Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Štedrodenní setkání s Betlémským světlem podruhé

A cache by vosa95 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Tuesday, 24 December 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

24 December 2019, 09:15 - 09:45

Štedrodenní setkání s Betlémským světlem podruhé


Samotná myšlenka Betlémského svěla se váže k legendě, že světlo do Florencie donesli dvanáctiletí chlapci, kteří se přihlásili na křižáckou výpravu do Palestiny, aby osvobodili Betlém a Jeruzalém. Jeden z chlapců přísahal, že pokud přežije a vrátí se domů do rodného města, donese plamínek ohně věčného světla. Po několika letech se před Vánocemi celí zubožení a otrhaní vrátili do Florencie a světlo donesli. Novodobá éra Betlémského světla v Evropě, poutající se k této legendě, započala roku 1986, když pracovníci rakouského rozhlasu v Linci přemýšleli, jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti, nazvanou Světlo ve tmě.


Toto světlo pokoje a míru, jež spojuje lidi po celém světě, hoří v chrámu Narození Páně v městě Betlémě v Palestině. Na jednom oltáři tam visí hvězda, která označuje místo, kde se narodil Ježíš Kristus. A na tomto místě hoří lampa, od které se zapaluje naše Betlémské světlo. Toto je každoročně před Vánoci dopraveno do Vídně, odkud ho rozváží skauti do dalších zemí.


U nás se poprvé objevilo Betlémské svělo po pádu komunismu, tedy o Vánocích roku 1989. Naši exiloví skauti ho tehdy dovezli i do Československa a bylo položeno před sochu sv. Václava na Václavském náměstí v Praze, na vyšehradském Slavíně a na hrobě zakladatele československého skautingu A. B. Svojsika. Bylo také dovezeno do Lán, kde bylo předáno tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi.


Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. 12. 2019 a následující sobotu, 21. 12. 2019, bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry vlaky po republice..

https://www.betlemskesvetlo.cz/


V Říčanech budou skauti a skautky rozdávat Betlémské světlo večer 22.prosince 2019 v rámci tradiční akce České Vánoce na Masarykově náměstí. Svou svíčku si můžete přijít zapálit také na Štedrý den ráno 24.prosince 2019 (9 - 10 hodin), kdy světlo budou rozdávat nejmladší členové říčanského skautského střediska Lípa.


Samotný event se bude konat od 9.15 do 9.45 na Masarykově náměstí. Kromě dobré nálady a trackovatelných předmětů na ukázání si můžete přinést lucerničku nebo obyčejnou zavařovačku se svíčkou (stačí čajovka). Některá ze světlušek nebo z vlčat vám ji rádi zapálí.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.