Deze cache kan gedaan worden tussen zonsop- en zonsondergang en kan niet gedaan worden vanaf 1 maart tot 15 juli i.v.m. het broedseizoen. Hij wordt offline gezet en de cache wordt voor die periode weggehaald.
21-01-2022 WP2 gewijzigd i.v.m. veranderde situatie. 15-07-2022 WP6 gewijzigd.

De specht is een geocache van ongeveer 5 kilometer en volgt de route Lutjebroekerweel (de rode wandeling) door natuurgebied De Weelen. Aan het begin van de wandeling volgt het de route van onze cache “…en zijn ouwe moer”. De Weelen ligt in polder het Grootslag. Tot 1979 was dit een “vaarpolder” die bestond uit akkertjes omgeven door water. De tuinders gingen ’s morgens met de schuit naar hun land en bleven daar tot zij aan het eind van de dag weer naar huis voeren. Tijdens deze wandeling lopen we o.a. door een gedeelte waar nog een en ander van de oude situatie te zien is. Opvallend is onder andere dat in de nieuwe “rijpolder” het waterpeil flink verlaagd is.
Het dragen van stevige, waterdichte schoenen/laarzen en een lange broek is aan te raden.
De cache is geplaatst in overleg met Staatsbosbeheer.
Parkeer je auto op N52.42.936 E005.12.436.
Tip. Het is aan te raden om een printversie te gebruiken. Een invulblad is zeker nodig.
Bij de WP’s moet niet gegraven worden. Gebruik geen kracht en laat de WP’s in de originele staat achter. Ontzie de natuur! Heel veel plezier.
Het onderwerp van deze cache ontstond door een gebeurtenis die wij in januari 2020 meemaakten. We werden toen opgeschrikt door een hamerend geluid. Het bleek een grote bonte specht te zijn die met zijn snavel de boeidelen van ons huis onder poten nam. We hebben geprobeerd de specht weg te jagen, te verleiden met voer op enige afstand van onze woning. Helaas zonder succes. We begrepen dat de specht zijn territorium aan het afbakenen was en wij hem wellicht in verwarring konden brengen door nepspechten te plaatsen. Dit zou voor hem betekenen territorium al in gebruik. We hebben er twee opgehangen en …dat lijkt tot nu toe een succesmiddel. Het Noord-Hollands Dagblad schreef er een flink artikel over . Enkele dagen later verscheen er nog een cartoon met daarop de burgemeester van Drechterland die belaagd wordt door de specht. Wie weet is de specht verkast naar het gebied waar deze cache ligt.

Op ieder WP vind je een afbeelding van de specht Woody Woodpecker en een opdracht om het cijfer te bemachtigen dat er bij hoort. De opdracht en de afbeelding vind je altijd op korte afstand van elkaar. Vul het gevonden cijfer in bij de bijbehorende afbeelding.

