Skip to content

Ostravský srpen Letterbox Hybrid

This cache has been archived.

Shida: Keš byla zničena a nenahraditelný historický obsah ukraden.

More
Hidden : 10/2/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Tříkilometrová multi/mystery/letterbox procházka, která vám ve Vítkovicích ukáže místa spjatá se srpnovými událostmi roku 1968. Ve finálce poté najdete ukázky historických fotografií a dokumentů. Mladším ročníkům a těm, kteří neholdují historii, se může hodit přístup na internet. Ideálním dopravním prostředkem za dobrého počasí je kolo.



21. srpen v Ostravě

V úterý 20. srpna 1968 okolo 11. hodiny večerní překročila sovětská vojska tzv. Železné divize pod velením generálmajora Grigorije Petroviče Jaškina polsko-československé hranice. Ke klíčovým místům v Ostravě je naváděli příslušníci StB, kteří byli o přípravách invaze informování několik dní předem. Do Ostravy sovětské jednotky vstoupily 21. srpna okolo 2. hodiny ranní a obsadily všechny strategické objekty (mošnovské letiště, rozhlas, televizi,
radnici, velké průmyslové podniky a komunikační uzly). Obyvatelé Ostravy se o vojenské intervenci dověděli z vysílání Československého rozhlasu, kde bylo čteno noční provolání ÚV KSČ "Všemu lidu Československé socialistické republiky".



V ranních hodinách nastal zmatek. V panice došlo k masovému vykupování potravin a zboží denní potřeby. Z obchodů zmizel chléb, cukr, mléko a maso. U čerpacích stanic se tvořily dlouhé kolony a motoristé čerpali benzín i do různých nádob. Ráno ještě vyšly noviny běžným způsobem. Poté už ale došlo ke sjednocení sedmi krajských redakcí novin, které na obsahu pracovaly společně, a nově vzniklé Spojené deníky se rozdávaly lidem zdarma. Vznikl tak podivný úkaz. V den, kdy fakticky započala normalizace, se začaly vydávat zcela necenzurované noviny, nejsvobodnější československá tiskovina od roku 1948. Ty na tehdejší poměry i docela dlouho vydržely. Navzdory hlavním tanků namířených do oken redakce.



Velká část zaměstnanců ostravských továren, dolů a institucí vyšla do ulic. Lidé se v dlouhých průvodech vydali k vysokým pecím, do centra města k sekretariátu Krajského výboru KSČ před Dům energetiky, před budovu Státní národní bezpečnosti na Bráfově ulici a před Novou radnici. Průvody nesly transparenty s protiokupačními hesly, kterými také popisovaly domy, ploty a prostředky hromadné dopravy. Davy skandovaly hesla vyžadující odchod cizích armád z našeho území. Na vícero místech proběhly také protestní petiční akce. Mnoho Ostravanů se rovněž rusky snažilo osádkám tanků vysvětlit, že zde k žádné kontrarevoluci nedochází a že se mají vrátit domů. Je nutno podotknout, že vojáci byli podobně zmateni a rozčarováni. Mnozí ani netušili, v jaké zemi se vlastně nachází. Jejich odhady se pohybovaly od Německa po Mongolsko. Rozkazy chyběly. Například obyvatelé bytového domu na ulici Závodní, skrz který dnes projíždí tramvaje 3 a 11, se ráno probudili a viděli, že na ně míří děla tanků, jejichž osádky měly dům kvůli netradiční architektuře za ředitelství Vítkovic.



Situace postupně eskalovala. Hromadná doprava kolabovala. Ostravané strhávali směrové cedule a okupační jednotky schválně posílali špatným směrem. Lidé obklopovali tanky a posádkám nadávali a hrozili pěstmi. Nejdramatičtější situace byla před Novou radnicí, kde protestující lezli na tanky a házeli různé předměty po vojácích. Ti začali
v tancích najíždět proti davům, což vyvolalo další rozbroje. Skupině studentů se podařilo prorazit nádrž jednoho z tanků ve snaze jej zapálit. To se jim ale naštěstí nepovedlo. Výbuch nafty či dokonce munice by v davu znamenal masakr. Vojáci si nakonec respekt vynutili střelbou. Naštěstí však kulky mířily jen do vzduchu a do budovy radnice. Jaškin hrozil vyhlášením stanného práva. Ve večerních hodinách, kdy se představitelé Ostravy generálmajoru Jaškinovi osobně zaručili za klid a pořádek, se vojenské jednotky stáhly z centra města. Po jejich odjezdu se lidé začali pomalu rozcházet.



V porovnání s dalšími velkými městy nebyla situace v Ostravě tak dramatická. Představitelé města dokázali občany i vojenské jednotky uklidnit, takže se naštěstí střílelo jen do vzduchu. Nikdo nebyl zabit ani vážně zraněn.



