Skip to content

Ledovací rybník – okolní louky Traditional Geocache

Hidden : 5/24/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V létě počítejte s kopřivami a po deštích s blátem!


O sérii

Ledovací rybník, označovaný dále Libchavský rybník nebo Libchavák, se nachází v obci Dolní Libchavy. Jeho rozloha činí 2,07 ha. Asi 1,3 km severozápadně od rybníka ve vyšších nadmořských výškách vzniká přítok vody do tohoto rybníka. Na jižní straně rybníka se nachází nepojmenovaný odtok. Ten za necelý kilometr ústí do řeky Tiché Orlice.


Ledování = ledaření = ledařství

Můžeme předpokládat, že název rybníka vznikl podle jeho dřívějšího využití k zisku ledu. Pojďme si tedy zkusit představit doby bez lednic a podívejme se na ledování blíže!

Led byl dříve potřebnou surovinou, chlazení piva a jiných potravin přírodním ledem bylo totiž jedinou možností. Ledování bylo tedy běžným sezónním řemeslem hlavně vorařů, převozníků a sedláků. Když led na řekách a vodních nádržích dostatečně ztuhl, začali ho ledaři řezat pilami nebo sekat sekerami na bloky. Bloky porcovalivytahovali je na břeh. Poté je nakládali na vozy odváželi do chladíren k další úpravě nebo přímo do sklepů pivovarů, hospod, řeznictví a obchodů, dále byl také roznášen do domácností. Každý měl svoji vlastní ledařskou funkci – více se o nich dozvíš při řešení mysterky "Ledovací rybník – rybník".

Na konci 19. století docházelo k mechanizaci – začaly se používat motorové pily, dopravníky ledu a nákladní vozy.

Po vynálezu chladicího stroje (ledničky) tato činnost po 2. světové válce zaniká. Pokud bys ji přesto ještě chtěl vidět na vlastní oči, máš možnost! Navštiv severoamerické Amiše, kteří stále ledaří, jelikož jim jejich náboženství zakazuje používat elektrické spotřebiče.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Leda%C5%99stv%C3%AD, https://vysehradskej.cz/ledari-v-praze/, http://www.pivovary.info/view.php?cisloclanku=2008030013, https://plzen.rozhlas.cz/po-stopach-ledarskeho-remesla-6733739, https://www.ceskatelevize.cz/porady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/219562220460011-led


Rybaření

Rybník vlastní a spravuje místní organizace Českého rybářského svazu Ústí nad Orlicí.

15. října 2016 se rybník po 21 letech dočkal výlovu. O sobotní výlov se postaralo na 3 desítky našich rybářů, kterým pomáhali kolegové z několika okolních svazů. Během sobotního dopoledne se podařilo vylovit více než tunu karasů, na 200 kilo cejnů a plotic, 150 kilo kaprů a 8 sumců o celkové hmotnosti 80 kilogramů. Nechyběli ani dravé ryby a to candáti a štiky. V sítích uvízli také 3 tolstolobici, každý s váhou přes 10 kilogramů a 4 více jak metr dlouzí amuři. Největší vylovenou rybou byl 27 kilový sumec. Vylovené ryby byly přímo na místě prodávány.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=g-lTohs6T8E


Keše

Čeká Tě krátká 2kilometrová procházka přírodou (včetně zpáteční cesty) lemovaná třemi keškami. Pokud jsi...

...Oušťák / cizinec řidič (viz parking) / cizinec vlakový cestující / cyklista jižan, tak nespíš půjdeš/pojedeš od ústí (proti proudu) k rybníku a zpět.

...Libchavák / cyklista seveřan, tak nejspíš půjdeš/pojedeš od rybníka (po proudu) k ústí a zpět.



O této keši

Tato keš ti zajišťuje procházku okolními loukami.

Additional Hints (No hints available.)