Skip to content

KGW 21: Toulovcův pískovcový labyrint EarthCache

Hidden : 9/6/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Naše Země skýtá nepřeberné množství podivuhodných míst. Nikdy nás nepřestane překvapovat svojí pestrostí. Další pokračování série KGW (Koumesův GeoWandr) vás zavede nedaleko měst Litomyšl, Proseč a Skuteč, kde se v rozsáhlých borových lesích ukrývá magické skalní město, které se nazývá Toulovcovy Maštale.

Skalní labyrint je zahlouben do pískovcové plošiny a jeho zvláštností je to, že nevystupuje nad okolní terén. Soustava úzkých roklí je centrálně rozvětvena a vytváří tak skryté skalní městečko. Lidé dali těmto místům v dávných dobách názvy jako třeba Kuchyně, Chrámové náměstí, Sklep či myší Myší díra, za níž se nachází skalní útvar nazývaný Zvon. Maštale a jejich okolí patří k nejosobitějším pískovcovým krajinám u nás. Jedná se o skalní město v počáteční fázi svého vývoje je i díky tomu osobitám místem ticha, tajemna a přírodních úkazů. Bludiště sice není velké  ale o to větším rájem je pro návštěvníky a především děti. Většina skal zatím není vypreparována z okolního terénu, ale na druhou stranu už je natolik rozrušena erozí, že se v ní začal rodit zárodek budoucího skalního velkoměsta. Teprve později, za statisíce až miliony let, až bude skalní podloží mnohem více rozrušeno přírodními vlivy, nabyde toto město podoby svých známějších předloh.

Původ názvu této lokality pochází z lidových pověstí, podle nich zde měl v 15. století údajně svůj tajný úkryt loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec z tvrze v Jarošově. Zda byl Toulovec skutečným lapkou nevíme, jelikož jeho existence je opředena nejasnostmi a záhadami. Není proto divu, že v lidovém vyprávění nabývá romantickou podobu. Písemné prameny však naznačují, že podporoval zřízení a provoz litomyšlského špitálu. Ve své době využívali tohoto místa jako svoji skrýš i Čeští bratři.

Skalní města u nás

Česká republika je četností, rozlehlostí i charakterem svých skalních měst v Evropě unikátem. Kromě známých Prachovských skal, Adršpašsko - Teplických skal, Broumovských stěn, Českého ráje, Labských pískovců či Českého Švýcarska máme u nás i taková skalní bludiště, o nichž mnoho lidí neví, a přitom jsou možná ještě zajímavější, než ta velká.

Jak skalní města vznikají?

Skalní města vznikají poměrně výjimečně a k jejich tvorbě je třeba řady předpokladů. České křídové pískovce svým složením i geologickou pozicí většinu těchto předpokladů splňují. Nejdůležitější jsou tyto podmínky:

  • Přítomnost velkého a souvislého skalního útvaru, jenž by měl být ze stejné horniny nebo alespoň z více hornin velmi podobných. V našich podmínkách jde především o druhohorní křídové pískovce.
  • Hornina musí být dostatečně pevná a soudržná, aby se mohly vytvořit svislé stěny masivů, věží, sloupů či jehel.
  • Hornina však musí být zároveň i propustná, aby umožnila dešťové vodě vsakování a rozšiřování puklin. Pokud by voda pouze stékala po povrchu horniny,  skalní města by nikdy nemohla vzniknout
  • Hornina by měla být rozpukaná, nejlépe ve dvou na sebe kolmých směrech. Jejich rozšiřováním se od původního souvislého skalního bloku oddělějí skalní hřbety a dále se z nich časem izolují jednotlivé věže a sloupy.
  • Skalní masiv musí být vystaven erozi dostatečně dlouho, což v geologickém měřítky znamená desetitisíce, statisíce a někdy i miliony let.
  • Skalní masiv musí být vyvýšen nad okolí. Kdyby se totiž nalézal v nižší poloze, byl by přikryt usazeninami a stékající voda by se do pískovců nemohla dostat. Nesmí však proti okolí vyčnívat příliš, neboť by jej eroze rychle zničila.
  • Skalní masiv nesmí být přikryt ani hustou vegetací, či mocnější vrstvou půdy. Takový  příkrov by zcela zabránil vodě v přístupu k podložní skále.

Proces vzniku skalního města

Z jakého materiálu jsou skalní města vybudována?

Česká skalní města jsou pískovcová. Tyto pískovce jsou druhohorního stáří (230 - 63 mil. let,  přesněji křídového (135 - 63 mil. let). 

Jedná se o pískovce křemenné, neboť v nich převládají právě zrnka křemene. Spolu s nimi je v nich méně zrnek živců a pár lupínků slídy. Písková zrnka pak drží pohromadě jílová výplňová hmota. Místy může být tmel také karbonátový či železitý, který identifikovat podle načervenalé barvy. Zrnka křemene jou velká nejčastěji několik desetin milimetru, někdy jsou však i větší. Obecně lze označit za pískovec takovou horninu, kde převládají zrnka o velikosti 0,06 až 2 mm. Pískovce spolu s vápencem tvoří jednou z nejrozšířenějších sedimentárních hornin na naší planetě.

