Skip to content

Bratislavské Fontány / Bratislava Fountains Multi-Cache

Hidden : 8/26/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nenáročná multi-keška spojená s prechádzkou historickym centrom (cca 2,5km) / Walking the historical centre (cca 2,5km) find a simple cache

 

Ganymedova fontána (N48 8.534 E17 6.584)

Vznikla s výstavbou divadla v roku 1888 . Vytvoril ju sochár Tilgner

Podľa mestskej legendy bol za dávnych dôb na mieste dnešného Hviezdoslavovho námestia ostrov obklopený dunajským ramenom a na mieste fontány vraj stála veľká skala. Sem sa prišli ukryť pred tatárskymi vojskami rybári, z ktorých najodvážnejší bol muž menom Lukáč. Bol to práve Lukáč, kto prišiel s odvážnym plánom loviť v noci potajomky ryby pre vyhladovaných obyvateľov okupovaného mesta.

Jedného dňa však Tatári rybárov objavili a začali ich prenasledovať až na spomínaný ostrov. Už už to vyzeralo, že brániacich sa nešťastníkov nepriateľ premôže, keď sa im zrazu nad hlavou zjavil veľký čierny orol. Odvážnym Bratislavčanom prisľúbil pomoc, ak si jeho službu budú vážiť a navždy pripomínať. Tí neotáľali a so štedrou ponukou razom súhlasili.

Orol teda prikázal rybárom, aby sa chytili skaly a držali sa jej tak silno, ako len vedia. Čím viac sa kráľ dravcov blížil k hladine, tým bol väčší. Mávaním mocných krídel rozvíril hladinu Dunaja natoľko, že vlny úplne zatopili nepriateľské vojská. Ostrov a skala sa stratili pod nánosmi času, ale povesť o odvážnom rybárovi Lukáčovi a dobrodinnom orlovi sa zachovala dodnes.

Tilgner sa však celkom určite inšpiroval aj antickým mýtom, podľa ktorého sedí na orlovi chlapec menom Ganymédes, syn kráľa Tróa, po ktorom bola pomenovaná Trója. Jedného dňa toto dieťa páslo ovce, keď sa nad ním zniesol Zeus – samotný vládca bohov, premenený na dravého vtáka. Ten ho uniesol na Olymp, kde chlapec slúžil olympským bohom ako čašník a do čiaš im nalieval nektár nesmrteľnosti a večnej mladosti.

Okrem chlapčeka a orla fontánu dekorujú aj deti. Držia štyri druhy najtypickejších dunajských rýb – kapra, šťuku, zubáča a sumca, ktorým z úst vyteká voda.

A = Počet zvierat lezúcich dnu cez horný okraj fontány/ Number of animals climbing over upper edge of fountain

 

Dievča so srnkou (N48 8.460, E17 6.356)

Fontánka je známa pod menom Dievča so srnkou.

V slovenskej verzii je rozprávka známa z diela Pavla Dobšinského. Treba si prečítať jeho rozprávku Jelenček. Divák potom pochopí, že „srnka“ nie je „srnkou“ ale „jelenčekom“, teda bratom dievčiny, ktorého kliatba zlej macochy premenila na malého jeleňa.

Fontánka na Hviezdoslavovom námestí je teda ilustráciou k ľudovej rozprávke. Tak bola pôvodne zamýšľaná. Zrejme mala zdôrazňovať miesto, kde na lavičkách odpočívali matky a pestúnky. Okolo nich sa tmolili ich malí zverenci a s otvorenými ústami počúvali rozprávku o zlej macoche.

B = Chýbajúca číslica 19_8 ktorá sa náchádza na fontáne / Missing number 19_8 that is on the fountain

 

Vtáčia fontána (N48 8.527, E17 6.386)

Obnovená mestom v roku 2012.

Vtáčia fontána na rohu ulíc Ventúrska a Panská v centre Bratislavy po rekonštrukcii opäť slúži svojmu pôvodnému účelu.

Na slávnostnom otvorení z nej tieklo okrem vody aj pivo a kofola, čo využilo množstvo okoloidúcich i zahraničných turistov, ktorí mali výnimočný zážitok.

Pôvodnú fontánu v roku 1900 dala odliať bratislavská firma Stollwerk. Vyrobili ju v zlievarňach moravského mesta Blansko. Súčasná fontána je kópiou liatinového originálu. Z troch poschodí vrchná časť fontány slúži ako napájadlo pre vtáky, stredné trysky využívajú na osvieženie ľudia a spodná časť je pre kone, psy či mačky.

