Skip to content

Geoszczodruszka Geoyule Geosaturnalia Geowigilia Community Celebration Event

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching Event! The date of the Event has passed. We automatically archive Events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived Events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Thursday, December 22, 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

22 December 2022, 18:30 - 20:30

Świąteczne CCE

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich na wspólne spotkanie się i geopogaduchy z okazji zaczynającego się nowego rok słoneczny, który w wielu kulturach jest świętowany pod różnymi nazwami. Bez względu, czy swiętujesz Boże narodzenie, Saturnalia, Szczodre gody, Jul czy coś jeszcze innego przyjdź i spędź miło czas z innymi.

 

Dla chętnych uczestników którzy najpóźniej do poniedziałku włącznie zgłoszą will attenda będzie dostępny w cenie 10zł barszcz i kapuśniaczek. Prosimy jednak wtedy o wpisanie w logu ilości osób kryjących się pod danym nickiem by było wiadomo ile porcji przygotować.

 

Spotkajmy się więc:
22.12.2022r. godz. 18:30-20:30
Zielono Mi, Salwator

Szczodruszka - Szczodre Gody - Kolęda

W tradycji słowiańskiej święto celebrujące przesilenie zimowe, poprzedzone Szczodrym Wieczorem. Zwycięstwo światła nad ciemnością symbolizuje czas, w którym zaczyna przybywać dnia, a nocy ubywać – tym samym przynosząc ludziom nadzieję, optymizm oraz radość. W mowie naszych przodków słowo “god” oznaczało rok. Dlatego Szczodre Gody określały przejście pomiędzy starym, a nowym rokiem.

W czasie Godowych Świąt istniał zwyczaj łamania i dzielenia się chlebem.

Ścielenie słomy lub siana pod nakryciem stołu służyło wróżbom określającym przychylność losu na podstawie wyciągniętych słomek. Niektórzy badacze podają, iż rozścielenie siana pod miskami z jadłem miało na celu obłaskawienie sprawującego pieczę nad rodziną demona Siema, albo też bóstwa zboża i pól – Rgieła.

Okresowi Szczodrych Godów towarzyszył również zwyczaj kolędowania, który pierwotnie związany był z radosnymi pieśniami noworocznymi oraz wywodzącym się jeszcze z tradycji słowiańskiej Turoniem, który symbolizował odrodzenie ziemi.

Niestety nie udało mi się znaleźć kiedy były pierwszy raz wzmiankowane.

Jul - Yule

Święto zimowe, kojarzone z przesileniem zimowym, obchodzone w północnej Europie od czasów starożytnych. Tradycje Jul obejmują przystrajanie jodły, która prawdopodobnie symbolizowała Yggdrasil, kładzenie w palenisku odpowiednio przygotowanej kłody drewna, wieszanie w domostwach jemioły i ostrokrzewu, dawanie prezentów oraz ogólnie rozumiane świętowanie.

Mimo, że tak jak w przypadku pogaństwa nie jest znana najstarsza wzmianka tego święta tak wiadomo, że i w tym przypadku obchodzono je na długo przed pojawieniem się na tych ziemiach chrześciaństwa i zostało ono zasymilowane na jego potrzeby.

Saturnalia

Doroczne święto ku czci boga rolnictwa Saturna obchodzone w starożytnym Rzymie od 17. do 23. grudnia. Było to święto pojednania i równości. Zawieszano wówczas prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej, niewolnicy świętowali na równi z wolnymi. Saturnowi składano ofiary, a orszaki weselących się ludzi zmierzały przez całe miasto na uczty i zabawy. Ojców rodzin obdarzano podarkami – głównie woskowymi świecami i glinianymi figurkami (jako symbol ofiar z ludzi składanych Saturnowi we wcześniejszych czasach). Święto miało związek z przesileniem zimowym i krótko po nim w Rzymie obchodzono święto Dies Natalis Solis Invicti, czyli święto narodzin Słońca Niezwyciężonego. Najstarsze znane Saturnalia miały miejsce w 497r. p.n.e.

Wigilia

Wigilia, a właściwie wigilia świąt Bożego Narodzenia - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Boże Narodzenie historycznie jest powiązane z obchodzeniem narodziń Sol Invictus i nie ma zgodności, które z nich było pierwsze i miało przysłonić to drugie. Pierwsze zapiski o obu pochodzą z ok. 350r. n.e. Jedną z tradycji Wigilii jest jedzenie ryb, które są symbolem chrześcjaństwa, symbolizują Jezusa rybaka oraz nowe życie.

Community Celebration Events - 2020

This Event is part of a limited release of Community Celebration Events to celebrate 20 years of geocaching. Geocachers hosted events between May 2, 2020 and December 31, 2022. Learn more about Community Celebration Events on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)