Skip to content

Sedimenty vyprávějí EarthCache

Hidden : 11/24/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato Earth cache  Vás zavede na okraj Prahy, do obce Břve, nedaleko konečné autobusu č.347. Zde také poblíž můžete zaparkovat. Již od místa parkingu uvidíte hladinu  Břevského rybníka s lavičkami na pěkné posezení. Dříve byl Břevský rybník velice oblíbenou plovárnou a koupalištěm pro místní i Pražáky. V současnosti je to chovný rybník a koupaliště je zrušeno, jsou zde po něm stavební pozůstatky, ale i tak je to pěkné odpočinkové místo. Vyvýšenina u které stojíte, se jmenuje vrch Krahulov

Nás bude zajímat obnažená pískovcová skála, kterou naleznete na výchozích souřadnicích EC. Na geologii a mineralogii je pro mne fascinující,  že jejich prostřednictvím se dozvídáme mnoho faktů o dávné historii, jako bychom otevřeli knihu. Pískovcová skála nás na první pohled zaujme barevností. Přistoupíme-li blíže, uvidíme jednotlivé vrstvy barevně výrazně odlišených druhů pískovce, někde ohraničených velice přesně. V této barevné škále a výraznosti přesného oddělení jednotlivých vrstev to není úplně obvyklé. Proto je tato skála výjimečná.

Pojdme tedy tu knihu "Pískovcové skály vypráví" otevřít a podívat se, co nám říkají o pradávné historii tohoto místa.

GEOLOGIE:

Vrch Krahulov se rozkládá na východním okraji Břevského rybníka. Tato oblast je součástí Pražské plošiny. V dávných dobách /ordovik-prvohory – 450 mio let a.c/ se zde nacházelo moře, na jehož dně postupně vznikaly černošedé břidlice, které tvoří zdejší skalní podloží a nepropustný podklad pro zdejší rybníky.Bylo to v době, kdy Evropa nebyla oddělena a tvořila Eurasii , v mořích plavali trilobiti, jejichž významné naleziště je nedaleko. Vlivem posunu kontinentů došlo asi před 370 mio lety k vyzvednutí Barrandienské pánve i Pražské plošiny nad hladinu moře a k částečnému odnosu prvotních sedimentů.V sedimentech z tohoto období můžeme nalézt pozůstatky trilobitů-mořských živočichů.

V  období Druhor přesněji  v  období křídy /145-66 mio let a.c/ se však tato pánev opětovně zaplavila a to ze severu. Začaly se zde usazovat střídavě sladkovodní a mořské usazeniny v podobě prachovců, jílovců, pískovců a opuk.V té době zde panovalo teplé počasí s množstvím dešťů, řeky přinášely další nerostné částice. Období zalití této oblasti mořem vytvářelo bělavé usazeniny jejichž částečky byly rozmělněny a ohlazeny dlouhým mísivým pohybem moří a transportem na sedimentační místo. V obdobích kdy moře ustoupilo bylo zde sladkovodní jezero zásobené řekami, které přinášely úlomky pevných hornin, které byly ostrohranější vlivem jen krátkého transportu a byly i rozličně zbarvené přítomnými oxidy železa, vápníku a dalších kovů.V období sucha přinášely větry jiné rozmělněné částice vyvřelých hornin /opět jiné barvy/ , které byly později opět zality vodou a dalšími usazeninami.I tyto větrem přinesené částice nebyly tolik ohlazeny.

K období konce druhohor k letopočtu 66 mil let a.c je datován pád obřího asteriodu, který pravděpodobně způsobil vymření většiny dinosaurů a dočasné ochlazení planety .

 Vlivem tepla a vrásnění v dalším období moře opět ustoupilo a docházelo k další erozi. Pískovec jakožto poměrně rozpadavá hornina, se uchoval pod opukovým příkrovem. Kde příkrov chybí se pískovec rozpadá na písek.

V období třetihor /66-3 mio let a.c/ přišlo období sucha a moře definitivně ustupuje. Toto období  se vyznačovalo sériemi teplých a chladnějších výkyvů se sklonem k postupnému ochlazování, s tím souvisel i postupný pokles mořské hladiny a celkové vysušování klimatu.

