Skip to content

Mario's first city cache Traditional Cache

Hidden : 11/1/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hej! Jag heter Mario och har nyligen flyttat till Karlstad från det spännande livet i Stockholms innerstad, men egentligen kommer jag faktiskt från Spanien och flyttade till Stockholm när jag var två år gammal. Min matte brukar både leta efter cacher och göma dem så jag vill också testa denna hobby!

 

Jag har lagt ut en del varierade cacher i området Kronoparken som är lite närmre skogen, men jag är ju en föredetta stadshund så ska väl ha några gömmor inne i stan också! Detta blir min första. 

Skillnaden med stan och skogen är ganska stor när man är ute på cache-jakt, eftersom min matte och jag bodde i Stockholms innerstad tidigare är hon ganska van vid den miljön och har knutit skosnören i onödan många gånger. I skogen är mugglare sällan något man behöver tänka lika mycket på, men det behöver du göra här! Så var försiktig så att du inte blir upptäckt

 

BYOP

 

Note: Gömman har flyttats ett par meter, och även bytt behållare. 

Additional Hints (Decrypt)

Zntargvfx/zntargvp

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)