D = počet pismen "L" v pamätnej tabuli pri fontane / number of letters "L" on the memorial plaque next to fountain

 

Maximiliánova (Rolandova) fontána (N48 8.612, E17 6.490)

Prvý v Bratislave korunovaný uhorský kráľ Maximilián II. (korunovácia 8.9.1563) dal zriadiť po meste vodné nádrže a zaviesť do nich po celý rok tečúcu vodu po tom, co 12. septembra pri hrách usporiadaných pri príležitosti kráľovskej korunovácie vypukol v uhorskom tábore požiar, ktorý sa rozšíril aj do mesta a zhorela vtedy veľká časť domov. Fontána mala byť formou kráľovho odškodnenia za túto nepríjemnú udalosť.

Podľa ľudovej povesti však na vrchu najstaršej fontány v meste nestojí Maximilián II., ale rytier Roland: veľký hrdina, ktorý ako svätec putoval po mnohých krajinách, vybavený ťažkým mečom durandalom a zázračným rohom – olifantom. Pod jeho mečom padali celé vojská, no ak zatrúbil na roh, nepriatelia končili o čosi mierumilovnejšie – upadali do spánku. Dobový Rohypnol si vraj obľúbili aj bratislavské mamičky. Ich deťom sa za zvukov, ktoré vyludzoval neobvyklý nástroj, príjemne zaspávalo.

Jedného dňa bájny rytier ukončil svoje turné po európskych krajinách a vrátil sa k nebeským archanjelom. Ustarostené mamičky preto požiadali kráľa, aby na jeho počesť nechal zhotoviť fontánu. Rolandove melódie tak deťom od tých čias pripomínala aspoň žblnkotajúca voda a opäť sladko zaspávali.

Rolandova či Maximiliánova fontána sa spája ešte s jednou zaujímavosťou. Brusel má svoju slávnu sochu cikajúceho chlapca, no Bratislava má cikajúcich chlapcov rovno štyroch. Akurát o nich príliš veľa ľudí nevie. Niekedy zdobili časť stĺpa fontány, no pohoršovali ľudí, a tak ich v 18. storočí nahradili cudnejšie vyzerajúcimi barokovými detičkami, tzv. puttami, nesúcimi ryby.

Stále si ich však môžete pozrieť. Odstránené torzo umeleckého diela sa stalo súčasťou inej fontány, ktorú nájdete v dvore domu na Uršulínskej ulici číslo 6.

C = Najdi chýbajúcu číslicu 17_4 ktorá sa náchádza na fontáne / Missing number 17_4 that can be found on the fountain

 

Žena s krčahom (N48 8.662 E17 6.488)

V roku 1590 postihol Bratislavu ďalší ničivý požiar, pri ktorom zhorel takmer celý stred mesta, dokopy asi 320 domov. Požiar sa stal impulzom na vybudovanie studne na Františkánskom námestí. Dnes na mieste starej studne nájdete fontánu so sochou ženy v antickom odeve s helmou na hlave. V rukách drží krčiažtek, akoby stále chcela zahasiť okolité požiare. Niekedy táto mladá dáma býva označovaná aj ako nymfa Františka. Podľa gréckej a rímskej mytológie boli nymfy krásne, ale smrteľné bohyne, ktoré sídlili na rôznych prírodných miestach, napríklad v lesoch, horách či pri prameňoch a žriedlach.

Socha Františky pochádza ale až z roku 1804. Dovtedy Františkánsku studňu zdobila plastika leva držiaceho erb mesta. Neskôr zas už zrejme nikto nepotreboval jej hasičské služby a tak bola presťahovaná na nádvorie Starej radnice. Františka si však našla cestu späť a v roku 1998 ju opäť premiestnili na jej domovskú adresu.

E = počet dlhých pierok v horných radoch na tabuli pred fontánou na zemi / number of long feathers in the top rows on the board in front of the fountain on the ground

 

Fontána svätého Juraja (N48 8.634 E17 6.587)

O rytierovi Jurajovi sa v starej Bratislave tradovala povesť, ktorá je obmenenou verziou staršej legendy orientálneho pôvodu. Podľa nej sa mal v osade blízko mesta usadiť trojhlavý drak, ktorý ohrozoval miestnych obyvateľov. Aby bol pokoj, každý rok na jar spomedzi obyvateľov vylosovali jednu mladú dievčinu, ktorú príšere obetovali. Meno obete sa zakaždým vytesalo do skaly.

