Skip to content

Jarní lesní procházka Traditional Cache

Hidden : 1/26/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kůrovec a návazná těžba. Není nepravděpodobné, že narazíte na dřevorubce či nákladní automobil odvážející dřevní hmotu. Mnoho stromů sice stojí, ale jsou suché...
Prostě dávejte pozor!

CS: Další nenáročná procházka pohodlnou lesní cestou k zajímavému zákoutí
EN: Just an easy walk on forest path towards pitoresque point of geocache deployment

Jarní lesní procházka

Zvá vás na krátkou procházku do lesa. Cesta není náročná. Mnozí zde jistě již byli. Závora bude nejspíš nahoře, ale rozhodně nevjíždějte do lesa autem. Chovejte se jako zvěř, tedy tiše a nenápadně. Na místě samotném není nutno nic rozhrabávat, rozkopávat, úkryt stačí jen přizvednout...
Pokračovat můžete ke studánkám či smírčím křížům označeným ve waypointech.
Příjemnou procházku a pohodové hledání!



Velký obrázek - křižovatka lesních cest

Velký obrázek

Velký obrázek stojí asi v polovině lesní cesty z Horek do Svídnice, v panských lesích vlevo u cesty. Původní obrázek v tomto místě byl jenom dřevěný vysoký sloup, zelenou barvou natřený a na něm dřevěná čtyřboká skříňka pestře omalovaná. Ve skříňce byly na všech čtyřech stranách zaskleny papírové obrázky. Na přední straně k cestě byl obrázek Neposkvrněného početí Panny Marie, na zadní straně obrázek svatého Josefa, na straně k Horkám obrázek svatého Františka Serafinského a na straně ke Svídnici pak obrázek Jana Nepomuckého. Nad skříňkou byla pak šindelová stříška a na ní znak hrabat Kinských - tři vlčí zuby. Kolem sloupu byla dřevěná zahrádka.

O původu obrázku se vyprávěla pověst: Když okolní panští hajní - fořti nemohli sehnat a ulovit pro kostelecká hrabata potřebnou zvěř do kuchyně, pozvali si pokaždé výborného střelce z Horek "dědečka Frankotova". Ten byl nejen znamenitý znalec zvěře a střelec, ale byl to i velmi svérázný stařík s dobráckým vystupováním, neboť měl ve zvyku každému říkat: "i ty jeden konifére". Kdysi na počátku 19. století byl opět pozván na čekání a tu se mu v těch místech, kde je dnes velký obrázek, cosi přihodilo či zjevilo, co nechtěl nikdy nikomu říci a také nikdy nikomu neřekl. Zavěsil tam pak na strom svatý obrázek svého křestního patrona svatého Františka. Panští fořti tam pak roku 1825 onen dřevěný velký obrázek postavili.

V roce 1905 byl tento obrázek obnoven a změněn, a to zásluhou samotných kosteleckých hrabat Kinských. Místo dřevěného sloupu byl vyzděn čtyřhranný sloup z cihel vysoký tři metry a ukončený plechovou skříňkou, na níž je křížek. Pod stříškou jsou zaskleny nové obrázky týchž svatých jako na původním obrázku. V rozích podstavce velkého obrázku jsou při zemi zabudovány čtyři kamenné odsadníky.

Na přední straně podstavce byl nápis, jenž podával stručné dějiny obrázku:
Původně roku 1825 postavili: František Držmíšek, Josef Jäger, František Seguard, Jan Apfelběk. V r. 1905 znovuzřídila vysokorodá paní Žofie hraběnka Kinská roz. hraběnka Mensdorf - Poully.
Po roce 1948, když byly panské lesy znárodněny a zestátněny, byly obě slova "hraběnka" zamazány. Podobu a vzhled velkému obrázku dali nejspíše jeho zakladatelé, tehdejší panští lesní úředníci - nadlesní. František Seguard byl snad nadlesním v Přestavlkách a ostatní byli lesníky v sousedních revírech smetanském, čermenském a rájeckém. Na obrázek si dali podoby svých křestních patronů.

Velký obrázek byl vždy v majetku rodiny Kinských z Kostelce nad Orlicí, ale proč ho právě v těchto místech zřídili, není známo. Snad je k tomuto místu vázal nějaký osobní vztah či událost. V roce 1936 byly zdi obrázku natřeny olejovou barvou olivového odstínu a čtyři odsadníky v rozích byly nátěrem upraveny na způsob křemenáčů. Tento nátěr byl dosti dlouho na obrázku patrný. V dalších letech nebyly prováděny žádné změny, asi v roce 1975 horecký soused Jan Starý z č.p. 47 provedl nátěr a opravu skříňky, ve které se nacházely stále všechny čtyři původní papírové obrázky.