Za několik týdnů již bylo jasné, že Sověti nepřijeli jen na krátkou dovolenou. Někteří lidé se stihli "správně" přeorientovat, ale ty protiokupačně nejaktivnější si režim našel. Někteří skončili za mřížemi a spousta dalších byla vyhozena ze zaměstnání a přeřazena na pomocné dělnické práce. Rozhlasové stanice dostaly rozkaz se umlčet. Takto se s posluchači loučilo ostravské studio.




Ke keši

Začneme na úvodních souřadnicích. Stále zde najdeme pozůstatky ze srpna roku 1968. Vše je originál ze zmíněného roku. Minimálně na úvodních souřadnicích žádné restaurátorské práce neproběhly.

Budou vás zajímat obě strany budovy přístupné z ulice. Doporučuji si přečíst vše. Postupovat budeme zprava.

Jako reakce na okupaci se na domech objevovala různá hesla nebo jména politiků. Některá jména byla napsána jako znak podpory, jiná jako výhružky údajným podporovatelům vojenské intervence a autorům zvacího dopisu. Úplně vpravo na budově najdete jméno politika. Byl to člen konzervativního křídla komunistické strany (A=2), či křídla reformního? (A=1)

Hned kousek vlevo najdete text adresovaný invazním jednotkám. Kolika slovy je tvořen? (B=?)

Opět kousek dále vlevo najdete další zprávu končící vykřičníkem.
Kolika slovy je tvořena? (C=?)

Nyní se podíváme opět doleva, ale až za roh. Další nápis oslovuje člověka. Jaké byl národnosti?
Byl to Čech (D=1)
Byl to Slovák (D=3)
Byl to Rus (D=0)
Byl to Číňan (D=2)

Opět kousek vlevo od jména tohoto Čecha/Slováka/Rusa/Číňana možná ve stejné době někdo zvěčnil své jméno vyrytím do cihel. Hledej ve žlutém pruhu. Bude nás zajímat první písmeno jména a příjmení. Je to taková pojistka, která by měla hledače vážně donutit místo navštívit.

První písmeno křestního jména je J (E=3), M (E=5), K (E=4), nebo P (E=7)?
První písmeno příjmení je S (F=4), R (F=6), K (F=8), nebo M (F=2)?
Celkový počet písmen jména a příjmení je G=? (Pozor, poslední písmeno je již na hnědém.) (liché číslo)

Nyní se můžete vydat dále.
Vzorec pro další stage:

N49° 4(B+C).(G-A)(B+A+A)(F)
E018° 1(C+A+A).(D)(E)(C+A+A)


Na dalším stanovišti hledáte něco podobného.

Poslední slovo je vlastní jméno. Jaké byl tento člověk národnosti?
Byl to Čech (H=4)
Byl to Slovák (H=2)
Byl to Rus (H=5)
Byl to Číňan (H=3)

Celkový počet slov na nápisu je? (I=?)


Nyní dojděte na místo z fotky níže a přidejte se k davu. Vlastní transparenty se cení.



Směr, kterým se průvod vydal, lze částečně odhadnout z fotky. Pomoci vám může také popis události 21. srpna výše.

Od davu se odpojte až u kolony tanků z fotky níže.



Místo diskuze a přesvědčování vojáků se vydejte do průmyslového areálu, který vidíte v pozadí. Budete tam hledat vagon na převoz tekutého železa z fotky níže.



Takovéto vagony přezdívané Veroniky plánovali k obraně vlasti využít dělníci na Nové huti. Mladí oceláři se domlouvali, že na most kolejovým jeřábem přistaví vagon plný železa, které poté na projíždějící tanky vylejí. Tento divoký plán jim ale byl naštěstí staršími kolegy rozmluven a protesty probíhaly poklidnou formou.

Zde vás bude zajímat, kolik toho železa mohli z této konkrétní Veroniky na tanky vylít. Hledáte tedy objem, který je ale na vagonu označen jako obsah. Údaj na této konkrétní Veronice byl změněn a přepsán, takže pokud obsah nejde přečíst, zkuste vagon obejít.

Obsah = JK m3


Nyní se již můžete vydat na finálku.

Vzorec
:

N49° 4(A+B+C).(J+A)(G-I)(B+K+D)
E018° 1(C+J+A).(I-E)(F+C+A)(H)

Kód zámku: EFGH

Keš prosím pořádně maskujte a nepřidávejte do logů fotky schránky a indicií.

Pokud máte z tohoto období nějaké příběhy nebo dokonce vlastní vzpomínky, byl bych za ně rád.

Additional Hints (Decrypt)

cbenqar znfxhw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)