Om de historie van dit gebied recht te doen geven we de WPs de naam van een perceel of waterloop uit de tijd van de vaarpolder.
WP 1 De Oude Moer: N 52°42.944 E005°12.412
De zoektocht naar de specht begint al op het parkeerterrein. Loop naar het infobord en doe hier de eerste opdracht.
Op het infobord vindt u de volgende zin:”Het rondje Lutjebroekerweel (rood) is de (?) van de Weelen.”Uit hoeveel letters bestaat het woord dat op de plaats van het (?) staat? Noteer dit bij de betreffende afbeelding. De afbeelding bevindt zich op 100 meter richting WP2 (achterzijde bruine bord)
Steek de straat over naar het fietspad. Let op er wordt hier vaak snel gereden. Ga daarna het pad van de waterberging op.
WP 2 Polder: N 52°42.848 E005°12.415
Wat is het eerste cijfer in het rode vlak op het gele bord boven het grote getal 29?
WP 3 De Morgen: N 52°42.596 E005°12.206
We lopen nu langs de waterberging die is opgeleverd in mei 2013. De berging is aangelegd op voormalige agrarische grond en is gegraven om in geval van wateroverlast water te kunnen bergen. De berging meet ruim 12 hectare. Er is bij de aanleg 122.421 m3 grond verzet, waarvan 30.000 m3 is afgevoerd. In de berging komen veel watervogels voor waaronder blauwe reigers en zilverreigers.
Wat is het zevende cijfer van het telefoonnummer van Dekker? Hoewel in dit gebied veel bloemkooldekkers wonen is dat bij deze Dekker niet het geval
WP 4 Het Langeland: N 52°42.496 E005°12.138
We steken nu de voetgangersbrug over die in 2014 is gemaakt en lopen het weidevogelgebied binnen. Het gebied kan in natte perioden drassig zijn. Hier is nog veel van de oude polder te zien, hoewel het toen voornamelijk tuinbouwgrond was voor de teelt van o.a. tulpen, bloemkool, uien en aardappelen. Het vogelgebied is tijdens het broedseizoen van 15 maart tot 15 juli afgesloten voor wandelaars. De cache kan in die periode niet gedaan worden.
Je vindt hier een paaltje met wandelroutes. Hoeveel rode pijlen zie je hier?
WP 5 De Slang: N 52°42.418 E005°12.058
Hoeveel keer komt het getal 66 voor op het paaltje van het wandelnetwerk aan de overkant van de straat? Let op het verkeer.
Je hebt vanaf hier in zuidelijke richting goed zicht op de Nicolaaskerk van het dorp Lutjebroek. Het is een mooie kerk ontworpen door de beroemde architect P. Cuypers, die ook het Centraal Station en het Rijksmuseum in Amsterdam getekend heeft. Tijdens de bouw van de kerk werd wekelijks gebeden voor het welzijn van de bouwvakkers. Wonderwel zijn er geen dodelijke slachtoffers gevallen en dat was in die tijd uniek bij projecten van deze omvang. Voor de kerk staat het beeld van Pieter Janszoon Jong, de held van Lutjebroek, in 1867 gesneuveld als Zouaaf in Italië tijdens de strijd om de Kerkelijke Staat. Vanuit Lutjebroek zijn in die tijd acht jonge mannen vertrokken om te vechten voor de paus.
We lopen het vogelgebied even uit en vervolgen de wandeling over de weg. Even verder gaan we het vogelgebied weer in. In de tijd dat het nog vaarpolder was stonden er in dit hele gebied geen bomen en was er geen enkele bebouwing.
Via: N 52°42.364 E005°11.686
We laten hier de verharde weg weer achter ons.
We lopen langs de oude poldersloot verder. Aan de linkerkant is een gemetseld gebouw te zien. Dit is een accommodatie voor buitenlandse werknemers. Je vindt in dit gebied meerdere van zulke gebouwen.
WP 6 De Gouw: N 52°42.454 E005°11.622
Je vindt hier een hagedis. Noteer de waarde van de zesde letter (a=1,b=2,enz.) van de naam die hier wordt gebruikt.
WP 7 Wezenland: N 52°42.646 E005°11.488
Hier is de specht verstopt en moet je er naar op zoek. Het bijhorende cijfer vind je bij WP 11.
Doe voorzichtig met dit stukje huisvlijt.
WP 8 De Bijl: N 52°42.561 E005°11.160
Vervolg de route naar de verharde weg. Zoek de afbeelding en het daarbij behorende cijfer.
Welk cijfer (niet het getal) komt het meest voor op het routepaaltje bij het fietspad?
Vervolg daarna de route over het fietspad
WP 9 Alaska: N 52°42.652 E005°11.110
Bij WP 9 loopt de wandeling weer over een onverhard pad. Het infobord is helaas enkele jaren geleden flink beschadigd. De opdracht is evenwel te maken.
Op het infobord komt de volgende zin voor: Ook de naam De Weelen herinnert nog aan de aanslagen die het……………..pleegde op de Kadijk. Hoeveel woorden staan er op de plaats van de ……………?
Op het infobord wordt o.a. gesproken over de landschappelijke inpassing van het kassengebied door middel van groenstroken. Hier is volgens ons wel wat op af te dingen.
WP10 De Dorre Weid: N 52°42.740 E005°11.442
Hier moet je weer op zoek naar de afbeelding en de bijhorende opdracht.
WP11 Bossie: N 52°42.855 E005°11.794
Nu nog de waarde voor het figuurtje van WP 7: Wat is het laagste cijfer op het paaltje van het wandelnetwerk.
Je kunt nu met onderstaande afbeelding het coördinaat van WP 12 berekenen.

WP12 De Rentmeesters: N 52°42.*** E005°12.***
Hier nu de opdracht nog maken en je kan op naar de eindlocatie.
Cache: N 52°**.*** E005°**.***
We hopen dat jullie een leuke tocht hebben gehad.
 |
Als je de cache gelogd heb, kun je de banner in je profiel plaatsen door onderstaande link daarin te plakken.
<img src=" https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/19259ec8-1894-4685-9c63-fc6f6ac61514_l.jpg" alt="De Specht" border="0" width="245" height="80"> |