Skip to content

Ptačí biltema #3 - Kardinál červený Traditional Cache

Hidden : 7/12/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kardinál červený

Kardinál červený se vyskytuje především v křovinách podél vodních toků, zalétá do lesů a polí, do zahrad, ale i do dvorů, kde si hledá potravu. Na jaře i v létě žije v párech, po vyhnízdění ve skupinách. Jeho melodický zpěv se ozývá i za světlých měsíčních nocí. Zpočátku je velmi střídavý, pak tiše klesající a mírný. Při rozčilení se hlásí pronikavým „číích“ nebo „pit“. Samičky zpívají také, někdy dokonce lépe než samci.

Kardinál červený byl již v 18. století v Evropě oblíbeným druhem. Zásluhy na časných dovozech v této době se přičítají evropským vystěhovalcům.

Samec je karmínově červený a na hrdle má černé opeření, samice je žlutohnědě olivová. Má nápadně dlouhý ocas, silný zašpičatělý zobák vhodný k rozbíjení tvrdších semen a na hlavě vztyčitelnou chocholku.

Kardinál červený

Kardinál červený je všežravec, ale jeho hlavní složku potravy tvoří rostlinná strava (semenaplodykvětylisty a jiné části rostlin), občas chytají i menší hmyz. Ozývá se hlasem tvořeným výraznými a melodickými tóny. Samec je po celý rok teritoriální, nejagresivnější je přitom v době rozmnožování. Při námluvách samec do zobáku samice vkládá zralý plod a čeká, zda jej samice přijme. Ročně má 2 až 4 snůšky, přičemž v jedné obvykle bývají 3 až 4 vejce.

Mladí se podobají samici, ale postrádají černé kresby na hlavě a na hrdle. Na spodině jsou světlejší. Mladý sameček má peří na chocholce matně červené, spodinu nádechem do světle červené. Při přepeřování ze šatu mládí se vymění kompletně celé opeření. V tuto dobu se velice podobají obě pohlaví rodičům, jen zobák, který je na stranách žlutý, se změní na hnědou a až ve třetím roce věku přejde na korálově červenou barvu.

Je téměř pravidlem, že samička začne se stavbou hnízda na vybraném místě již koncem března. Jako základ používá jemné drobné klestí, které obvykle ukládá do připraveného košíčku. Na to přináší krátké kousky lýka, trávy ostřice, kokosových vláken a jemného mechu. Hnízdo je postaveno za pouhé dva až tři dny. Během stavby hnízda, kterou provádí jen samička, ji sameček pilně krmí a při tom stále pilně, intenzivně prozpěvuje a toká. Samička také co chvíli zpívá, dokonce se zdá, že její zpěv je lepší než zpěv samečka.

Mláďata jsou porostlá světle modrým nebo šedomodrým chmýřím. Zobáčky mají rohově šedé nebo matně černé. Mláďata se vyvíjejí velmi rychle a již za 12–14 dnů opouštějí hnízdo. Po třech až čtyřech týdnech se začnou objevovat první ocasní péra a péra na chocholce. Peří na lících, na křídlech i na ocase se zbarvuje do červena. Ve stáří čtyř týdnů jsou obvykle mláďata soběstačná.

 V průběhu jedné sezóny (březen – říjen) dochází ke třem, někdy i ke čtyřem hnízděním. Jejich průběh bývá většinou úspěšný.

(čerpáno z webů ifauna.cz a cs.wikipedia.org)

Parkujte na doporučeném parkovišti, nevjíždějte geovozidly na lesní cesty. 

Sledujte barvu víček u jednotlivých keší a opište si z nich bonusová čísla.

Additional Hints (No hints available.)