Skip to content

pamätníky DNV Multi-Cache

Hidden : 4/20/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Táto keška vás privedie k veľmi pekným a zaujímavým pamätníkov.

 

História Devínskej Novej Vsi:

Archeológmi zdokumentované osady sa na území Devínskej Novej Vsi nachádzali už 4 000 rokov pred n. l. Toto územie v priebehu nasledujúcich storočí obývali viaceré kmene. Počiatkom nášho letopočtu tu žili Germáni i Rimania. V 5. storočí n. l. sem počas veľkého sťahovania národov začali prenikať Slovania. Chotár obce bol pravdepodobne centrom prvého slovanského štátu v strednej Európe – Samovej ríše.

Písomné zmienky o území od sútoku rieky Moravy a Dunaja nájdeme v análoch kláštora vo Fulde v Nemecku. Nachádzajú sa v statiach o boji Nemcov s Moravanmi v roku 855.

Prvou nepochybne doloženou písomnou zmienkou o Devínskej Novej Vsi je listina, v ktorej Ján Huňady, ako gubernátor kráľovstva, vydáva písomné poďakovanie mestu Bratislave za odolanie bratríckemu vojsku (českí žoldieri, ktorí boli profesionálnymi vojakmi a nechali sa najímať do cudzích vojenských služieb) na čele s Vankom. Vojsko využilo Huňadyho vojenskú zaneprázdnenosť, keď bojoval s Jiskrom pri Lučenci a ohrozilo Bratislavu. V listine ďakuje obyvateľom za ochranu mesta a zároveň im sľubuje pomoc v prípadnom budúcom ohrození. Listina bola spísaná 10. októbra 1451 v Novej Vsi (nepochybne išlo o dnešnú Devínsku Novú Ves, keďže Vanko so svojou družinou sídlili v Stupave a Marcheggu). Je uložená v archíve mesta Bratislavy.

V 15. storočí sa Devínska Nová Ves v písomnostiach nespomína. V roku 1552 je po prvýkrát zapísaná ako Horwath Wyfalw, v preklade Chorvátska Nová Ves. Bolo to obdobie, v ktorom chorvátske obyvateľstvo prevýšilo pôvodné.

Devínske panstvo nemalo v priebehu nasledujúcich rokov veľa zemepánov. V 16. storočí patrilo Bátoriovcom, ktorých rod vymrel po meči v roku 1605. Dcéra ich kastelána - Michala Bája, ktorý Devínske panstvo zveladil, si za muža zobrala Jána Kegleviča a ten mu vládol od roku 1605. Po ňom sa stal zemepánom Gabriel Betlém (1626), od ktorého panstvo prevzali Pálfiovci v roku 1643. Tí ho vlastnili až do konca 2. svetovej vojny.

Keď sa v roku 1955 európsky kontinent rozdelil ostnatým drôtom, železná opona sa tiahla priamo cez Devínsku Novú Ves popri rieke Morave. Dodnes tu nájdeme kúsok zátarás ostnatého drôtu, ktorý v súčasnosti slúži ako Múzeum železnej opony. V tomto období sa Devínska Nová Ves, ako aj ostatné pohraničné oblasti,  stala odsúdenou na zánik. Obyvatelia mali špeciálne identifikačné karty a ostatní potrebovali povolenie na vstup do pohraničných oblastí. V obciach ležiacich na hranici sa zámerne neinvestovalo do novej výstavby.

V roku 1972 takmer 90 % obyvateľov pracovalo v Bratislave a tak sa v 1. januára Devínska Nová Ves stala súčasťou Bratislavy - štvrtého obvodu.

 

Ku keške:

Úvodné súradnice vás dovedú do blízkosti pamätníku spisovateľa Rudolfa Slobodu. Vašou úlohou je doplniť číslo dátumu narodenia tohto spisovateľa. 193A – 1995.

 Ak chcete vedieť viac o tomto spisovateľovi čítajte ďalej. Rudolf Sloboda  bol slovenský prozaik, esejista, dramatik, scenárista autor literatúry pre deti a mládež. . Rudolf Sloboda sa narodil v Devínskej Novej Vsi. Do školy chodil v Devínskej Novej Vsi a neskôr študoval filozofiu na Univerzite Komenského v Bratislave, ale po roku štúdium ukončil a odišiel pracovať do bane v Ostrave. Vrátil sa do Bratislavy, kde pracoval ako stavebný robotník, potom nasledovala v rokoch 1959 – 1962 vojenčina v južných Čechách, po nej opäť Ostrava, kde v rokoch 1962 – 1964 pracoval vo Vítkovických železiarňach, a nakoniec definitívny návrat do rodnej obce. Jeho diela román, poviedka, esej, divadelná hra, scenár, báseň. ...

