Skip to content

Cnermberg EarthCache

Hidden : 9/28/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skalní hrad Pařez a přilehlá skalní brána je kouzelné místo v samotném srdci Českého ráje. Vítejte u mé další EarthCache.

Skalní hrad Pařez

První písemná zmínka o tomto hradu pochází z roku 1403, ve které byl zmíněn jeho tehdejší majitel Jan z Pařezu, což byl pravděpodobně přímý potomek Petra z Pařezu, o němž první zmínky pocházejí z roku 1370. Hrad tedy pravděpodobně vznikl někdy ve 2. polovině 14. století. Poslední zmínka o hradu pochází z roku 1430, kdy byl již označován za zříceninu. Přesný důvod ani datum jeho zániku není dnes známo, ale nejpravděpodobnější se zdá být rok 1423, kdy mohl být poprvé vypleněn a pobořen husity, kteří tudy tehdy táhli a které vedl Jan Žižka z Trocnova.

Později byly zbytky hradu nepravidelně obývány místními loupežníky, kteří zde byli nakonec zajati, pobiti a rozprášení v letech 1440 až 1442 zemskou hotovostí. Hrad sloužil svému účelu přibližně 70 až 80 let, což potvrdily i některé zdejší archeologické nálezy, (například stříbrné mince pocházející z doby panování krále Václava IV.). Hrad neměl vlastní studnu, vodní zdroj se nalézal mimo hradní areál, z čehož někteří badatelé usuzují, že k obraně hradu mohl sloužit případně i místní potok (rybník či jiná umělá hráz), s jehož pomocí bylo možno přechodně zatopit celé zdejší poměrně úzké údolí.

Skalní brána

Skalní brána, skalní most či skalní oblouk je přírodní geomorfologický tvar, vzhledem připomínající bránuči most. Skalní brány vznikají erozí hornin, která z rozličných důvodů postupuje v nižší části skalního bloku rychleji. Tímto důvodem může být např. tok řeky, menší tvrdost skály v nižší části nebo odlišná tloušťka skalní stěny. Jedním ze znaků skalní brány je, že její dno se nachází v úrovni okolního terénu.

Skalní brány pravé jsou výsledkem selektivní eroze. Před miliony lety byly tyto formace souvislým blokem horniny, ale různé faktory způsobily, že eroze postupovala rychleji v určitých částech. Těmito faktory mohly být například působení řeky, měnící se tvrdost horniny na různých místech nebo rozdílná tloušťka skalní stěny.

Skalní brány nepravé mohou vzniknout uzávěrem průchodu sesutým nebo odlomeným kusem skalního bloku. Tento pohyb horniny může být způsoben například nedostatečnou pevností samotné horniny, nedostatečným tlakem, který hornina vyvíjí na sebe sama, nebo mechanickým poškozením.

Pískovce

Klastické sedimentární horniny jsou jedním z hlavních typů sedimentárních hornin a vznikají z usazenin fragmentů jiných hornin, které byly zvětrány, transportovány a následně usadily na zemském povrchu. Tyto fragmenty mohou být různě velké, od jemného písku po větší štěrk nebo kameny. V průběhu geologického času se tyto fragmenty usazují a postupně se zpevňují, vytvářejíce klastickou sedimentární horninu.

Pískovce jsou zpevněné psamity. Skládají se nejčastěji z křemenných zrn spojených různým tmelem (křemitý, vápnitý, kaolinický, železitý, jílovitý atd.). Barva pískovců se řídí většinou podle povahy tmelu. CaCO3 nebo kaolin dává pískovcům bělavé zabarvení, při obsahu Fe2O3 mají pískovce barvu červenavou, hydroxid Fe je zabarvuje do hněda nebo rezavě žluta, přítomnost glaukonitu způsobuje zelenavé zabarvení.

Technologické vlastnosti pískovců jako stavebního, sochařského, dekoračního kamene a i materiálu používaného pro výrobu brusů jsou závislé na tmelu. Tak např. jílovité pískovce špatně vzdorují vlivům povětrnosti, pískovce s křemitým tmelem jsou pevné a odolné vůči větrání. Nejvíce jsou u nás zastoupeny pískovce druhohorního stáří v České křídové tabuli. Velmi hojně jsou pískovce zastoupeny také v paleogénu karpatského flyše (vápnité, slínité a slídnaté pískovce), v beskydské křídě a v permu Českého masívu i Karpatské soustavy

Pro zalogování jako "found it" mi musíte na email přes profil poslat odpovědi na následující otázky a úkoly:

1) Jakou barvu má místní pískovec?

2) Podle tabulky v listingu určete jeho zrnitost.

3) Na úvodních souřadnicích změřte nadmořskou výšku.

4) Na WP "Skalni brana" určete výšku oblouku skalní brány.

5) Odhadněte rozměr skalní brány (výšku a šířku).

6) Zjistěte a vlastními slovy popište, jak skalní brány vznikají.

7) (POVINNÉ!) Do logu nahrajte fotku Vás, nebo Vaší GPS u skalní brány.

Logujte ihned po odeslání odpovědí, pokud bude něco špatně, ozvu se.

Additional Hints (No hints available.)