Skip to content

Park Jerzmanowskich Multi-Cache

Hidden : 9/28/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich

w Prokocimiu

 

 

Trochę historii

 

W XVI wieku we wsi Prokocim istniał folwark, a na terenie obecnego parku znajdowało się kilka sadzawek i sady. Obok dworu posadzono grupę dębów szypółkowych z których jeden jeszcze kilkadziesiąt lat temu rósł w pobliżu obecnego pałacu (obecnie stoi zachowany częściowo jego pień). Kolejne dęby posadził ród książąt Zasławskich w poł. XVII wieku - są najstarszymi drzewami w obecnym parku.

W połowie XVIII w. Prokocim stał się własnością rodziny Wodzickich. Michał Wodzicki zbudował dwór z muru pruskiego, przy którym założył ogród w stylu włoskim, który należy traktować jako zaczątek obecnego parku. Do dworu od strony Krakowa wiodła aleja dojazdowa wysadzaną lipami.. Jeden z kolejnych właścicieli Prokocimia, bratanek Michała, Eliasz Wodzicki, około 1780 r. na miejscu wspomnianego dworu zbudował dla swojej żony nowy, murowany dwór, zwany niekiedy pałacem. W 1810 jego syn, Józef Wodzicki, założył przy nim park w stylu angielskim, a kilkanaście lat później na fundamentach starego pałacu zbudował zachowany do dzisiaj pałac w stylu klasycystycznym.

W kolejnych latach dosadzano buki, jesiony, dęby, klony, topole i wytyczano alejki spacerowe. W 1891 Karol Knaus rozpoczął przebudowę pałacu na zlecenie hrabiego Józefa Grodzickiego w stylu eklektycznym, która to przebudowa trwała do 1895. Jest to jego jedno z najwybitniejszych dzieł, które przetrwało do dziś.

25 czerwca 1895 Józef Grodzicki sprzedał majątek Erazmowi Jerzmanowskiemu. Park otoczono ażurowym ceglanym murem. Zbudowano oranżerię, od rzeki Drwinki poprowadzono przez park strumień, który zasilał trzy stawy rybne. Parkowe alejki otrzymały malownicze mostki, a wśród klombów pojawiły się parkowe rzeźby. Po śmierci Erazma Jerzmanowskiego (zm. 7 lutego 1909) jego żona Anna w 1910 sprzedała majątek zakonowi Augustianów.

Wtedy to zbudowano kaplicę, adaptując do tego celu dawną dworską stajnię.

W 1950 zakon Augustianów w Polsce został rozwiązany a majątek przejął skarb państwa. Park pałacowy przekształcono w park miejski. W 1966 ówczesne władze postanowiły przebudować park, niestety ze szkodą dla jego urody. Strumyki zasypano, podobnie jak zbiorniki wodne, mostki rozebrano, a po stawach zostały jedynie zagłębienia w terenie. W latach 1966-1970 na miejscu największego stawu wybudowano stadion sportowy dla KS "Kolejarz" (obecnie KKS Prokocim)

Wichura, jaka przeszła nad Prokocimiem w maju 1997, powywracała i powyrywała z korzeniami 12 zabytkowych drzew. Obecnie wśród drzew wyróżnić można 4 dęby szypułkowe, czerwonego buka klonolistnego i platana, które znalazły się na liście zabytków jako pomniki przyrody. Na nowych terenach przyłączonych do parku w 2002 posadzono buki czerwone, brzozy płaczące, wierzby mandżurskie i wiśnie japońskie. Obecnie powierzchnia parku zajmuje ponad 5 ha.

Info wg wikipedia

 

W sierpniu 2019 roku zamknięto park na czas rewitalizacji. Przebudowa prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie trwała 13 miesięcy i właśnie dobiegła końca.

W czasie prac remontowych do historycznego drzewostanu dosadzono łącznie 220 nowych drzew. Są to: lipy drobnolistne, lipy holenderskie, klony polne, jarzęby szwedzkie, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, graby, wiązy, buki, magnolie, kasztanowce oraz grujecznik japoński. Posadzono również ponad 8 tys. krzewów – cisów, berberysów w różnych odmianach, forsycji, jaśminowców, hortensji, dereni, róży okrywowych, ligustrów i innych. W parku pojawiło sie ponad 29 tys. bylin, zarówno w formie swobodnych rabat, jak i w formie specjalnej rabaty zaznaczajacej ślad dawnwj młynówki. Wiosną rozkwitnie prawie 200 tyś roslin cebulowych: narcyzów, cebulic i śnieżyczek.

Alejki parkowe zostały wyremontowana, zamontowano także oswietlenie, ogrodzenie parku, mostki na Drwince oraz toaletę. W parku znalazły sie plac zabaw dla dzieci i miejsca aktywnego wypoczynku dla dorosłych.
 

Jakie są efekty zmian oceńcie sami.

 

O skrytce

 

Proponuję krótki spacer po parku (na pewno Wam nie zaszkodzi) Zbierzcie dane na czterech etapach i podstawcie do wzoru. Obecnie w parku panuje duży ruch. Mieszkańcy pobliskich osiedli tłumnie przychodzą zobaczyć co się zmieniło. Dlatego typ skrytki to prosty MultiCache z finałem w miejscu trochę na uboczu do którego prowadzi bezpieczna droga.  

 

*********************************************

Etap 1

Przy fontannie wg projektu prof. Wiktora Zina, która przed laty była ozdobą krakowskiego Rynku. Po kilkunastu latach zapomnienia (przeleżała ponoć w magazynie) tu znalazła nowe życie.

 

Zadanie: 1

Policz płazy, które zdobią fontannę. Wynik podstaw jako A

Zadanie: 2

Z ilu poziomów zbudowana jest fontanna? To wartość B

 

*********************************************

Etap 2

Stoisz pomiędzy pałacem, a wyremontowana fontanną, która powstała jeszcze za czasów Jerzmanowskich.  

 

Zadanie 3

Z ilu elementów składa się okrąg fontanny. Wynik to C

Zadanie 4

Policz widoczne z tego miejsca półkolumny (całe) na pałacu. Ich ilość to D

 

********************************************

Etap 3

Pomnik Erazma Jerzmanowskiego.

 

Zadanie 5

Postać z pomnika przedstawiona jest w otoczeniu gołębi. Ile ich jest? To wartość E

 

*********************************************

Etap 4

Boisko KKS Prokocim.

 

Zadanie 6

Na elewacji budynku klubowego namalowany jest herb klubu. Odczytaj datę. Druga cyfra to F.

 

*********************************************

 

Masz już wszystkie wartości.  Podstaw je do wzoru:

 

 

N 50° 00. F(C-F)(A-B)    E 019° 59. DAE

 

 

Kesz mikro zawiera tylko logbook. Jest schowany trochę na uboczu.

 

Pamiętaj prowadzi do niego bezpieczna droga. Nie idź na skróty !

 

Additional Hints (Decrypt)

Avr vqm an fxeógl ! Qb xrfmn cebjnqmv ormcvrpman qebtn !

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)