Pískovec má velikou škálu tvrdosti, tedy odolnosti proti erozním vlivů. Obecně lze říci, že čím více jílových složek obsahuje, tím snadněji se rozpadá. Často se stává (a zdejší slalní město je toho důkazem), že se vzájeně překrývají úzké vrstvy o mocnosti několi desítek centimetrů s různým složením a tedy odlišnou odolností proti povrchové erozi. V případě, že se méně odolné vrstvy nacházejí níže než více odolné, mohou vzniknout zajímavé skalní útvary jako například skalní hřiby, pokličky, viklany, okna, brány a podobně

Ve skalních městech vznikají rozličné tvary, jako například  skalní věže, jehly, bloky, stěny či štíty. Tyto tvary mohou dosahovat výšek úctyhodného rozpětí – od několika málo jednotek až několik desítek metrů. Těmto útvarům dávají lidé často názvy podle toho, co jim připomínají. Tyto skalní útvary od sebe oddělují úzké soutěsky a hluboké kaňony.

K mikroformám reliéfu, které se vyvinuly ve skalách pískovcových měst, se řadí voštiny, lišty, římsy, okna aj. K mezoformám potom náleží jeskyně, skalní převisy, brány, viklany aj..

Nicméně i jiné horniny u nás mohou místně vytvořit určité útvary, které se skalním městům vzdáleně podobají. Věže a  sloupy se tak objevují i v žulách či křemencích, které však mají ke skalním městům daleko.

Proč se nazývají skalními městy?

Především díky jejich podobě s lidskými sídly podobajícími se dávným městům. Svými údolími, připomínajícími bulváry, kaňony a soutěskami zase připomínají úzké uličky. Kaňony se na křižovatkách rozšiřují v náměstíčka, svislé stěny pískovcových skal zase připomínají stěny domů. 

Působení vody je v tomto kamenném labyrintu podobný. I ve skalních městech se totiž puklinami a póry stahuje do podzemí, podobně jako ve městech do kanalizace.

Největší rozdíl je však ve způsobu budování. Lidská města jsou stavěna do výšky, zatímco síly přírody postupují z povrchu do hloubky. Tedy tak, jako kdybychom do velkého bloku materiálu vydlabávali ulice, domy či chrámy.

Upozornění: Pokud budete mít sebou děti, mohou se zde dostatečně vyřádit až do naprostého zemdleni. Skalní labyrint je bezpečný, není velký takže budete vždy nablízku. Dávejte ale pozor v horních partiích, na vnějších okrajích skal, kde hrozí nebezpečí pádu. 

Prosba: Nenechávejte zde prosím po sobě žádné odpadky a místo zanechte v takovém stavu, jak jste ho našli. Pokud nějaké odpadky přece jenom naleznete, odneste je prosím sebou abychom si toto krásné místo zachovali i nadále. Žádnou hmotnou odměnu za to sice nezískáte ale vaše karma se povznese :)

Odkazy:

http://petrkrejci.bigbloger.lidovky.cz/c/203261/Mastale-skalni-mesto-v-zarodku.html

http://www.enviweb.cz/73696

https://cs.wikipedia.org/wiki/Skaln%C3%AD_m%C4%9Bsto

A nyní obligátní otázky:

Teoretické otázky:

  1. Z jaké horniny jsou Toulovcovy Maštale vytvořeny a jaké je její stáří? 
  2. Jaká je zvláštnost zdejšího skalního města v porovnání s jinými v ČR z pohledu jeho fáze vývoje?

Terénní průzkum:

  1. Na úvodních souřadnicích můžete na povrchu okolních stěn pozorovat hustou síť prohlubní různých velikostí. Napište, jak se tyto prohlubně odborně nazývají a jakým způsobem vznikly?
  2. V okolí úvodních souřadnic se nachází na zemi písek. Není však  všude a na jeho uspořádání je něco zvláštního. Napište jak je uspořádaný a jaká je příčina tohoto uspořádání? 
  3. Vstupte do skalního labyrintu. Během několika desítek metrů narazíte na útvar Myší díra. Zjistěte rozměry nejužšího místa a celkovou délku chodby až do místa dokud se nebudete moci zcela narovnat (U kačerů nad 70 let stačí uvést pouze rozměry vstupu).
  4. Porovnejte povrch skály v soutěskách skalního labyrintu a na vnější jižní straně skalního města (reference point). Popište, jaký je mezi nimi rozdíl, rozhodněte, kde probíhá eroze skály rychleji (pohled pod nohy napoví) a čím to může být způsobeno? 
  5. Vyfotografujte sebe, svoji GPS nebo jakýkoliv předmět s vaším Nickem během průzkumu Toulovcových Maštalí a fotku přiložte k logu jako důkaz vaší přítomnosti na místě.

Odpovědi zašlete přes centrum zpráv, aby zůstalo zachováno vlákno vzájemné komunikace. Rovnou logujte, pokud bude něco špatně, ozvu se. Pokud za vás posílá odpovědi někdo jiný, uveďte to prosím ve svém logu, předejte tím případným nedorozuměním. Díky za pochopení :)

Přeji spoustu zábavy s geocachingem :)

Additional Hints (Decrypt)

Cebmxbhzrw fxnyaí ynolevag n cebyrm Zlší qíebh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)