Skip to content

Bzzzzzzz... Traditional Geocache

Hidden : 12/24/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš se nachází na soukromém pozemku, se souhlazem majitele. Prosím, pro přístup ke keši použijte waypoint ze žluté TZ!

Včela

Drobné zvířátko, které je v podstatě nepostradatelné pro život na naší planetě. Včely jsou jedny z mnoha živočichů, kteří dokáží opylovat rostliny. Na světě existuje více než 19 000 druhů včel, z nichž v ČR je okolo 1200. Nejdůležitějším druhem u nás je včela medonosná (Apis mellifera), na kterých leží přes 80% opylovací práce. Právě včela medonosná nás dnes bude zajímat.

 

 

zdroj:obrazku: ivcelarstvi.cz

Včela Medonosná

Vysoce sociální hmyz s velmi vyvinutým způsobem komunikace (včelí tanec a feromony) a dokonalou dělbou práce. Společenství, ve kterém včela žije, nazýváme včelstvo. Počet jedinců dosahuje v době maximálního rozvoje 60 tisíc až 90 tisíc jedinců, v době zimního období je počet včel redukován na 5 tisíc až 20 tisíc (konkrétně včela medonosná - Kraňská). Včelstvo má svou pevnou hierarchii, která je následující:

 Královna (matka) je největší ze všech včel. Obvykle je ve včelstvu jen jedna a v přírodě se dožívá až pěti let (zpravidla však 2-3   roky.). Občas se stane, že starou matku nahrazuje královna nová a tak jsou královny ve včelstvu na nějakou chvíli dvě (V tomto případě   původní královna z důvodu věku přestává plodit a její feromon není dostatečně silný.) - takzvaná tichá výměna. Úkolem královny je   klást vajíčka - až 2 tisíce denně. Jako jediná ze všech včel v úlu je plodná. Vývoj královny trvá 16 dní.

 

 Trubci, samečci, se velikostí podobají královně. Dožívají se 6-8 týdnů nebo do doby než oplodní královnu. Trubci jsou ve včelstvu pouze v období jara a léta - v době, kdy se na svět chystá i nová královna - a to v počtu 300-600. Líhnou se z neoplozených vajíček. Dobře vidí, jsou výbornými letci a bohužel bývají přenašeči mnohých nemocí. Vývoj trubce je 24 dnů.

 

 

Dělnice, to jsou všechny ostatní včelky. Právě ty potkáváme na loukách a zahradách. Délka života se liší podle ročního období. Z jara se líhnou včely s nejkratší dobou života (6-8 týdnů), na zimu se líhnou s délkou života 6-8 měsíců aby včelstvo přečkalo zimu. Jsou menší než královna i než trubci. Počet včel je na letní období 50 - 90 tisíc, na přezimování pak do 20 tisíc. Včely uvnitř včelstva tvoří různé skupiny, které mají odlišné úkoly. Jejich vývoj je dlouhý 21 dnů.

 

 

Každá dělnice si ve svém životě projde všechny profese. Nejdříve je uklízečkou, pak krmičkou, kojičkou, stavitelkou, strážkyní. Ke konci života, když je nejzkušenější, vyletí z úlu, stane se létavkou a zajišťuje potravu pro celé včelstvo.

Uklízečky se starají o dokonalou čistotu celého úlu.

Kojičky dovedou z hltanových žláz produkovat mateří kašičku. Tou krmí čerstvě vylíhlé larvy a královnu.

Krmičky krmí větší larvy pylem a nektarem.

Stavitelky „vyrábějí“ (vylučují) vosk. Z něj budují plástve, do kterých je ukládán nektar a kam královna klade vajíčka.

Strážkyně neustále hlídkují kolem úlu. Když spatří vetřelce, vyvolají poplach a vrhnou se neohroženě bránit celé včelstvo.

Létavky sbírají med a pyl z květů a nosí jej do úlu. Část z nich jsou speciálními průzkumnicemi, které především hledají nové zdroje potravy.

zdroj obrazku: vcelarstvi-thomayer.cz

 

Včelí úl


Včelí úl je lidský výtvor pro chov včel. Od domestikace prošly úly několika obměnami. První úly byly z vydlabaných kmenů stromů. Moderní úly naproti tomu jsou drobnější "krabice" s dobrým přístupem pro snažší práci se včelstvem. Do jednoho úlu se vleze pouze jeden roj.

zdroj obrazku: vcelistraz.cz a pinterest.com

 

V úlu tvoří včely voskové plástve. V moderním včelařství budují plástve na takzvané mezistěny, což je mustr dodaný včelařem na rámku, aby včely tvořili plástve primárně tam, kde včelař chce. Vosk se včelám tvoří ve žlázách na spodní straně zadečku. Ten pak sbírají a promíchávají se slinami a tvoří šestistěnné trubičky. Tyto trubičky jsou pak plněny nektarem z květů, pylovými zrnky a dalšími látkami ze kterých následně vzniká med. Do trubiček v plástvích umisťuje královna i vajíčka - jedno vajíčko na jednu buňku plástve. Z těchto vajíček se pak líhnou nové včely. Zbytek včelího úlu si včely vystýlají propolisem. Ten včely vyrábějí z nasbírané pryskyřice a používají jej k desinfekci úlu, například při usmrcení vetřelce, se kterým včely nedokážou hnout jej obalí propolisem, aby se nerozšířily plísně a jiné nemoci v úlu.

Inspirací pro tuto krabičku byl event GC875N3, za který Vrrhafovi dekuji!

Additional Hints (No hints available.)