Skip to content

Pobarvajmo velikonočne pirhe Event Cache

This cache has been archived.

Emahana: Ne samo velika noč, tudi prvomajski prazniki so za nami, zato je čas, da srečanje gre v arhiv.
Hvala vsem udeležencem za prijetno druženje in zanimivo pobarvane pirhe.

More
Hidden : Saturday, April 16, 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

16 April 2022, 14:00 - 15:00

Dobimo se ob 14. uri v dvorani tukajšnjega zdravstveno/kulturnega doma, kjer bomo lahko zamenjali sledljivčke, se geo-naklepetali in pobarvali pirhe. Vsaka ekipa, ki želi sodelovati v barvanju pirhov bo dobila po eno nepobarvano jajce, ki ga bo lahko pobarvala z materiali, ki bodo na razpolago in jih bomo priskrbeli mi. Ko bodo vsa jajčka pobarvana, bomo izmed vseh umetnin tega dne vsi udeleženci skupaj izbrali najsimpatičnejšega med njimi. Da pa ne bo starostnih preprek, bosta za lovoriko "naj pirh 2022" dve starostni kategoriji. Kategorija “do 8 let” in kategorija “nad 8 let”.

Na koncu boste svoje unikatno pobarvane pirhe odnesli domov.


Pirh ali velikonočno jajce, ponekod imenovano tudi pisanica, pisanka ali remenka, je tradicionalna hrana in simbol, ki se pripravlja ob veliki noči.  

Pirhi so zagotovo velikonočni okrasek, ki ne sme manjkati na nobeni mizi. So eden od simbolov pomladi, saj velika noč običajno s seboj prinese toplejše vreme in razcvetelo pomladno cvetje. So unikatni izdelki, ki nastajajo pod spretnimi prsti gospodinj in otrok, v vsakem domu malce drugačni.

Ljudje za okraševanje pirhov uporabljajo razne materiale, najbolj klasično pa je barvanje. Sledita mu tehnika praskanja in tehnika z voskom.

------------------------------------------------

10 zanimivosti, ki jih o velikonočnih pirhih morda še niste vedeli:

  • Vsako leto okoli velike noči po ocenah prodajo kar 80 milijonov čokoladnih pirhov, 70% velikonočnih sladkarij pa predstavlja čokolada.
  • Tradicija podarjanja velikonočnih jajc izhaja že iz časov Egipčanov, Perzijcev, Galcev, Grkov in Rimljanov, ki so v jajcu videli simbol življenja. Jajca so tudi starodavni simbol plodnosti, medtem, ko so ljudje verjeli, da pomlad prinaša novo življenje in omogoča ponovno rojstvo.
  • Že v srednjem veku so jajca barvali tako, da so jih kuhali s čebulo, da so dobila zlat odtenek. Edvard I. pa je leta 1290 celo naročil, da se 450 jajc prekrije s tanko plastjo zlata in se jih podari kot velikonočno darilo.
  • Prav tako v srednjem veku so v cerkvi organizirali tudi festival metanja jajc. Duhovnik je trdo kuhano jajce vrgel dečku iz zbora, nato pa so ga ti podajali med seboj. Tisti, ki je imel jajce v rokah, ko je ura odbila poldne je bil zmagovalec.
  • Prvo čokoladno velikonočno jajce so v komercialne namene izdelali leta 1873 v Veliki Britaniji v čokoladnici Fry and Sons. Pred tem so se ljudje obdarovali s praznimi jajci, narejenimi iz kartona, ki so jih napolnili z darilci.
  • Razvoju čokoladnih jajc je sledil John Cadbury, ki je leta 1875 naredil prvo Cadburyjevo velikonočno jajce, do leta 1892 pa je podjetje proizvedlo že 19 različnih linij, vsa jajca pa so bila narejena iz temne čokolade. Podjetje je pozneje še bolj zaslovelo s polnjenimi kremastimi čokoladnimi jajčki.
  • Po podatkih Guinnessove knjige rekodov je bilo največje čokoladno jajce narejeno v Italiji leta 2011. Visoko je bilo 10,39 metra, tehtalo je sedem ton in 200 kilogramov, obseg na najširšem delu pa je meril kar 19,3 metra.
  • Priljubljen običaj, povezan s pirhi, je tudi lov na pirhe. Do zdaj so največji tak dogodek organizirali na Floridi v ZDA, izvedli pa so ga 1. aprila 2007. Pri lovu je sodelovalo 9.753 otrok ob spremstvu staršev, iskali pa so kar 501 tisoč jajc.
  • Okoli 1880 so bila velikonočna jajca nadomestilo za rojstni list v nekaterih delih Nemčije. Jajca so pobarvali in nato nanj z iglo ali ostrim pripomočkom napisali ime in rojstni datum. Takšna velikonočna jajca so spoštovala celo na sodišča in so bila dokaz o identiteti in starosti.
  • Prva zgodba o velikonočnem zajcu, ki skriva jajca na vrtu in je prav tako eden izmed velikonočnih simbolov, je bila objavljena leta 1680.

 

V pričetku poletja ste lepo vabljeni tudi na:

Additional Hints (No hints available.)