Během suchých a chladných období  byly přineseny větrem erozní částice a vytvořily se sprašové hlíny/obsahující i pylová zrnka a zbytky rostlin/, které později sloužily pro výrobu cihel.

Čtvrtohory |/2.6 mio -0/ již přináší výslednou úpravu krajiny do dnešní podoby. Střídají se doby ledové a později v době bronzové se oblast osídluje pravěkými lidmi jejichž památky nacházíme nedaleko. Litovický potok vytváří  na nepropustných prvohorních břidlicích  vodní plochy, které jsou zde do dnes. Eroze obnažuje vrch Krahulov a jeho barevné usazeniny v celé kráse.

Důležité pojmy:

Pískovec Je zpevněná klasická usazená hornina. Zrna jsou velikosti 0.06-1.5 mm.Zrna pocházejí z minerálů, které byly součástí vyvřelých a přeměněných starších hornin. Ty byly zvětráváním rozrušeny jejich nejpevnější části /křemen/  vodou přemístěny a ve vodní lázni usazeny v mořích i jezerech. Částečky, převážně křemenného složení,  byly zpevněny jílem a uhličitany jako pojivy na pískovec.Tlakem vrstev a přítomností pojiv se částečky ve vrstvách zhutňovaly na pískovec.Barva pískovce souvisí se způsobem, jakým jeho zrna byly dopravovány na místo usazení.

Spraš.Je hornina žluté nebo hnědé barvy, měkká drolivá s nízkou hustotou.Skládá se z jemných částí hornin a minerálů, míra obsahu jílu určuje její sypkost a lepivost. Na toto uzemí byla přinesena větry v období třetihor převážně z obnažené ledovcové suti.

Prameny: Wikipedie: Pražská plošina, Hostivické rybníky,

                   Sedimenty a usazené horniny, ČVUT

SHRNUTÍ: Vrch Krahulov je typickým příkladem druhohorních /křídových/ pískovcových usazenim, krytých spraší a opukou.Vstupující ca 10 m vysoký blok dokumentuje časté střídání zaplavení této oblasti moři, sladkovodními jezery i obdobími sucha se sprašovými nánosy z nichž jednotlivá střídající se období lze odlišit snadno barvou. vrstev.

 

                                          

 

 

 

 

 

 

 

                                           

Pro zalogování této EC bude zapotřebí zodpovědět několik následujících otázek a pořídit fotografii z okolí. Na fotografii nemusí být Vaše osoba.Přiložte ji k logu. Odpovědi pošlete na mail v profilu nebo na adresu: jsoutu@ufoni.cz.Drobné nepřesnosti nejsou důvodem k neuznání logu. Při odběru vzorku ke zkoumání postupujte citlivě, stačí množství polovina kávové lžičky někde z okraje skály. Oblast není žádným chráněnným místem.

Otázky:

1.Prozkoumejte vrstvy pískovce a vrchní sprašovou vrstvu nad pískovcovou skálou a popište jejich barvu orientaci a mocnost v centimetrech. Která barevná vrstva převládá?

2.Odeberte /vyrýpněte/ vzorky bílého a okrového pískovce a sprašové hlíny nad skálou. Prozkoumejte velikost zrn těchto druhů pískovce a porovnejte je mezi sebou.Odhadněte nebo změřte velikost těchto zrn a napište, který druh má zrna největší a nejméně ohlazená./K prozkoumání struktury pískovce dobře poslouží zvětšená fotografie z mobilu/. Míru ohlazení zrn poznáte i jejich promnutím mezi prsty.

3.Pískovec je  hornina proměnlivé tvrdosti v závislosti na pojivu. Jaká je tvrdost uvedeného pískovce? Postačí vám k vyrýpnutí malého vzorku prst ruky, klacík nebo až kovový předmět /klíč/? Hodil by se tento pískovec pro stavební použití?

 

 

Additional Hints (No hints available.)