Asi v roce 1992 se okolní lesy i s velkým obrázkem vracejí zpět do majetku rodiny Kinských z Kostelce nad Orlicí.

Tento velký obrázek, jak se mu říká, zde uprostřed velkých lesů je pro každého okolo jdoucího především důležitým orientačním bodem. Když jej míjíte po pravé straně a jdete po rovné lesní cestě dál, dojdete za půl hodiny z lesa ven k bývalé horecké hájovně, kde dříve bývala brána do lesa a Horky máte již v dohledu. Podobně to také platí pro ty, kteří přicházejí od Brumbárova nebo od Svídnice. Tento velký obrázek je ještě navíc naprosto originální a nikde jinde se neopakuje zobrazení hned čtyř svatých křestních patronů a ochránců zdejší přírody.

Tak třeba zde zobrazený svatý František Serafinský byl nejen křestním patronem zakladatele obrázku nadlesního Františka Seguarda, ale po několik generací se toto jméno vyskytuje i u hrabat Kinských a Kinští v nedaleké Chocni v roce 1725 založili nový zděný kostel, zasvěcený rovněž svatému Františku Serafinskému. Svatý František z Assisi je považován za patrona a ochránce všech zvířátek a tak zde v lesním revíru je jeho vypodobení na správném místě.

Svatý Jan Nepomucký, který byl na protější straně Velkého obrázku, je považován za patrona vod a mostů. Na zobrazení svatého Jana Nepomuckého bývá většinou kněz v rochetě, s biretem, s pěti hvězdami kolem hlavy držící v náručí krucifix a případně ještě palmu, ta je symbolem vítězství. Pět hvězd zobrazuje jak pět ran Kristových tak pět liter slova - TACUI - (mlčel jsem). Svatý Jan Nepomucký je jediným světcem vedle Panny Marie, jehož svatost je znázorněna hvězdami. Zde v lesích jako ochránce vod bdí nad početnými prameny a potůčky, které ze zdejších lesů vytékají do Brodce a Tiché Orlice.

Zobrazení Panny Marie tento velký obrázek rovněž představuje, a to na čelní straně k cestě. Mariánské obrázky a sošky byly v době vzniku velkého obrázku v Čechách tak hojně zakládány a rozšířeny, že se dá hovořit o Mariánském kultu. Zde původně bylo vyobrazení Panny Marie stojící na měsíčku, na hlavě měla korunku a z rukou ji vyzařují zlaté paprsky. Toto vyobrazení znázorňuje dogma neposkvrněného početí Panny Marie.

Čtvrtý obrázek tohoto souboru byl trochu skryt na zadní straně u lesa a představoval svatého Josefa. Ten je považován za patrona tesařů, ochránce rodiny a pěstouna malého Pána Ježíše. Zde byl vyobrazen poněkud netradičně, s velbloudem a egyptskými pyramidami v pozadí. Tento obraz zobrazoval návrat svaté rodiny z Egypta do Nazareta, neboť skončilo jejich pronásledování židovským králem Herodesem.

Popsané obrázky byly malované na tuhém kartonu a přečkaly zde na místě všechny až do roku 1994, kdy je neznámý zlý člověk a neznaboh poničil a serval, takže byly zbytky odstraněny. Jako náhradu za ně sem dnes jsou alespoň dány papírové obrázky - srdce Ježíšovo a srdce Panny Marie, které sem dovezl arcivévoda Rudolf  Habsburg - Lothringen, belgický občan žijící ve Švýcarsku, host zdejší honitby.

Historie Velkého obrázku, jeho obsahové vyjádření a umístění v přírodě a poblíž tolika obcí, pro které je známým místem v regionu, by si zasloužilo jeho obnovu do dřívější krásy.

Zdroj: http://www.obec-kosteleckehorky.cz/index.php?nid=8368&lid=cs&oid=1608001

This listing deals with history of wayside shrine. It was at first only wooden picture hanged by retired local forest worker, later built in brick and mortar by Kinsky noble family, still owning forests around.
Nowadays, still standing strong and marking path whether you are heading north or south.
Happy caching!

Geocaching.eastcz

[Last listing update: 26.01.2020]

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] 5z mn xevmxrz, cbq cbyrarz h cnermh, pulg n gnuav imuheh [EN] haqre cvrpr bs jbbq vng fghzc, pngpu naq chyy fgenvtug hc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)