa umiestnil anténny systém UNV pri balení. V prípade balenia anténneho systému UNV SNR sa príves presunul pred UNV a preklápaním UNV sa postupne umiestňovali jednotlivé antény UNV na príves. Neskoršie sme tento príves nechávali pri UNV, pretože v tejto zapadnutej časti to bolo dosť ďaleko od UNV.
Tento úkryt je tiež trošku bokom od asfaltky a v horšom stave. Pevná cesta sem nikdy neviedla, prázdny príves sem tlačili vojaci ručne. V prípade potreby súradnice v "klikacej" mape hore...
OR – 4ks odpaľovacie rampy (OR) 5P73 pre protilietadlové raketové komplety S-125M Neva. Na 4 kusoch odpaľovacích rámp mohlo byť umiestnených spolu 16 rakiet. Išlo o moderné zariadenie, ktoré predstavovalo reálnu hrozbu pre letecké sily nepriateľa. Rakety boli typu „zem – vzduch“, teda boli určené proti vzdušným cieľom.
Plocha pre OR 1 pred objektom VS na Devínskej Kobyle Odpaľovacia rampa s raketami Most pri Bratislave
Zemným valom "zodolnené" postavenie pre OR bolo rozmerovo všade rovnaké - betónový podklad z dôvodu otáčania a presne stanovených vodorovných uhlov, smerov, a nabíjania OR. Betónové stĺpy a železné tyče sú pozostatkami rámu maskovacej siete pre OR. Asi do konca PoSy (do 1995) sa rampy maskovali. Odkrytie OR od maskovacích sietí bolo zjednodušené preklápaním maskovacích sietí pomocou tých tyčí a rampa s nabitými raketami mohla "pracovať".
Zaujímavosť: Ak toto monštrum (OR) neumiestnili na pevný podklad, ako to v rôznych vojenských konfliktoch aj bolo (napr. OAF v roku 1999) tak sa veľakrát stávalo, že štart prevej rakety tak trhol celou rampou,
že druhá rakety buď spadla z OR, alebo sa odtrhla kabeláž od OR (viď pripojenú fotku z 20.05.1999 palpost pri dedinke Bečmen), kedy štart prvej rakety zhodil druhú z OR (OR umiestnená na veľmi mäkkom podklade a tlaková vlna prvého stupňa rakety doslova urobila kráter tesne pri OR)...
Na miestach pre OR sú šachty. Išlo o vybudovanú podzemnú kabelážnu sieť medzi technikami, ktorá bola pod zemou 1-1,2m v betónových tuneloch. Na toto nerád spomínam, pretože sme to preliezali (hlavne trasa UNK-OR) v roku 1997 ako potkany, keď sme vyťahovali kabeláž pri sťahovaní techniky (v ostrom konflikte by sa samozrejme táto kabeláž nechávala tam, a brala by sa náhradná). Srdce riadenia bojovej činnosti bola kabína UNK, ktorá bola takto cez kabeláž prepojená na každú techniku (4ks OR, RRP P-15, RKU, 5F24 väzobka - dátové prenosy pre CU, spojovacie káble, vidovka, napájanie....atď.-atď.).
Popis kabíny UNK
Kým na S-75 Volchov (verzie M3) boli skrine jednotlivých systémov, ale i samotné riadenie bojovej činnosti rozdelené do troch kabín (AV-prístrojová, UV-bojového riadenia a PV-anténna), tak na Neve to bolo všetko "natlačené" do jednej kabíny - do kabíny UNK. Okrem anténneho, vysielacieho, prijímacieho a AVS (anténno-vlnovodného) systému sa v kabíne UNK nachádzali všetky ostatné systémy komplexu potrebné na úspešné vedenie bojovej činnosti.
Kabína UNK-M bola návesom typu 838. Ako ťahač návesu sa používala T-148TN ("Koník"). Z dôvodu, že sa všetky nf systémy nachádzali v jednej kabíne, okrem pár výnimiek boli viaceré systémy rozložené do viacerých skríň (na rozdiel od Volchova). Rusi však dbali na to, aby sa podľa číslovania blokov mohol technik rozoznať, ku ktorému systému konkrétny blok patrí. Teda nie vždy jedna skriňa = jeden systém, ale označovanie blokov UK-XX - a najmä prvé čísla z XX - naznačoval, k akému systému patril konkrétny blok. (napr.: UK-3X - indikátorový systém, UK-5X - systém SPC /selekcie pohybujúcich sa cieľov/, UK-XXX - napájacie bloky, atď.)
Takže si predstavíme trochu bližšie kabínu UNK-M z roku 1999, po poslednej Slovenskej modernizácii (po zabudovaní systému LETVIS). Nevácka technika k nám bola dodaná z dvoch výrobných sérií, ktoré sa od seba líšili umiestnením VIKO (vynosného indikátoru kruhového obzoru) z P-15-ky. Kým jedna výrobná séria mala zabudované VIKO vedľa skrine UK-60 a trezorom, tak druhá mala VIKO medzi skriňou imitátora a ORS F1. Popisovaná kabína je z tej druhej série.