Tak a prvý stage máme za sebou.  Teraz poďte smerom k 4. aprílu ,a potom pri hlavnej ceste uvidíte stage 2.

 

Stage 2 :

Vašou úlohou je prísť na súradnice a zistiť odpoveď na túto otázku-

B -Na tomto pamätníku sú  1-  iba písmena  5- iba socha bez písmen bez fotiek  9-fotky a písmena a čísla.

Pár slov o tomto pamätníku (ak ťa nebaví čítať dlhé listingy, presun sa rovno na stage 3 :)) Takže, tento pamätník je venovaný padlým v prvej svetovej vojne. Nepoznáme bližšie údaje k padlým vojakom, z Devínskej Novej Vsi. Pamätnú tabuľu po 2. svetovej vojne im venoval miestny Spolok vyslúžilých vojakov a frontových bojovníkov generál M. R. Štefánika. Osadili ju na pomník padlých z 1. svetovej vojny.

Okej, tak tento stage 2 máme za sebou. Teraz poďte smerom ku kostolu až k stagu 3.

 

Stage 3:

Súradnice vás dovedú k starej škole, ktorá sa v roku 2020 začal meniť na múzeum pedagogiky.  Vašou úlohu je si poriadne  pozrieť túto budovu. Zistite na koľkých tabulách na budove sa nachádza dátum otvorenia ( nepočíta sa na ornamente). Tak získaš číslo C.

Teraz choďte smerom k hlavnej ceste, tam kde je cyklomost Slobody, a dostanete sa k stagu 4.

 

Stage 4:

Pri súradniciach stagu 4 sa nachádza základný kameň mosta slobody. Vašou úlohou je doplniť dátum otvorenia tohto mosta .  22.9.2DEF

Super máme už 4 stage. Teraz choďte smerom k železnici, tam na vás bude čakať stage 5.

 

Stage 5:

Súradnice vás privedú k železnici. Vašou úlohou je nájsť pamätnú tabulu prvého parného vlaku.

G- Je na tejto tabule napísané Devínska Nová Ves (počítajú sa aj skrátené tvary Devínskej Novej Vsi). Ak áno tak je číslo 5, ak nie tak je číslo 8.

 

Stage 6:

Na súradniciach nájdite tabulu (je na jednej bráne). Keď nájdete túto tabulu odpovedzte na túto  otázku. Našli ste?? Predpokladám že nie, žiaľ túto tabuľu dali preč, našťastie ju mám nafotenú (ospravedlňujem sa za kvalitu fotky, lepšiu som nenašiel).

 

Vašou úlohou je zistiť, ktorého decembra bolo bombardovaná Devínska Nová Ves, takto získate hodnotu H

Výborne, ďalší stage máme za sebou, pôvodne ste mali tu ukončiť svoju púť za krabičkou, žiaľ, keďže mi krabička niekoľko krát zmizla, musel som ju presunúť, a zároveň som pridal ďalší stage.

 

Stage 7:

Stojíte pred pomníkom M.R.Štefánika, pri tejto úlohe budete musieť trochu použiť fantáziu. Pred sochou je také malé námestie, sú tam lavičky, vás však bude zaujímať mozaika, ktorá sa nachádza na zemi, pred lavičkami.

Ak je na mozaike šachovnica, tak hodnota I je 8, ak je tam kvet, ktorý má štyri lupene, tak hodnota je 9, a ak je na mozaike iba kruh, tak hodnota je 0.

Tak, chvíľu si oddýchnite, a vypočítajte rýchlo finál, finál už nie je ďaleko (je to menej než 500 metrov).

 

FINÁL

N 48° (A-7)(H/C).(C+1)(B-G)(H-G+1)
E 16° 5A. (D+E+F+2)(E*3)I

Ak ste kešku mali vylúštenú ešte pred presunom, nebuďte smutný , nemusíte stage obehať druhý krát. Stačí ak mi napíšete cez GC profil, a ja vám pošlem nové súradnice (pls nezabudnite mi napísať do správy pôvode súradnice finálu, aby som vedel že ste ju mali skutočne vypočítanú). Ak ju nebudete vedieť nájsť, kľudne mi napíšte  :-).

 

Pri odlove kešky NETREBA PRELIEZAŤ PLOT, RIAD SA PRESNE HINTOM. Po odlove kešky ju prosím vraťte presne tak ako bola. Prosím zoberte si pero. Po odlovený kešky  budem rád ak vyplníte tento dotazník.

Kontrolný súčet

A+B+C+D+E+F+G+H+I =42

 

 

Posledná aktualizácia listingu 25.2.2024

Additional Hints (Decrypt)

Xenovpxn wr mnirfraá an cybgr, cbgvnuav šcntág. Šcntág ARBQIÄMHW!!!!! fanž fn olg pb anwaraácnqarwší.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)