Skip to content

Fosylia w iłach korytnickich EarthCache

Hidden : 3/28/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Fosylia czyli skamieniałości, to zachowane w skałach szczątki organizmów (zwierząt lub roślin) najczęściej spotyka się szkielety zewnętrzne lub wewnętrzne. Skamieniałości powstały dzięki procesowi fosylizacji (organizmy przechodzą w stan skamieniały), podczas diagenezy (tworzenie skały zwięzłej ze skały luźnej) substancji organicznych w skale. Niekiedy można spotkać zachowane całe szkielety zwierząt w niemal pierwotnym stanie łącznie z barwami. Czasem cząstki szkieletu mogą być zastąpione przez minerały takie jak kwarc, siarczki, fluoryt, a części roślinne mogą ulec sylifikacji lub uwęgleniu.

Ił to luźna lub słabo zwięzła skała osadowa, złożona głównie z minerałów ilastych (przede wszystkim przez kaolinit, montmorillonit i illit). W przypadku iłów korytnickich mamy do czynienia z iłem marglistym, tj iłem zawierającym pomiędzy 10-33% węglanu wapnia, reprezentowanego głównie przez kalcyt. Ił może mieć barwę białą, szarą, kremową, żółtawą, zielonkawą, czerwonawą, niebieskawą, brunatną lub czarną. Jest utworem miękkim, w wodzie staje się plastyczny, po wyschnięciu jest twardy i kruszy się.

W miejscowości Korytnica na okolicznych polach znajduje się w iłach mioceńskich (których wychodnie są na powierzchnię, lub są pod bardzo cienką warstwą gleby) niespotykane na skalę światową nagromadzenie ilości i  różnorodności skamieniołości. Około 16 mln lat temu żyły tutaj potężne rekiny. Morze było tutaj przez okres około 100 tys. - 500 tys. lat, początkowo jego głębokość sięgała tutaj około 100 metrów. Jednak stopniowo jego głębokość malała i gdy osiągnęła kilkanaście metrów wtedy nastąpił gwałtowny rozwój świata organicznego od pierwotniaków po kręgowce. Po wiosennej lub jesiennej orce bądź po obfitych opadach deszczu można znaleźć tutaj skamieniałe okazy:

  • otwornic,
  • koralowców,
  • pierścienic,
  • stawonogów,
  • mszywiołów,
  • mięczaków,
  • jeżowców,
  • rozgwiazd,
  • ryb.

Najliczniej reprezentowane są tutaj ślimaki, których do tej pory rozpoznano tutaj ponad 550 gatunków, do najpospolitszych należą turitella, clavatulla, murex, tudicla, hinia, ancilla. Często również można znaleźć małże i ostrygi. Rzadko zdarza się znaleźć łódkonogi, korale, jeżowce. Bardzo rzadko można znaleźć zęby rekina (autorowi niniejszego EC nie udało się, zatem ponowne odwiedziny są pewne).

 

Zadania do wykonania:

1. Jaki kolor mają miejscowe iły? Jakie są w dotyku?

2. Przejdź się w okolicy tego EarthCache, jeśli pola są obsiane, to nie wchodź na nie! Znajdź skamieniałość lub jej fragment i napisz do jakiego gatunku należy.

3. Dołącz fotografię skamieniałości lub jej fragmentu z Tobą, Twoim GPS lub przedmiotem osobistym w okolicach tego EarthCache.

 

Zalogować "znalezienie" możesz bezpośrednio po przesłaniu odpowiedzi przez mój profil. Jeżeli Twoje odpowiedzi będą błędne, zgłoszę się sam. Wpisy bez przesłanych prawidłowych odpowiedzi będą kasowane po 14 dniach.

 

Foto 1. Clavatulla

 

Foto 2. Polinices Redemptus

 

Foto 3. Turitella

 

Foto 4. Venus

 

Foto 5. Murex

 

Foto 6. Anadara

 

Foto 7. Tudicla (okaz uszkodzony)

 

Foto 8. Ancilla

 

Foto 9. Małże

 

Foto 10. Semicassis Miolaevigata

 

Foto 11. Ostryga

Additional Hints (No hints available.)