Skip to content

Nejdecká skála EarthCache

Hidden : 11/4/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nejdecká skála

 

Nejdecká věž na skále nad řekou Rolavou je dominantou Nejdku.

Každého jistě zaujme i skála na které věž stojí. A právě té se věnuje tato zeměkeš.

Skála je tvořena hrubozrnnou biotickou žulou světle šedé až narůžovělé barvy. Žula (granit) je hlubinná vyvřelá hornina složená převážně z křemene, živců (ortoklasu a plagioklasu) a slíd (biotit a muskovit). Nejdecká žula je tvořena křemenem (šedý), živcem (bílý) a tmavou slídou biotitem (černý). Ojediněle se vyskytují velké vyrostlice draselného živce (ortoklasu).

Výrazný tvar Nejdecké skály vznikl zvětráváním a odnosem měkčích částí horniny podél přirozených puklin, erozí vodním tokem Rolavy i lámáním kamene lidskou rukou. Různé druhy žul jsou charakteristickými horninami celé oblasti. Budují rozsáhlý karlovarský pluton, který hostí významná ložiska cínu, železa, uranu a jiných rud. Ze žil se v okolí Nejdku dobývaly také křemen a živec pro výrobu porcelánu.

Žula je tradičním stavebním materiálem, která se do 20. století lámala v četných lomech.


Nejdecko spadá do regionu Česko - bavorského geoparku.

Česko – bavorský geopark je ukázkovým územím s projevy stovky milionů let trvajících geologických procesů podél významné struktury tzv. --------- prolomu. Tato příkopová propadlina je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Ačkoliv nejmohutnější geologické projevy  v ní ustaly před pěti miliony let, přetrvávající tektonika, vulkanismus, vysoký tepelný tok, vývěry termálních vod i seismická aktivita nadále lákají pozornost laiků i specialistůu. Geologické jednotky lemující prolom dokumentují řes 600 milionu let starou historii Země a její neobyčejné nerostné bohatství. Všechny tyto procesy daly tvář dnešní krajině, která je naším domovem. 

Geologické dějiny Česko-bavorského geoparku jsou stejně staré jako historie celé Střední Evropy. Geopark leží v centrální zóně kdysi mocného variského horstva a jeho horniny vyprávějí o cestě našich kontinentů od jižního pólu přes rovník až na nynější 50. rovnoběžku. 

Pozornost  přitahují zejména geologické a geomorfologické zajímavosti, které jsou předurčeny polohou regionu na hranici tří hlavních jednotek Českého masivu - saxothuringika,moldanubika a bohemika. Zastoupené horniny lze studovat na řadě přirozených i umělých odkryvů. Působením vnitřních i vnějších sil Země vznikaly po dlouhou geologickou historii hluboká údolí a  nápadné skalní útvary.

.

A nyní přichází otázky na které je potřeba odpovědět pro uznání logu. Odpovědi mi prosím posílejte přes message center.

1. Vlevo nad uměle vyhloubenou jeskyňkou ve skále jsou patrné dvě vrstvy usazenin. Jaká je jejich výška?

2: Na infotabuli snadno zjistíte co vzniklo zvětráváním žuly na Karlovarsku?

3: Stejně snadno na infotabuli zjistíte i název prolomu.

4. Na skále je k vidění jaká odlučnost?

5: Dobrovolně připojte své foto.

 

 

Zdroj: Infotabule 

 

Additional Hints (No hints available.)