1.) UK-30SA - skriňa štartovacej automatiky, skriňa veliteľa PB na sledovanie a prípravu rakiet na odpálenie.
4 x - UK-67AI - štyri bloky štartovacej automatiky pre jednotlivé rampy.
2.) UK-30 F2 - skriňa operátora ručného sledovania uhla F2.
- UK-37A - blok pre TV systém, televízne zariadenie VPU-44
- UK-33 - blok indikátoru ORS
- UK-68M - blok pre ručné sledovanie (systém SOPA - Systém Ovládania Polohy Antén)
- UK-88 - blok APS (automatizovaného prístroja štartu)
- UK-132 - napájací blok skrine.
3.) UK-30 - skriňa dôstojníka navedenia (DN)
- UK-64M - blok zosilovačov silových pohonov (systém SOPA)
- UK-47 - blok funkčnej kontroly (imitátorový systém),
- UK-32 - blok indikátorov DN (indikátorový systém),
- UK-62 - blok DN (systém SOPA),
- UK-69M - blok pre premenu súradníc (systém SOPA),
- UK-131 - napájací blok skrine.
4.) UK-60 - skriňa veliteľa RTB.
- UK-66 - blok zosilovačov pohonov (systém SOPOR - Systém Ovládania Polohy Odpaľovacích Rámp)
- UK-63 - blok GGS, blok hlasitého spojenia medzi kabínami,
- UK-31M - blok indikátora prehľadu a APS (automatizovaného prístroja štartu),
- UK-61M - blok veliteľa, blok zapínania prípravy 1. na OR (systém SOPA),
- UK-65 - blok zosilovačov prívodu uhlov paralax (systém SOPA),
- UK-161 - napájací blok skrine.
5.) Skriňa systému LETVIS (21" monitor, počítač Pentium XX...)
6.) UK-90 - skriňa režimu malých výšok.
- UK-89 - blok pre tvarovanie signálov FÍ index C plus-mínus malá delta
- UK-91 - blok tvarovania uhlových selekčných impulzov cieľa a hraničných chybových signálov,
- UK-92 - blok pre tvarovanie uhlových blokovacích impulzov rakety a oneskorenia impulzu riadiacej osi,
- UK-191 - napájací blok skrine.
7.) UK-50 - skriňa systému SPC (selekcie pohybujúcich sa cieľov).
- UK-52 - blok koherentného heterodynu,
- UK-53 - blok fázových detektorov,
- UK-54 - blok ultrazvukových oneskorovacích liniek,
- UK-55 - blok prvého stupňa odčítania,
- UK-51 - blok druhého stupňa odčítania,
- UK-56 - blok selektorov,
- UK-151 - napájací blok skrine.
8.) UK-20N - skriňa systému RPK (Rádiového Vysielača Povelov).
- UK-21 - blok dešifrátora,
- UK-23 - blok modulátora a šifrátora,
- UK-25 - blok RPK,
- UK-27 - blok automatického ladenia frekvencia (ADFM),
- UK-121 - vysokonapäťový usmerňovač.
9.) UK-20I - skriňa systému RPK - RVD (Rádiový Vysielač Dotazu).
- UK-22 - blok zapnutia,
- UK-24 - blok ADFM a vlnomer,
- UK-26 - blok rádiového vysielača dotazu,
- UK-28 - modulátor,
- UK-122 - napájací blok,
- UK-124 - vysokonapäťový usmerňovač.
Ľavá stranu kabíny UNK-M - tu popísaná kabína UNK-M je zo série, kde VIKO bolo zabudované medzi imitátor a skriňu ORS F1 (namiesto gréckeho "FÍ" píšem F).
1.) UK-30SA - skriňa štartovacej automatiky (viď. popis pravej strany)
2.) UK-100 - hlavný vypínač a blok hlavných poistiek kabíny.
3.) UK-30 F1 - skriňa operátora ručného sledovania uhla F1.
- UK-37A - blok pre TV systém, televízne zariadenie VPU-44,
- UK-33 - blok indikátoru ORS F1,
- UK-68 - blok pre ručné sledovanie (systém SOPA),
- UK-87 - blok pre výpočet rýchlosti (v) a parametru (P) cieľa (systém APS),
- UK-132 - napájací blok skrine.
4.) UK-30M - skriňa VIKO (prenosného prehľadového indikátoru).
- UK-34 - blok prvotného sledovača,
- UK-35 - VIKO (obrazovka),
- UK-36 - blok zosilovačov sledovacieho systému,
- UK-133 - napájací blok skrine.
