Skip to content

Krzywy Kołek Traditional Cache

Hidden : 8/22/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Krzywy Kołek – osada leśna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Nowy Duninów[1][2].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa płockiego.

za www.wikipedia.pl

Za Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom IV

 

Słownik Królestwa Polskiego

 

Na stronie gminy Duninów możemy poczytać:

 

„Krzywy Kołek – osada leśna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Nowy Duninów.” Taki wpis można znaleźć jeszcze dziś w Wikipedii. Jest jeszcze na mapach google, ale faktycznie z Krzywego Kołka nie pozostało wiele.

W latach 80 minionego stulecia, w okresie wakacji była to baza studencka należąca do Akademickiego Klubu Jeździeckiego z Łodzi działającego przy BPiT zlokalizowana jakieś 100 m od brzegów Skrwy Lewej – trudnego i zarazem unikatowego szlaku kajakowego (obecnie nie polecamy spływu e względu na powalone drzewa i niski poziom wody). Później Krzywy Kołek był przede wszystkim świetnym przystankiem dla turystów przemierzających szlaki: żółty „Północny” nazywany również „Szlakiem głównym Kotliny Płockiej” i szlak niebieski „Nadwiślański”.

Jaka będzie przyszłość Krzywego Kołka? Po zabudowaniach mieszkalnych, gospodarczych i stajni z lat 80 nie ma już śladu. Tak zdecydował obecny właściciel, tj. Lasy Państwowe. Jednak może uda się ocalić pamięć o jego historii i zachowując piękno naturalnego środowiska, niezaprzeczalnie osobliwego, nie zamykać go przed światem.

Dziś Wójt i Radni Rady Gminy gościli Nadleśniczego Nadleśnictwa Łąck Ryszarda Bijaka. Przyszłość Krzywego Kołka pozostaje sprawą otwartą.

Wersja zimowa

obraz pochodzi ze strony: http://miniwycieczki.blogspot.com

Dolina Skrwy objęta jest ochroną dzięki czemu możemy tu podziwiać krajobraz doliny rządzącej się swoimi prawami. Niema się co dziwić że tak wiele tu powalonych drzew. Spływ kajakowy byłby tu utrudniony, ale za to spacer zawsze będzie przyjemny. Leśny szlak doprowadził w końcu do dawnej młyńskiej osady Krzywy Kołek. Po młynie (pierwszym z trzech na dolnym odcinku Skrwy) pozostała dawna zastawka podpiętrzająca (pozostałe młyny zalały wody sztucznego zbiornika Soczewka). Nie jasne pozostaje dla nas usytuowanie samego młyna ale to mały szczegół. Konsternacja zapanowała jednak kilka kroków dalej, gdy zobaczyliśmy pustą polanę na której do niedawna stała leśna stanica harcerska - wcześniej gajówka. Nie remontowana od lat podzieliła losy innych tego typu budynków z okolicy.

 

wiata nad studnią

ze strony:http://forum.tradytor.pl/

Według Leśnictwa Soczewka:

Na lewym brzegu Wisły, u ujścia rzeki Skrwy, naprzeciw Brwilna Górnego, przy trasie Płock-Włocławek położona jest miejscowość Soczewka

Pierwsze wzmianki o Soczewce pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Nazwa miejscowości Soczewka pochodzi prawdopodobnie od właściciela młyna, którym w XVI wieku był młynarz z Radziwia, noszący nazwisko Soczewka. Według opracowania A. Połujańskiego ("Opisanie lasów Królestwa Polskiego w roku 1854") w roku 1852 lasy obecnego leśnictwa Soczewkawchodziły w skład lasów rządowych i były zorganizowane w Leśnictwo Gostynin z siedzibą w Jarząbku (później Jastrząbek) i zorganizowane były w jedną z trzech straży o powierzchni 4 637 mórg.

Dużym urozmaiceniem i ozdobą krajobrazu jest rzeka Skrwa Lewa oraz utworzone sztuczne jezioro o tej samej nazwie co miejscowość - Jezioro Soczewka. Spiętrzenie wody i utworzenie sztucznego jeziora nastąpiło wówczas gdy Soczewka-Możdzież stała się osadą fabryczną. Na przełomie XIX i XX wieku w Sapie tuż przy Możdzieżu, nad jeziorem zbudowano elektrownię wodną, która służyła fabryce i osadzie. Przy trasie wzdłuż jeziora i Skrwy położone były wioski; Gęstewa, Emilian, Łukowo, Kamienny Kopiec . W latach 1822-1828 powstała tutaj "Papiernia Soczewka", która 1825r . rozpoczęła produkcję papieru. Początkowo podstawowym surowcem do produkcji papieru w owym czasie były szmaty bawełniane, lniane, konopne itp . Produkcja odbywała się ręcznie. W późniejszym czasie do wyrobu papieru zaczęto używać drewna , które dzięki wybudowanej kolejce wąskotorowej przewożono prosto z lasu do zakładu. Papiernia istniała do 1932r. gdy nowy właściciel wykupił fabrykę maszyny zaś zdemontował i przeniósł do Jeziorna.

Obecnie leśnictwo Soczewka zajmuje powierzchnię 1483.44 ha

W czasie okupacji Niemcy wysiedlili ludność kilku wiosek, z wyjątkiem Kamiennego Kopca , domy wyburzyli ,a teren zalesili . Mieszkańcami niektórych wsi byli koloniści niemieccy , szczególnie Starożąt , Mokre i Krzywy Kołek, których również wysiedlono a wioski zalesiono. Świadectwem ich bytności są pozostałości cmentarza ewangelickiego. Leśnictwo Soczewka istnieje od momentu uzyskania niepodległości przez Polskę od 1918r. Początkowo Soczewka należała do nadleśnictwa Duninów. W 1978 roku, po reorganizacji w lasach leśnictwo Soczewka przeszło pod władanie Nadleśnictwa Łąck.

Leśnictwo Soczewka 

Pomnik przyrody - kasztanowiec

Pomnik przyrody - kasztanowiec

leży na terenie dwóch gmin: zdecydowana większość na terenie gminy Nowy Duninów, a niewielka część na terenie gminy Łąck. Obecnie leśnictwo Soczewka zajmuje powierzchnię 1483.44 ha i są to głównie lasy sosnowe (skutek zalesień wojennych) z niewielką ilością lasów świerkowych, olszowych i dębowych. Ze względu na przewagę drzewostanów jednowiekowych i jednogatunkowych lasy Soczewki narażone są na wiele szkodników takich jak brudnica mniszka i korniki. Na terenie leśnictwa występuje bardzo wiele zwierząt takich jak: łosie, jelenie, sarny, daniele, dziki, lisy i bobry. Te ostatnie wyrządzają bardzo wiele strat w lesie podtapiając uprawy, młodniki i stare drzewostany. Ze względu na bliskie położenie i sąsiedztwo z Płockiem występuje bardzo duża penetracja ludności. Największe nasilenie następuje w okresie grzybobrania z czego lasy Soczewki są bardzo znane.

Kiedyś tak:

teraz tak:

za: http://forum.tradytor.pl/viewtopic.php?t=3185

Można tu dojść pieszo, dojechać rowerem, albo dopłynąć kajakiem, ale teraz jest niski stan wody... aktualne zdjecia:

Aktualne zdjęcia i spojler ;-)

Jeśli doczytaliście do tego momentu to informuję, że pojemnik pet zawiera dziennik i ołówek. Zalecna współpraca zespołowa, lub dobra sprawność fizyczna. 

Additional Hints (Decrypt)

Cbq qnpurz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)