Skip to content

Setkání u (dnes už neexistujícího) hřiště VII. Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Monday, August 19, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

19 August 2019, 17:30 - 18:00

Cílem eventu je seznámit vás s místem v Praze, kde se také hrál fotbal. Na tomto místě začal hrát přesně před 105ti lety své domácí zápasy tým AFK Vršovice, předchůdce dnešních Bohemians.

Stadion byl v místě kudy dnes prochází Kodaňská ulice a nachází se budovy bývalého Telecomu a Ministerstva životního prostředí. Pomyslný středový kruh byl v místě dnešní autobusové zastávky Kavkazská a právě na tomto místě byla odhalena v roce 2014 pamětní deska.

Detaily k samotnému eventu:

Kdy: 19.8.2019 v 17:30 hodin
Kde: na úvodních souřadnicích.
Proč zde: místo konání eventu není zvoleno náhodně, bývalo zde hřiště dnešních Bohemians
Jak dlouho bude event trvat: Event začne v 17:30 hod. a skončí v 18:00 hod. Po tuto dobu bude také k dispozici logbook.
CWG: tentokráte nebudou
Co budeme na eventu dělat: Budeme si povídat o geocachingu, o keších, měnit CWG, TB, GC a možná povídat i o fotbale.

Jak se na místo dostanete: autobus 101, 124, 139 zastávka „Kavkazská“

 

Trochu historie

Vršovický AFK dostal v roce 1912 do správy pozemek hraničící s tehdejším areálem vojenských kasáren 28. pluku na dnešních Míčánkách. I to bylo důvodem, proč se v hledišti často mezi fanoušky nacházeli c. a k. důstojníci i mužstvo. Klub vojákům propůjčoval i hrací plochu, když se v rámci cvičení chtěli zdokonalovat ve hře v míč kopaný. Na stadion to měli jen přes plot. Svépomocí a za podpory vršovické továrny Waldes a Občanské záložny si zelenobílí fotbalisté postupně vybudovali oplocený areál s hledištěm pro 6000 diváků a se zázemím v dřevěných budovách. 19. srpna 1914 došlo ke slavnostnímu otevření prvního vlastního hřiště v takzvaném Ďolíčku. Hřiště bylo ohrazené, a takových bylo v Praze dohromady jen sedm.

Původní Ďolíček zažil i profesionalizaci klubu a legendární výpravu do Austrálie, z níž už se účastníci vrátili jako slavní Bohemians. Tomu odpovídala i fanouškovská euforie a stadion brzy přestal kapacitně stačit, což vyvrcholilo provalením přetížených tribun v roce 1930 během utkání se Spartou. Z iniciativy tehdejšího předsedy Dannera, ředitele Vršovické záložny, vznikla myšlenka vybudovat pro klokany stánek důstojnější, a to na místě u Botiče, kam se klub přestěhoval v roce 1932 a kde hraje svá domácí utkání dodnes.

Zdroj: Wikipedie a klubové stránky Bohemians Praha 1905

Additional Hints (No hints available.)