Skip to content

S19 Kombornia EarthCache

Hidden : 6/7/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Aby zobaczyć EarthCache trzeba zaparkować na przydrożnym parkingu drogi S19. Ze względu na ciągłą linię, musimy koniecznie podążać z kierunku Rzeszów na Barwinek. I tego trzeba się trzymać. Jak zwykle nie wchodź. Nie niszcz. Pozostaw stanowisko takie jakie zastałeś.


Współrzędne geograficzne doprowadzą nas do nieczynnego kamieniołomu w Woli Komborskiej. Odsłonięcie zwraca uwagę. Jest dobrze widoczne z drogi. Warto zatrzymać się i zobaczyć piaskowce ciężkowickie. Geostanowisko leży na wysokości 351 m n.p.m. o długości 120 m, szerokości 10 m i wysokości 8 m.
Kamieniołom z punktu geologicznego znajduje się w brzeżnej części płaszczowiny śląskiej. Warstwy zapadają ku wschodowi pod kątem 15°. Reprezentują one eocen (około 56-34 mln lat). W ścianie odsłaniają się gruboławicowe, różnoziarniste, beżowe i jasnoszare zlepieńcowate piaskowce oraz wkładki ciemnobrązowych łupków z muskowitem. Piaskowce wietrzeją na jasnobeżowo lub biało, rozpadając się na żwiry. W składzie dominują ziarna kwarcu, średnio obtoczone. Spoiwo jest krzemionkowe i krzemionkowo wapniste z domieszką żelaza. Piaskowce są stosunkowo twarde, głównie średnio-twarde. Skały te reprezentują flisz piaskowcowy nanosinowy grawitacyjny, który formował się w strefie przybrzeżnej oceanu Tetydy. Piaskowce są masywne. W piaskowcach widocznych jest szereg spękań. Widać wkładki brunatnych łupków silnie sprasowanych tektonicznie pomiędzy grubymi ławicami piaskowców ciężkowickich Są one zróżnicowane pod wzgledem frakcji skał.
Frakcje skał osadowych.
1. gruboziarnista lub żwirowa – ziarna powyżej 2 mm,
2. średnioziarnista lub piaskowa – ziarna od 2 do 0,1 mm,
3. drobnoziarnista lub mułowa – ziarna od 0,1 do 0,01 mm,
4. iłowa – ziarna poniżej 0,01 mm.

Niżej przy parkingu znajduje się źródełko św. Jana z Dukli, gdzie woda wypływa z piaskowców kliwskich.

Aby zalogować znalezienie tego EarthCache, musisz udać się pod wskazane współrzędne, odpowiedzieć na poniższe pytania. "Odpowiedzi proszę wysyłać za pomocą mojego profilu. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź, można od razu logować. Jeśli coś będzie nie tak, zgłoszę się sam. Skrzynka typu EarthCache, nie posiada fizycznego pojemnika.

Pytania:
1. Pobierz próbki skały. Spróbuj zbadać jej spoistość. Napisz czy są trwale związane ze sobą czy łatwo je rozetrzeć.
2. Oglądając profil skały określ wielkość frakcji skał
3. W materiale skalnym miejscowo widać rdzawe nacieki. Ich przyczyną może być.....?.

Additional Hints (No hints available.)