Skip to content

DD • KOŽENÉ SRDCE Mystery Cache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 7/3/2019
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


DD • KOŽENÉ SRDCE
Vitajte pri mysterke venovanej nášmu obľúbenému autorovi detektívnych príbehov z Nášho Mesta. Dnes sa pozrieme na príbeh z roku 2012, ktorý bol knižne vydaný ako 15. v poradí. Pohodlne sa usaďte, vezmite do ruky papierové či virtuálne vydanie a … Želáme Vám príjemné čítanie.
o autorovi
Dominik Dán (1955) sa viac ako dvadsaťpäť rokov zaoberá vyšetrovaním zločinov. Osobné kontakty s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou „lepšou spoločnosťou“ mu umožnili pochopiť nepísané zákony podsvetia. Z bohatých skúseností čerpá pri písaní mrazivo autentických detektívnych príbehov.
O pravej identite sa na verejnosti, ale i medzi fanúšikmi vedú spory. Po prvej desiatke kníh sa média začínali viac zaujímať o úspešného autora. Taktiež sa objavujú konšpirácie, že pseudonym je len značkou úspešných copywriterov. Autor začal komunikovať s verejnosťou cez rozhovory v elektronických médiách, v ktorých potvrdil, že je z radov kriminalistov. Okrem najbližších spolupracovníkov a pracovníkov poznajú jeho identitu niektorí novinári. Svoju identitu si stráži aj z profesionálneho hľadiska. Dán sa viackrát vyjadril, že by vystúpil z anonymity, no zatiaľ to necháva tak ako je. Nepravý je aj rok narodenia, ktorý sa uvádza na prebale jeho kníh. Ak by sme autora stotožňovali s detektívom Richardom Krauzom, bol by jednoznačne mladší. Richard Krauz nastúpil k polícii v roku 1985. Ku kriminálke nastúpil v roku 1988. Vo viacerých knihách sa spomína presný vek detektíva. V románe Hriech náš každodenný je to štyridsiatka.

Autor vo svojich knihách rieši kriminálne prípady, ktoré sa stali v tzv. „Našom meste“. Toto mesto nie je nikde konkrétne pomenované. Po prečítaní viacerých románov je zrejmé, že autor sa zaoberá prípadmi súvisiacimi s Bratislavou. Kým v prvých románoch jednoducho šifroval ulice či známe postavy (Remiáš – Eliáš, biskup Ján Jastrab – Ján Sokol, Pekárska dolina – Mlynská dolina), neskôr otvorene a presne pomenúva reálie Bratislavy.

Autorsky spolupracoval pri tvorbe slovenského seriálu Kriminálka Staré Mesto a v roku 2016 bol natočený film Červený kapitán podľa jeho rovnomennej knihy.
o knihe
Detektív Oto Hanzel pochoval manželku a syn sa mu pred piatimi rokmi bez stopy stratil. So stratou dvoch najmilovanejších ľudí sa ťažko vyrovnával, no Krauz s kolagami z kancelárie stoštyridsaťjeden ho nechceli nechať v štichu. Všetko nasvedčovalo tomu, že Oto už bude v poriadku. Lenže ako to už v živote býva, zdanie občas klame. Hanzelov syn sa nečakane vrátil domov a namiesto radosti prišli problémy - obrovský revolver za pásom a neustále klamstvá o tom, kde vlastne celý ten čas bol. Krauz a Chosé Burgerovi sľúbia, že mladého Ota postrážia a pomôžu mu. Vôbec netušia, do čoho sa kolegov syn zase zaplietol. Burger s Hanzelom majú plné ruky práce s vraždou vysokopostaveného štátneho úradnika. Hoci to najprv vyzerá na obyčajný infarkt, výtery z ústnej dutiny mŕtveho odhalia zaujímavé fakty. Ani Krauz a Chosé nemajú pri sledovaní mladého Ota veľa šťastia. Rozpletú rodinné tajomstvo staré vyše polstoročia, ktoré je mimoriadne desivé.
Krátky úryvok
Doktor Lengyel si zložil hrubý gumený plášť, strhol si rukavice a pri umývadle v rohu pitevne si vydrhol ruky. Asistent Lacibáči dobre vedel, že na výtery z úst bude študentom stačiť hlava, tak vnútorné orgány porozkladané po stole začal mechanicky ukladať do brucha. Druhý asistent sa venoval študentom. Rozdal im tyčinky s vatou a ukázal im, ako sa robí bukálny výter. Každý mal svoju prácu a Lengyel mohol spokojne odísť.
Chvíľu si iba tak vychutnával cigaretu. Práve sa chystal odložiť časopis, keď zaklopal asistent.
„Pán doktor... ehm, mohli by ste sa ešte vrátiť na pitevňu? Jedna študentka... viete...“ koktal a ani nedokončil.
„Skolabovala? V skrinke je čpavok.“
„Nie, neskolabovala. Pod jej mikroskopom je niečo... no poďte sa radšej pozrieť.“
Lengyel ho poslúchol. Chvíľu žmurkal, aby si oči zvykli na dioptrie, potom sa sústredil na kruhový obrázok.
„Slečna kolegyňa, prosím vás, choďte pred budovu a povedzte policajtom, aby sa radšej ešte vrátili. Ďakujem.“
o keške
Súradnice sa dozvieš, ak nájdeš odpovede na otázky:

1) Koľko rokov strávil mladý Oto vo väzení?
2) O koľkej (hh:mm) prišiel Krauz vo štvrtok domov?
3) Mesiac, v ktorom sa konal pohreb Otovej ženy.
4) Priezvisko človeka, ktorý zabil P. Zachara.
5) Súčet čísiel spojov, do ktorých nastupoval Oto.
6) Číslo domu kde býva Miloš.
7) Aké meno dostal Kukyho stromček?
8) Meno a priezvisko človeka, ktorého vypočúvala Petra.
9) Meno a priezvisko člena rodiny, ktorý vedel o Zacharovej homosexualite.
10) Adresa Viliamovho domu.
11) Ktorý deň chodil P. Zachar do bytu Nováka?
12) Koľko rokov sa dožil Vilkov dedo?
13) Koľko rokov má Kuky?

Zistené hodnoty zadaj do CHECKERA* a uvidíš čo sa stane.

* Odpovede do checkera zadávajte s diakritikou a čísla nezadávaj slovom!
Pre nájdenie správnych odpovedí odporúčame použiť knižné vydanie.


Additional Hints (No hints available.)