Skip to Content

<

Český voříšek

A cache by azor01 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/13/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Vítáme vás u docela obyčejné multinyTato série nebyla založena za účelem, aby si snad také psi mohli najít svoji keš, ale aby se mohli odlovu zúčastnit. Jsou to totiž místa pro ně jako stvořená. Tuto tematiku vymyslel můj chlapec a musím říci, že se mi to zalíbilo, tak jsem se do toho pustil s ním. Všechny krabky se budou nalézat na místech pejskům zaslíbeným - nebo velmi blízko - kde se můžou trochu proběhnout a to i se svými páníčky a povyrazit si. Každá krabka bude věnována jednomu plemenu. Rasy vybíráme podle našich osobních zkušeností. Tentokrát jsme zvolili namísto tradičky multinu. A v podstatě celou jí vykoumal chlapec, takže je taková hravá :-)


"ČESKÝ VOŘÍŠEK"


Zvláštní skupinu a vlastně i nejpočetnější, zaujímají psi nečistokrevní. Jsou to kříženci dvou a více plemen. Jejich společným rysem je, že je nikdo nekřížil (nešlechtil) účelově. Rodí se buď tím způsobem, že si někdo špatně hlídá svého čistokrevného psa nebo fenu. V další fázi pak dochází ke křížení kříženců, až vzniká typická "pouliční směs". Je zajímavé, že pokud se jedná o psisko veliké, používáme pojem kříženec. Pokud se jedná o velikost střední, či malou, říkáme podvraťák, vořech, voříšek. A jelikož jsme v Čechách, zvolili jsme pojmenování "český voříšek". Stejně jako by to byl v Německu vořech německý, v Kanadě kanadský a v Tramtárii třeba tramtárijský....


Zajímavé je, že v zásadě platí, čím větší směska (kříženec), tím méně je takový čtyřnožec náchylný k různým chorobám a vrozeným vadám. Jsou to např. u větších psů problémy kyčlí (dysplazie),u všech dalších pak různé srdeční a krevní choroby, problémy s čichem, zrakem atd.. Šlechtěný a přešlechtěný pejsek - i přes svou cenu - je zkrátka velmi náchylný ke zdravotním problémům. Oproti tomu takový "podvraťák" je laciný (někdy i úplně free), často velmi společenský, zpravidla hodně chytrý a hlavně dostupný. Je jich k mání mnoho a majitelé štěňat se jich spíše chtějí zbavit. A to si vezměte, že vám život naplní stejnou radostí, jako drazí krasavci a většinou vám poslouží i stejnou službou. Nelobuji za ně, nanadhodnocuji, ale z vlastních zkušeností vím, že tito psi umí být maximálně přátelští a věrní a proto by neměli být opomíjeni, podhodnocováni, či snad dokonce likvidováni. Ale psí soutěže krásy a dokonalosti s nimi asi úplně nezboříte.
Moje zkušenost z dětství se jmenuje Zorča (Zorka, Zorina, Zorinka). Mívali jsme chalupu na hranici jižních a středních Čech. Často jsme jezdili nakupovat do Mladé Vožice a při jedné takovéhle cestě naši narazili na silnici na odložený černý uzlíček na čtyřech tlapkách.....Pobíhalo to po silnici sem a tam a jelikož se jednalo o rok 1981, pobíhalo to tam asi jaksepatří dlouho... A jak naši zastavili, tak to hned začalo vrtět minioháňkou a šinulo se to k nim. Láska na první pohled. Říká se tomu podvraťácký jackpot. Tedy, alespoň si myslím :-)) Štěně bylo krapet zandebané a na hřbetě mu v takovém pruhu chyběla srst, jak ho někdo něčím praštil. Dovezli ho na chalupu, dali mu nažrat a chtěli, aby psí minislečna šla domů, ale tam se vyloženě bála. Takže se skutálela ze schodů a zůstala pod nimi. Dali jsme jí tam alespoň nějaký starý kabát. Vzpomínám, že nebylo zrovna příliš teplo. Evidentě se bála lidského příbytku po nějakých hodně špatných zkušenostech. Lidé dokáží být vůči zvířatům pěkné bestie :-(. Tam byla asi 2 dny a noci a pak se štěně osmělilo a začalo se sápat na první schod. V tu chvíli jsme pochopili, že už nemá takový strach a donesli jsme jí dovnitř. Už neutíkala. Zavrtala se do křesla a nám definitivně i do duše.