5.) UK-40 - skriňa imitátora.
- UK-41 - blok pre tvarovanie medzifrekvencie a imitovaného rušenia,
- UK-42 - blok tvarovania obrazového signálu imitovaného cieľa,
- UK-43 - blok tvarovania uhlových signálov imitovaného cieľa,
- UK-44 - blok tvarovania diaľkových signálov imitovaného cieľa,
- UK-45 - blok tvarovania imitovaných signálov rakiet,
- UK-46 - blok pre premenu súradníc (z azimutu a polohového uhlu na F1, F2),
- UK-141 - napájací blok skrine.
6.) UK-10 - skriňa aparatúry KAZA (kontrolnej a zapisovacej aparatúry)
- UK-18 - blok väzobných zariadení,
- UK-19 - napájací blok.
7.) UK-70R - skriňa súradníc rakety (súradnicový systém)
- UK-74I - blok určovania uhlových súradníc rakety I. (F1, F2),
- UK-74II - blok určovania uhlových súradníc rakety II. (F1, F2)
- UK-72I - blok určovania diaľkových súradníc rakety I.
- UK-72II - blok určovania diaľkových súradníc rakety II.
- UK-59I - blok hlavného zosilňovača signálu rakety I. kanálu,
- UK-59II - blok hlavného zosilňovača signálu rakety II. kanálu,
- UK-171I - napájací blok skrine.
8.) UK-70C - skriňa súradníc cieľa (súradnicový systém)
- UK-75 - kontrolný blok,
- UK-73 - blok určovania uhlových súradníc cieľa,
- UK-71 - blok určovania ďiaľkových súradníc cieľa,
- UK-57M - blok pre prepnutie frekvencií,
- UK-58M - blok hlavného zosilňovača signálu cieľa,
- UK-86 - blok pre kompenzáciu uhlu skrutu,
- UK-171II - napájací blok skrine.
9.) UK-70 - skriňa referenčných napätí a synchronizátoru.
- UK-381 - panel kontroly,
- UK-84M - blok určovania diaľky do bodu stretnutia rakety s cieľom (systém APS),
- UK-85M - blok určenia okamžiku odpálenia rakety (systém APS),
- DB-52% - domáca broskyňovica, kto si toto prvý prečíta má ju u mňa, ("výherca" - Lacovalo:-))
- UK-77 - blok synchronizátoru systému diaľky,
- UK-78 - blok synchronizátoru systému diaľky,
- UK-79 - blok synchronizátoru uhlového systému,
- UK-173 - napájací blok skrine.
10.) UK-80 - skriňa povelového systému rakety, skriňa výroby povelov.
- UK-81I - výroba základných chybových signálov rakety (I. kanál),
- UK-81II - výroba základných chybových signálov rakety (II. kanál),
- UK-82I - výroba nadbehových signálov (I. kanál),
- UK-82II - výroba nadbehových signálov (II. kanál),
- UK-83I - blok tvarovania povelov riadenia (I. kanál),
- UK-83II - blok tvarovania povelov riadenia (II. kanál),
- UK-181 - napájací blok skrine.
Okrem popísaných systémov ešte v kabíne UNK-M boli ukryté "maličkosti", bez ktorých by nemohla pohodlne fungovať. Patrili sem napr.: systém zabezpečujúci ventiláciu a vykurovanie kabíny. Sem patrili tzv. "bufíky" - elektrické ohrievače, klimatizačný systém - tzv. kondicionér, ako to nazvali rusi (na obrázkoch vidno vonkajšiu jednotku na prednej časti kabíny), rôzne prepojovacie káble vytiahnutých blokov zo skríň počas predpísaných prác, patrila sem aj kontrolná a meracia aparatúra (meracie prístroje V2-2, AVO-5M, S1-65, S-1-68 a ďalšie meracie prístroje) a samozrejme XXkg prevádzkovej a údržbovej dokumentácie. Ďalej tzv. prepojovacie bloky ("platá") medzi jednotlivými skriňami, ktoré sa nachádzali úplne na vrchu každej skrine.
Dalo by sa tu toho ešte napísať veľa, pripojiť desiatky archívnych fotiek, stovky fotiek čo som nafotil na základni za posledné roky, staré nákresy, spomienky vojakov, ale asi už dĺžkovo listing stačil ;-)
V prípade, že máš záujem o informácie, alebo o sprievodcu a rozhovor v teréne, prípadne aj o zážitkovú nočnú prehliadku základne, môžeš ma kontaktovať a skúsime sa dohodnúť.
Zdroje: forum.fortifikace.net, vojak z povolania nick Neva_07
Foto: Neva_07, :ITAL
NEzdroje informácií a totálne sklamanie: MO SR, Vojenský archív – centrálna registratúra MO SR - Trnava, Vojenský historický archív - Bratislava, Vojenský ústřední archiv – Praha