Mien v skale rokmi pribúdalo a zoznam by narastal možno podnes, keby sa jedného dňa neprechádzal krajom rytier Juraj. Načasovanie mal viac ako výborné, práve totiž v tejto nešťastnej lotérii padol žreb na dcéru samotného panovníka. Ako to chodí v každom dobrom príbehu, Juraj nakoniec draka porazil a za odmenu dostal dcéru vládcu za manželku. Na jeho pamiatku nazvali oslobodenú osadu Svätým Jurom.

Svätý Juraj sa stal patrónom Svätého Jura, ale významný bol aj pre Bratislavu a jeho sviatok bol pre obyvateľov mesta dôležitým dátumom. V tento deň sa volil richtár a 12 členov mestskej rady. Okrem toho bolo možné počas dňa v Dóme svätého Martina získať úplné odpustky. Ešte aj dnes si tento čas sprostredkovane pripomíname slávnosťou s názvom Bratislava pre všetkých, kedy je voľný vstup do múzeí či galérií a ďalších kultúrnych inštitúcií v meste.

H = počet hláv nachádzajúcich sa na fontáne / number of heads located on the fountain

 

Fontána Lev s erbom (N48 8.694 E17 6.696)

Keď Turci obsadili veľkú časť Uhorska a sídelné mesto sa presťahovalo do Bratislavy. Nepriateľ ju chcel dobyť a vymyslel plán, v ktorom Turci prišli do mesta preoblečení za cirkusantov s divými šelmami. Divé zvery mali vypustiť do ulíc a za všeobecného chaosu by otvorili mestské brány. Plán prekazil jeden z levov. Predčasne ušiel a hnal sa hore Michalskou ulicou, ale stráže na Michalskej veži boli v pohotovosti. Leva začali prenasledovať popri múroch až pred Kláštor františkánov. Tu sa zaskočený lev uchýlil za kamennú plastiku mestského erbu na neďalekom gotickom objekte a tam ho nakoniec aj zasiahla a usmrtila dobre mierená strela jedného zo strážcov. Na pamiatku udalosti vraj ktorýsi kamenár vytesal sochu leva skrytého za štít s erbom a postavil ju do stredu fontány na Františkánskom námestí..

terajšia fontána pred Starou tržnicou na námestí SNP torzom dvoch zaniknutých fontán. Jedna z nich je z levej fontány z Františkánskeho námestia, o ktorej rozpráva povesť. Spodná časť - kruhová nádrž kalichového tvaru dekorovaná štyrmi ružami, ktoré sú upravené ako chrliče, pochádza z Fontány s ružami zo 17. storočia, ktorá stála v záhrade letného arcibiskupského paláca.

G = Najdi chýbajúcu číslicu 174_ ktorá sa náchádza na fontáne/ Missing number 174_ that is on the fountain

 

Kačacia fontána (N48 8.503 E17 6.964)

Vznikla v roku 1914. Autorom je Kühmayer.

Na brehu Dunaja žil v dávnych časoch vodník, ktorý bol mierumilovnej povahy a namiesto zatvárania ľudských dušičiek do hrnčekov sa radšej hrával s deťmi.

Nevedno prečo, azda z dlhej chvíle, si jedného dňa chlapci začali z vodného kráľa robiť posmech. Hanlivo ho nazývali “vodným Ferom” a namiesto upečenej ryby mu ponúkli na obed žabu. Pohár trpezlivosti pretiekol vo chvíli, keď vodníka začali šľahať bičom, ktorý mali na zaháňanie kačíc a spolu s hydinou ho naháňali po lúke.

V jednej chvíli sa karta obrátila, vodník prút chlapcom vytrhol a sám ich začal naháňať a šibať. Koho zasiahol, ten razom skamenel. Jeden vo chvíli, keď dvíhal kačicu zo zeme, druhý, ako sa mu snažil pomôcť a posledný v momente, ako sa potkol a rozpleštil o zem.

F = počet kačíc na fontáne + počet chlapcov + 1 / number of ducks + number of boys + 1 on the fountain

 

Záverečné súradnice kešky:   

Nahradením písmien, získanými odpovediami na otázky, dostaneš výsledné súradnice kešky:

Replacing letters with numbers from questions above, you get final coordinates of the cache:

N48 A.BCD

E17 E.FGH

 

Skontroluj tu / Check here:

 

Additional Hints (Decrypt)

zbfgvx / oevqtr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)