Skip to content

1, 2, 3 - CITO! 500 krokusów dla bombusów 🐝🌷🍯 Cache In Trash Out® Event

This cache has been archived.

TimursonS: Drogie pomocniczki i drodzy pomocnicy Matki Natury.
Z przykrością wielką zmuszony jestem odwołać CITO.
Nie oznacza to jednak, że 500 cebul krokusów nie trafi do ziemi.
Jeśli ktoś chciałby pomóc w sadzeniu, to zapraszam.
Termin: sobota 24 października, godz. 10.30.
Nie zakładam, że będzie nas więcej niż 10 osób.
Świat się kończy! CITOpartyzantka!

Bądźcie zdrowi,
TimursonS.

P.S.
After-CITO-pączek też odwołany, ale ciasto dyniowe przy krokusach może się przydarzyć.

More
Hidden : Saturday, October 24, 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

24 October 2020, 10:30 - 11:30

Trzmiele (Bombus).

Trzmiele to owady społeczne, których życie skupia się w gniazdach wokół samicy matki. To ona jako jedyna przeżywa zimę i zakłada gniazdo. Jako miejsce na gniazdo trzmiele, w zależności od gatunku, wykorzystują podziemne nory gryzoni, suche trawy, pryzmy kamieni i gruzu, dziuple, różne zakamarki w budynkach. Wraz z postępem wiosny i latem z jaj złożonych przez matkę wylęgają się - przechodząc stadium larwalne - robotnice, a w końcu samce i młode matki. Liczebność trzmieli skupionych przy gnieździe osiąga stopniowo liczbę do kilkuset osobników (najczęściej jednak do 100 osobników). Po odbyciu lotów godowych jesienią, młode samice zapłodnione przez samce szukają miejsc na przezimowanie a stare matki oraz samce giną.

Trzmiele odgrywają ogromną rolę w zapylaniu roślin kwiatowych. Są przy tym bardziej wydajne i pracowite od pospolitych pszczół miodnych, poprzez aktywność w niższych temperaturach, w okolicach +10o C. Budowa aparatu gębowego u trzmieli sprawia, że w poszukiwaniu pyłku i nektaru, zapylają one rośliny niedostępne dla pszczół. Z roślin gospodarczych, dzięki którym człowiek czerpie korzyści, a które zapylane są przez trzmiele należy wymienić: pomidory, ogórki, bób, słoneczniki, koniczynę, lucernę, facelię, gorczycę, porzeczki, maliny, brzoskwinie, grusze, szałwie, pigwowce, róże.

Trzmiele mają ciekawą i barwną kolorystykę i budzący sympatię wygląd ogólny. A to za sprawą układu pasków na tułowiu i odwłoku o barwach żółtej, białej i rudej. Kolory te umiejscowione są na licznych włoskach, co nadaje wyglądu puchatości. Są również gatunki o jednolitej barwie rudej, czarnej czy szarej. Trzmiele należą do grupy owadów dość trudno rozpoznawalnych w terenie i tylko niektóre gatunki można bezbłędnie od razu oznaczyć.

W Polsce występuje 29 gatunków trzmieli. Należą one do rzędu błonkówek (Hymenoptera). Dwa dalsze gatunki uznane są za zanikłe lub prawdopodobnie zanikłe. Na co dzień możemy spotkać około 15 gatunków, a wśród nich najpospolitsze i najczęściej obserwowane: trzmiele ziemne, kamienniki, leśne, gajowe, rudoszare, drzewne (parkowe), rude.

(źr. www.tbop.org.pl)

Rośliny miododajne.

Rośliny miododajne to rośliny zaliczane do rośliny pszczelarskich lub roślin pożytkowych – rośliny o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące długo i obficie, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru (rośliny nektarodajne) lub rośliny, na których liściach i pędach wytwarzany jest inny surowiec do produkcji miodu – spadź (rośliny spadziodajne). Do roślin pszczelarskich (pożytkowych) zalicza się również rośliny pyłkodajne, nie są one jednak zaliczane do roślin miododajnych ani do nektarodajnych. Pyłek kwiatowy pozyskiwany przez pszczoły z tych roślin jest dla nich składnikiem pokarmowym.

 

Krokus, a właściwie szafran (Crocus).

Krokusy to byliny z bulwami pędowymi. Kwiaty większości uprawianych u nas gatunków wyrastają przed liśćmi, na przedwiośniu, często jeszcze pod śniegiem lub wkrótce po jego zejściu. Jest to jeden z pierwszych kwitnących kwiatów; w zależności od przebiegu pogody w danym roku mogą kwitnąć od lutego do początku kwietnia. Kilka gatunków kwitnie jesienią, zależnie od pory sadzenia i przebiegu pogody, od września do grudnia.

Wczesną wiosną kwitnie niewiele roślin a temperatury są zbyt niskie aby trzmiele mogły intensywnie zbierać nektar i pyłek. Tym niemniej jest to pierwszy okres kiedy trzmiele mogą pozyskiwać nowy pokarm, stąd wszelkie pożytki mają duże znaczenie.

(źr. www.atlas-roslin.pl.)

 

1, 2, 3 - CITO! 500 krokusów dla bombusów.

Spotykamy się 24 października 2020 r. [sobota], o godz. 10.30.

Nasze zadanie polega na posadzeniu 500 cebul krokusów.

Jeśli ktoś chce przynieść ze sobą kolejne cebule kwiatowe, to super. Ważne, żeby to były gatunki: szafran (krokus), śnieżyczka przebiśnieg lub cebulica syberyjska, bo te stanowią pożytki pszczele i wcześnie kwitną. Żadnych tulipanów, czosnków ozdobnych itp.

Kto ma, niech zabierze sadzak lub łopatkę ogrodniczą i mocniejsze rękawice.

Dodatkowe aktywności: wymiana TB, PWG, doświadczeń, etc, etc, etc... Pamiątkowy drewniak :)

Zakończenie CITO: 11.30

Finał finałów: wiosna 2021 i otwarcie trzmielowej stołówki :) Ale z tym to już trzmiele poradzą sobie same :)

Całość uzgodniona z zarządcą terenu, którym jest Zarząd Zieleni Miejskiej.

 

Dla przypomnienia: Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych.

Do zobaczenia!

Additional Hints (No hints available.)