Skip to content

Jaskyňa Sv. Leonarda EarthCache

Hidden : 9/12/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


... alebo takmer zabudnutá jaskyňa Malých Karpát

 

Rada by som vám ukázala jedno mystické miesto opradené legandami. Už od mala som sem chodievala so svojou starou mamou, ktorá ma s nimi postupne oboznamovala. Keď navždy odišla, chodievala som sem sama - meditovať. A nevedela som, aká energia ma sem láka...Možno energia z podzemia z jaskyne, ktorá sa nachádza medzi dvoma kostolíkmi. Vitajte pri takmer zabudnutej jaskyni Sv. Leonarda, pustovníka - ktorý tu vraj prebýval a prišiel sem podzemnými chodbami až z Francúzska.

 

Jaskyňa Sv. Leonarda je pseudokrasovou jaskyňou. Jej steny tvoria vápencové zlepence. Vznikla v dolianskych vrstvách strednobádenského veku, ktoré obsahujú brekcie, polymiktné zlepence, štrky a piesky s polohami štrkov. Dolianske vrstvy (stredný báden) sú zastúpené hrubozrnnými brekciami, zlepencami, štrkmi a pieskami s polohami štrkov. Brekcie sú tvorené ostrohrannými i slaboopracovanými úlomkami mezozoických svetlosivých a tmavosivých vápencov. Ich veľkosť dosahuje až 25 cm. Tmelené sú vápnitým tmelom. Zlepence sú reprezentované hrubo i drobnozrnnými varietami. Hrubozrnné zlepence majú miestami až brekciovitý charakter. V Malých Karpatoch je viacero krasových jaskýň, keďže je pohorie z väčšej časti vápencového charakteru, ale v brekciách, štrkoch, pieskoch je Jaskyňa Sv. Leonarda asi jedinou jaskyňou tohto typu v tomto pohorí, čo ju robí výnimočnou.

Ako pseudokras sú označované morfologicky (tvarovo) podobné formy krajiny, ktoré však nevznikajú rozpustením horniny. Na ich vzniku sa podieľa rada faktorov, predovšetkým tektonika (zlomy a ďalšie porušenia horniny) ale aj mechanický rozpad hornín. V prírode sa môžeme stretnúť ako s povrchovými (napr. pseudokrasové závrty), tak aj s podzemnými pseudokrasovými javmi, respektíve tvarmi (puklinové jaskyne či priepasti). Niektoré priepustné horniny (napr. pieskovce) vytvárajú lepšie podmienky pre rozvoj pseudokrasu ako napr. rula (premenená hornina). Pseudokras v rôznych typoch pieskovcov je u nás najrozšírenejší. Taktiež pseudokrasové závrty nevznikajú rozpúšťaním, ale zosadávaním povrchu do podzemných dutín.


Pseudokrasové formy sa od krasových foriem odlišujú tým, že vznikajú čisto mechanickým pôsobením – pôsobením tlaku alebo gravitáciou (pnutím). Na rozdiel od krasových foriem, ktoré vznikajú spolupôsobením mechanických a chemických vplyvov alebo ojedinele aj pôsobením len čisto chemických vplyvov.

S jaskyňou sa spája legenda. V dávnych časoch totiž do obce Doľany, niekdajší Ompitál zavítal svätý Leonard, patrón sedliakov, dobytka, remeselníkov, šestonedieľok a väzňov. Podľa legendy, keď ho prenasledovali zbojníci, prešiel podzemnou chodbou z Francúzska až do Ompitálu. Na povrch zemský tu vyšiel z jaskyne, ktorá dodnes existuje pod Kostolom sv. Leonarda v blízkosti kostola doľanskej kalvárie a kostolíka Sv. Šebastiána. Okrem iného sa traduje, že v jaskyni pod kostolom vyviera prameň, ktorého voda vraj pomáha pri liečbe kožných a očných ochorení. Aj ten ešte stále hľadajú pri prekopávaní jaskyniari.

 

Podmienkou zalogovanie EarthCache je zaslanie správnych odpovedí na otázky uvedené nižšie. Ak mi nepošlete odpovede na otázky do 3 dní od zalogovania - log bez upozornenia zmažem.

  • 1. Aký uhol zviera lom otvoru do jaskyne (v stupňoch)?
  • 2. Aká ja nadmorská výška vstupu do jaskyne Sv. Leonarda?
  • 3. Vlastnými slovami popíšte podľa pozorovania jaskynných stien štruktúru vápencového zlepenca.
  • 4. Ako vznikli pseudokrasové jaskyne? (vlastnými slovami).

Ak pridáte foto k svojmu logu z okolia alebo spred jaskyne, poteším sa. Ďakujem.

Additional Hints (No hints available.)