Skip to content

Tríbečská kremencová hôrka Studený hrad EarthCache

Hidden : 7/20/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tribeč patrí ku starým jadrovým pohoriam. Budujú ho kryštalické bridlice, granodiority, ale i horniny mezozoika (vápence, dolomity, kremence, bridlice), z ktorých k morfologicky ojedinelým patria kremencové hôrky, lemujúce jeho chrbát zo západu na východ. 

Skalná vyhliadka sa nachádza na jednom z výbežkov tribečského vrchu Dúň, tvoria ju kremencové bralá zaujímavých tvarov. Skalné steny dosahujú výšku približne 35-40 m a ich vrcholce ponúkajú pekný výhľad na zrúcaninu Gýmeš ako aj na Tribečské pohorie.



Kremencovú hôrku vytvárajú typické, šikmo uložené lavice spodnotriasových kremencov. Na mieste hraničného kameňa grófa Karola Forgáča pri okrajoch skalných lavíc, sú viditeľné nerovnosti na hladkých plochách kremencových vrstiev – fosílne čeriny, ktoré sa podobajú skameneným vlnám. Vznikli približne pred 200 miliónmi rokov v príbrežných (litorálnych) vodách, v ktorých sa usadzoval úlomkovitý i piesčitý materiál.


Čeriny sú drobné nerovnosti, nachádzajúce sa na povrchu nespevnených usadenín, hlavne pieskov. Vyzerajú ako drobné, väčšinou pravidelné vlnky, ich výška je maximálne niekoľko centimetrov. Vznikajú hlavne pôsobením vlnenia v pokojných, stojatých plytkých vodách či už sú to korytá pokojne tečúcich riek, pláže a pod., ale ich výskyt je možný aj v riekach tečúcich, prípadne vznikajú aj pôsobením vetra a sú pozorovateľné v piesočných dunách. Niekedy dôjde k ich prekrytiu novšou vrstvou sedimentov a spevneniu a dajú sa následne nájsť ako fosílny záznam. V závislosti od prostredia v ktorom vznikli, býva ich tvar rôzny a dá sa z neho usúdiť mechanizmus vzniku. Pre pokojné, stojaté vody sú charakteristické pravidelné vlnky s oblúkovými hrebeňmi, pre prudšie toky majú nepravidelný prierez - ich nárazová hrana má miernejší sklon a záveterná je naopak strmšia. Z toho sa dá usúdiť aj smer prúdenia vody (alebo vetra), ktorá ich vytvorila.

Pre zalogovanie je potrebné zodpovedať nasledujúce otázky:

Môžete poslať odpovede a hneď logovať.

1. Na povrchu kremencov môžete pozorovať drobné nepravidelnosti - vlnky. Ako sa tento útvar nazýva a čo predstavuje?

2. Skúste podľa tvaru vlniek určiť, v akom prostredí sa vytvorili. Vysvetlite mi v odpovedi prečo ste dospeli k takémuto záveru.

3. Urobte si fotku Vás (Vášho GPS zariadenia, Vášho SWG alebo nicku z geocachingu) niekde na lokalite a fotku pridajte do logu.

 

 

Additional Hints (No hints available.)