Skip to content

Szlakiem jasielskich smaków - Gorajowice Traditional Cache

Hidden : 6/1/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Przedstawiamy Wam serię kilkunastu keszy, które swoją tematyką ukazują walory gastronomiczne najbliższych okolic Jasła.

Zachęcam do wypróbowania przepisów i podzielenia się waszymi spostrzeżeniami w logach. Powodzenia!


Gorajowice

wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Jasło[2][3]. Znaczna część przedwojennych Gorajowic jest włączona do miasta Jasła. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

W 1474 roku – zniszczenie Gorajowic przez najazd węgierski, i zwolnienie na 5 lat z podatków. Pałac był siedzibą rodów ziemskich: Piegłowscy, Piotrowscy, Trzeciewscy, Łętowscy, Reigerowie[4] – właścicieli folwarku położonego na terenie Gorajowic. W 1901 roku majątek kupił Tadeusz Sroczyński działacz i przemysłowiec naftowy. W latach 1901-1945 właścicielami wsi byli Marian i Izabela Sroczyńscy – bezdzietni, nie pozostawili po sobie spadkobierców. Dziedzic gorajowicki był ojcem chrzestnym bohatera narodowego mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który przyszedł na świat w Jaśle w 1897 roku (mylnie podawano, że urodził się w pałacu, w 1897 roku, pałac znajdował się w remoncie i jak podkreślają ówcześni właściciele, nikt tam nie mieszkał). Ten neogotycki Pałac Sroczyńskich zbudowany został w 1858 przez przedwojennych właścicieli wsi Gorajec.


Skan przepisu zaczerpnięty z książki "Tradycja w Żywieniu i Kulturze Mieszkańców Ziemi Jasielskiej" wyd. Regionalne Stowarzyszenie Folklorystyczne WRZOS


SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH:
MIASTA JASŁA i GMINY JASŁO

Herb

Herb

Additional Hints (No hints available.)