Provázela nás celé prázdniny, rostla před očima a byla hravá, jako každé jiné mládě (netuším, jestli tohle platí i u krokodýla nebo mamby...???). Ale jak nám na jedné straně dělala radost, chmury nám způsoboval blížící se konec prázdnin. Do Prahy jsme si jí vzít nemohli, protože ani naši tehdy nebyli nakloněni psím mazlíčkům v městském bytě. Už jsme měli andulku a to stačilo. Navíc ani pro to zvíře zpravidla nebývá bůhvíjak povznášející pocit, když děcka odejdou do školy, rodiče do práce a večer dostane világoš za to, co tam všechno z nudy a prudy způsobilo. Naštěstí pomohla konstelace, že v druhé části chlaupy žil můj děda se synem (mým strýcem) a ač nebyl žádný psomil, rovněž si na milou Zorču zvykl a řekl, ať mu jí tam tedy necháme. Stejně tam přes rok jezdíme týden co týden v létě, v zimě. A tak se i stalo. Nebudu to natahovat. Našli v sobě velké zalíbení a když o rok později děda ovdověl, našel v ní částečně i smysl života. A nás týden co týden vítala jak šílená a nikdy nezapomněla, že jsme jí zachránili z takové šlamastiky. Fakt byla vděčná. Bylo to zvláštní, ale měla nás stejně ráda jako dědu a nejvíce poslouchala mého otce. Byla strašně inteligentní a v dobrém slova smyslu "vyčůraná". Nesnášela bytostně vodu a milovala procházky po lese, protože tam honila zajíce a srnky. Vím, co si říkáte, ale ono jí to nešlo odnaučit. Vždycky za to dostala, ale to byla marnost. Jediná věc, která jí nešla vysvětlit. Ona je nikdy ani náhodou nedohnala vzhledem ke své muskulatuře a tudíž jim nikdy ani neublížila. Ale ona při tom ještě strašně ječela a my se báli, že jí picne nějaký myslivec a bude v právu. Zkusili jsme vodítko, ale málem se oběsila - holt vesnický pes. Vesnický a trochu více svobodný, než jsou městští psíci. Tenhle nešvar jí neopustil do konce jejích dnů a strašně nás tím rozčilovala, ale bylo to jakési prazvláštní volání divočiny. Nic s tím nešlo dělat......
Jinak nám přinesla moře radosti a byla strašně fajn. Problém byl, že jsme jí chtěli nechat vykastrovat, aby se nedostavovaly kvartálně problémy, co s novými štěňaty. Ale děda to nechtěl z nějakého důvodu dopustit a asi to byla i škoda. Ona se taková podvraťácká štěňata špatně udávají a navíc s přibývajícím věkem mívala občas při porodech problémy. Na jaře '89 jsem narukoval do armády a na podzim téhož roku děda zemřel. Zůstala v chalupě jen s mým strýcem a ten k ní vztah příliš neměl - i když se nedá říci, že by jí nějak ubližoval. Ale na Zorče bylo znát, že začala citově velmi strádat. Na jaře '90 se přidaly problémy spojené s dalším těžkým porodem a v létě téhož roku zemřela. Mrzí mě, že jsem se jí už po návratu z vojny nedočkal, ale tak to už na světě chodí. Byla skvělá a zůstane navždy někde v nás.


Jak na keš


Keš vás přivede na psí hřiště. Není sice moc veliké, ale psi se zde dokáží vyblbnout dostatečně. No ale co ty, kačere? Chceš si přeci také hrát, ne? Máš příležitost. Čeká tě nepříliš dlouhá procházka, při které musíš vyčichat ty správné indicie, jež tě přivedou na to správné místečko. A jelikož psiska jsou hravá, my též, tak nás následujte. Čeká vás pár (myšleno více jak 2) schodů, pár číslíček a pár (snad) lehkých výpočtů. Vše podstatné nalezneš v trasových bodech a hintech jednotlivých stanovišť. Multina má 7 zastavení a finální krabku, s jejímž nálezem snad nebude problém. Dělali jsme v rámci georodiny 2 betatesty, při kterých jsme vyladili detaily, tudíž by vše melo sedět. Pokud by se přesto při odlovu vyskytl problém, neváhejte nás kontaktovat přes profil. Pokud budeme na příjmu, rádi vám poradíme. Celou tuto multi vymyslel náš 13i letý geochlapec, neboť je hravý a vynalézavý jako nějaký prachobyčejný vořech :-). Pokud budete muset přejít silnici, využívejte prosíme přechod.

Terén jsme zvolili "2", neboť jak praví atributy, trasa není vhodná pro vozíčkáře ani pro kočárky. Jinak pro normálního, zdravého (alespoň trochu) kačera by neměl být odlov náročný.

Keš vracejte prosíme stejným způsobem, jak byla, tj. pořádně ji zavřete a vraťte na místo uložení. Chovejte se ke schránce i obsahu ohleduplně, ať vám i nám dlouho vydrží. Když se něco bude dít nebo bude krabka v nepořádku, neváhejte nás kontaktovat. My to dáme dohromady, ale musíme to vědět. Děkujeme a přejeme pohodový odlov.

NELOGUJTE PROSÍM V BLÍZKOSTI KEŠE !!!A NEZAPOMEŇTE SI OPSAT BONUSOVÉ ČÍSLO !!!

Další keše série :
Anglický kokršpaněl
Rhodesky ridgeback
Labradorský retrívr
Německý boxer

Počet nakopnutí : 6


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

F 1 : ynivpxn
F 2 : xbi
F 3 : ir iýšv bpí n cnx anuber
F 4 : arpb x przh fr bgápí crf máql
F 5 : anuber, mr fgenal, znyý aácvf
F 6 : wra fr qíirw
F 7 : šgígrx
Svaáyr : Prxáz gh, nž fv zr arxqb bqarfr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.