Zaniknutá dedina Ropov
Len ľudová tradícia a miestne názvy Na Ropove, Pri kostelíku naznačovali, že na oráčinách pri riečke Myjava sa v minulosti muselo nachádzať nejaké osídlenie a stavba.
Počas úpravy cesty medzi Osuským a Prietržou v roku 1943 narazili robotníci na pozostatky starých múrov a viacero ľudských kostier
Archeológmi odkryté základy stredovekého kostolíka _ Jeden z kostrových nálezov
Následný archeologický výskum preukázal, že v týchto miestach musela stáť zaniknutá stredoveká dedina Ropov, o ktorej boli zmienky v historických listinách, len dovtedy nebola známa jej poloha.
Snímka zobrazujúca polohu stredovekej dediny a kostolíka pri ceste medzi obcami Osuské a Prietrž
Odkryli sa tu základy neskororománskeho kostolíka z prvej polovice 13. storočia, pozostávajúceho z obdĺžnikovej lode a štvorcovej svätyne, o celkových rozmeroch 12,5x 7m. Jeho múry, podobne ako aj základy boli z lomového kameňa. Podľa nálezu 28 hrobov s kostrami sa pochovávalo nielen v okolí kostola, ale aj pod jeho podlahou.
Pôdorys základov kostolíka a umiestnenie hrobov a slovanských sídliskových jám _ Možná podoba kostolíka
Okrem základov kostola a hrobov sa pri výskume našlo veľké množstvo sídliskovej keramiky a predmetov bežnej potreby, zvieracích kostí a rôznych mincí. Na základe tohto archeológovia usúdili, že osada Ropov vznikla v 12. storočí a zanikla o 4-5 storočí neskôr.
Jej obyvatelia sa pravdepodobne presťahovali do väčších dedín a tak aj kostolík, ktorý pôvodne slúžil ako spoločný pre viacero okolitých obcí, stratil svoj pôvodný účel, schátral a rozpadol sa.
Ale to ešte nie je všetko. Archeológovia tiež odhalili, že aj Ropov mal svojho predchodcu. Z nálezov v zásobnicových a odpadových jamách vyplýva, že okolo 8. storočia tu stála slovanská osada z doby veľkomoravskej. Po začlenení nášho územia do Uhorska sa medzi Malými Karpatmi a riekou Moravou vytvoril nárazníkový pás, zvané konfínium, ktorý mal zabrániť vpádu nepriateľa do vnútrozemia. Záhorie sa kvôli tomuto vyľudnilo a znova osídlilo až v 12. storočí.
Slovanská osada z veľkomoravského obdobia
Kostolík sa nachádzal na druhej strane cesty ako je ukrytá keška. Teraz je tam už len mierna terénna vlna, bez akýchkoľvek náznakov stavby. Tie máte v listingu. :-)