Skip to content

Kaplicka Traditional Geocache

Hidden : 5/2/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

 

O kapličce s hrabovskými kořeny v Mitrovicích

Jsou to již téměř čtyři roky, kdy Petr Žižka napsal na svém webu „Z kraje do světa“ poutavý článek „V křovinách pod čtyřproudovkou na Frýdek-Místek se skrývá kaplička“. Několikrát o dané kapličce již psal i pan Vladimír Slavík, přesto si dovolím o této kapličce napsat i já.

Kaplička v Mitrovicích, jak ji zachytil Petr Žižka v roce 2016

První zajímavostí, která pravděpodobně nikde nezazněla, může být skutečnost, že se o kapličku mimo jiné starala teta naší hrabovské občanky paní Šárky Tomisové, která mi k tomu dále ještě napsala:

Přestože jsem tam nikdy nebydlela, měla jsem tam prarodiče a trávila tam spoustu času. Každopádně, o kapličku se vždy starala i má teta a kaplička byla podle mě obrácena k dálnici, ne k horám. Je milé, že se o postavení kapličky pravděpodobně zasloužil můj pradědeček Tomis, jak jsem zjistila z článku pana SlavíkaJak je psáno v kronice, kapličku postavenou někdy v 18. století bylo nutno pro sešlost zbořit a postavit novou. Zasloužil se o to p. Tomis, tehdejší vlastník tohoto pozemku.

Leden 2020, aktuálně je okolí „prořezáno“, respektive byly pokáceny i některé nebezpečné stromy.

Druhou zajímavostí určitě pro někoho bude, že v současnosti se o kapličku nejvíce stará náš hrabovský občan F.J. (nepřeje si, aby bylo uvedeno jeho jméno), od kterého jsem se dozvěděl, že kapličku původně pomáhal opravovat jeho „staříček“ z matčiny strany (z té doby je i níže uvedená fotografie).

A konečně poslední zajímavostí, kterou si dovolím k níže uvedenému přepisu dodat, je historická fotografie kapličky, kterou jsem získal právě od občana F.J., kde mladá slečna zleva by mohla být jeho matkou:

1928, archiv F.J.

Leden 2020, Radomír Orkáč

Přepis popisného textu u kapličky:

Kaplička stojící na katastru Mitrovic je relativně mladá, ale i ona má svou historii. Byla postavena v letech 1927 — 1928 z peněz, které byly nastřádány sbírkami a odkazy předků a dále z příspěvků téměř všech mitrovických a některých paskovských občanů.

Náklady na její zbudování činily 6 765 Kč. Jak krásně popisuje slavnost jejího vysvěcení, si můžete přečíst z péra zemřelého pana Františka Branicha. Bylo to v roce 1928, kdy probíhaly oslavy desetiletého trvání státu. Občané mitrovičtí mimo to, pořádali ještě domácí slavnost svěcení zcela přestavené a zvětšené kapličky.

V sobotu 4. srpna po parném dnu nastal vlahý večer. Třpytivé hvězdy z jasné oblohy jakoby vzhlížely k ozářené kapli, kterou mitrovická děvčata okrašlovála kvítím, věnci a růžemi. Jen na západě stál mrak, který plnil obavami všechny, kdož si přáli, aby zítra bylo krásně, když již tak dlouho nepršelo.

V neděli ráno, když sluničko vyšlo, stála tu kaplička čistá, bílá jako nevěsta v bílém závoji, lemovaném zeleným věncem. Po stranách a vzadu stale 7 smrčků, na jejichž větvičkách třpytily se rosné krůpěje jako drahokamy. Před kaplí vpravo jako z houští se vynořovala kazatelna potažená černobílou látkou lemovanou zeleným věncem s růžemi.

Za potokem postavili kramáři krámky s perníkem a cukrovím. Před desátou se začali scházet občané ze sousedních obcí: Hrabové, Bělé a jiných. Těsně po desáté přišel průvod z Paskova s hudbou, družičkami a třemi kněžími. Páter Stibór, rodák mitrovický, za asistence p. děkana Martina Lubojackého, faráře z Paskova a Dr. Josefa Černíka, profesora z Prostějova, vykonal světící obřad, při němž p. rechtor zpíval litanii ke všem svatým. Pak vystoupil na kazatelnu p. Černík a po přečtení evangelia pronesl jako úvod toto:

„Čím lépe kdo zná dějiny svého národa, své vlasti, tím více ji miluje“

Proto zběžně probral dějiny naší osady, vzpomněl, že jméno Mitrovice dostala po svém zakladateli hraběti Mitrovském z Paskova. Na jeho žádost tehdejší farář Jan Volný půdu jim darovanou rozměřil a rozdělil mezi budoucí osadníky. Potomci původních majitelů na některých chaloupkách se ještě dnes udrželi.

O původní kapli řekl, že byla starší než Mitrovice. Byla postavena v místech, kde byl zabit rolník, a jeho rodina ji dala postavit k uctění jeho památky. Zvonek na kapli nesl datum 1838 a jméno sv. Pavel. Třikrát denně zazníval jeho hlas, aby upozornil občany, že mají aspoň na chvilku nechati všedních starostí a pozvednouti mysl k Bohu. A zazněl-li jeho hlas mimo obvyklou dobu, ať spěcháme se zeptat, nad ztrátou koho to kvílí, s kým se budeme loučit, koho vyprovázet na cestu poslední. Připomínal, abychom kapli zachovali potomkům, jak to učinili naši otcové, abychom se scházeli rádi u kapličky v měsíci květnu ku společné pobožnosti. Pak děkoval všem, kteří na zbudování kaple měli zásluhu, zvláště těm, kteří dali k tomu podnět, přáli být si činnými při stavbě, avšak nedočkali se toho a dřímají již věčný sen. Pak podotknul, že mše sv. bude sloužena v Mitrovicích dnes poprvé. Po kázání sloužil mši sv. páter Stibor za hudby a zpěvu písně Cyrilometodějské „Ejhle oltář Hospodinův září“. Po ukončení bohoslužby byli přítomní poděleni obrázky na památku. Černý mrak, jenž nerozhodnut stál na západě, o jedenácté vystoupal výš a pokropil nás všechny trošku na zkoušku. Slunko hřálo dál. Až po třetí hodině přišel pořádný liják a svlažil tak velmi vyprahlou zemi.

Dne 19. ledna 1930, Fr. Branich

Tolik k historii, a jaká je současnost?

V měsíci květnu se občané scházejí pravidelně ke společné „májové“. Ještě lze vzpomenout, že během války došlo k průstřelu věže kapličky. Střecha eternitové břidlice byla poškozerná, a tak v padesátých letech došlo k opřavě poškozených částí kaple. V roce 1960 byla eternitová břidlice ze střechy odstraněna a nahrazena plechem. Brzy po roce 1989 byl z kapličky neznámými pachateli odcizen původní zvon. V dnešní době je kaple odříznuta od Mitrovic dálnicí na Frýdek Místek. Přesto je tohle místo pravidelně navštěvováno místními věřícími.

Popisný text u kapličky

Autor: Radomír Orkáč

Zdroj: Hrabová info

 

                                   

 

Additional Hints (Decrypt)

Mn cbgbxrz, geršra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)