Skip to content

ZÁMKY LÁSKY Event Cache

This cache has been archived.

manti364: je čas uložit do archivu a těšit se na příští rok

More
Hidden : Friday, February 14, 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

14 February 2020, 17:00 - 17:30

ZÁMKY LÁSKY

 

Zámek lásky či zámek zamilovaných je visací zámek, někdy ozdobený srdíčky nebo milostnými nápisy, který v některých zemích zamykají jako vyznání lásky zamilovaní, nejčastěji na zábradlí mostů, ale i na dalších místech na veřejných prostranstvích, považovaných za romantická.

Zámek lásky má při uzamčení pár zamilovaných navždy spojit. Odkud přesně původně tento způsob vyznání lásky pochází není jasné, novodobě ho ale zpropagoval Federico Moccia ve své knize Chci tě a především o rok později prostřednictvím filmové verze z roku 2007.

 

Počátek a rozšíření zvyku

Podle některých pochází zvyk z Číny. Lidé si tam zamykají duše do kovových krabiček a klíč shazují z útesu do údolí Žlutých hor. Jiná verze říká, že pochází z 80. let dvacátého století z Maďarska a další, že vznikl z veršů srbské autorky Desanky Maksimovićové.

Podle dalšího příběhu provozovali tento zvyk jako první mladí žáci školy Sanita in Costa San Giorgio ve Florencii, kteří údajně věšeli visací zámky ze školních skříněk na mostě Ponte Vecchio.

Ve zfilmovaném romantické novele Chci tě, z roku 2007, tuto myšlenku použil Federico Moccia. Milenci v díle stvrzují svou lásku tím, že zamykají na Milvijský most v Římě zámek a klíč házejí se slovy per sempre – navždy do Tibery. Právě tam totiž údajně zemřel patron zamilovaných, svatý Valentýn. Román inspiroval zamilované vyznávat si lásku také tímto způsobem nejprve v Římě, právě na mostě Ponte Milvio, později ale také v ostatních italských městech. Nakonec se díky románu, a nejvíce pak po roce 2007 díky filmu, zvyk rozšířil i do dalších zemí v celé Evropě i mimo ni.

 

Nevole správců mostů

Někde podporují aktivity zamilovaných sami starostové. Většinou ale správci mostů a dalších postižených objektů, kterými jsou nejčastěji právě radnice, s věšením těchto zámků nesouhlasí.

Zamilovaní věší zámky na zábradlí vzácných památek nebo čerstvě zrekonstruovaných mostů a ty je podle správců ničí. Odírají nátěr; rez účinkuje na staré stavby, při větším množství zámků je problémem jejich hmotnost a může dojít i k narušení statiky zábradlí nebo celého mostu, jako se stalo např. v roce 2014 na Pont des Arts v Paříži.

Radnice kvůli tomu často zámky nechávají průběžně odstraňovat. Například radnice v Děčíně uvažovala o vyhlášení lokality, kterou pro věšení zámků lásky doporučí. V Římě hrozila za zavěšení zámku na Ponte Milvio pokuta až 50 eur.

 

Jméno zvyku

Většinou se takto upravené zámky nazývají „zámky lásky“, na Tchaj-wanu například „zámky touhy“ a na Moravě místy také „kladky z lásky“.

 

Obchodní význam zvyku

Na zvyk zareagovali někteří světoví výrobci zámků, kteří vyrábějí série určené přímo pro zamilované. Jedná se především o zámky ve tvaru srdce nebo zámečky s odpovídajícími potisky.

Zájem o tento zvyk v České republice dokládal například údaj, podle něhož se zájem o visací zámky v období před Valentýnem zvyšoval zhruba o 15 %.

 

 

Zdroj: wikipedia.org

 

 

 

 

Sejdeme se na výchozích souřadnicích......

Kdy: 14.2.2020

V kolik: 17:00 hodin

Jak dlouho: minimálně na 30 minut smiley

Proč právě tady?  .... je zde místo vyhrazené pro zámky lásky smiley

CWG objednáme za klasickou cenu 10 Kč 

Additional Hints (No hints available.)