Skip to content

Havířská Traditional Cache

Hidden : 12/13/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keška vás zavede do osady Huť svaté Antonie. Zajímavé místo nabízející hned několik lákavých cílů k výletům. Například Malý a Velký Chlumbývalá štola ze 17. století u Huti svaté Antonie, sousoší husitských bojovníků v lese na úbočí Velkého Chlumu a jiné.

Doporučení: autobusová zastávka i místo pro parkování je v osadě Huť svaté Antonie. Tam také najdete zastřešené posezení. Toto místo slouží také jako ideální výchozí místo pro výlety po místním okolí.

Doporučení pro odlov: nedaleko úkrytu je zahrádka, buďte prosím při odlovu opatrní a chovejte se adekvátně, ať zde keška vydrží.

Huť svaté Antonie

Huť svaté Antonie je osada přináležející k obci Obora. Její název pochází ze 17. století, kdy se ve zdejší lokalitě těžil ledek a a uhlí. Pozůstatky jsou dodnes patrné haldy porostlé březovými hájky. Huť je položena v blízkosti Chlumů, což jsou kopce, pozůstatky druhohorního moře. Malý Chlum - oborský má výšku 488,6 metrů nad mořem a je tvořen pískovcovými a opukovými vrstvami. Velký Chlum - bořitovský má výšku 483,5 metru nad mořem a je tvořen mohutnými vrstvami pískovce. Zde vytesal sochař - amatér Stanislav Rolínek své první pískovcové sochy (doporučuji navštívit). Rozpor názvů Velký Chlum a Malý Chlum a jejich nadmořské výšky je způsoben tím, že Velký Chlum je porostlý jehličnatým lesem a proto se zdá být vyšším. Mezi oběma Chlumy prochází červená turistická značka do Huti a též cyklistická trasa. Chlumy vytváří v ploché krajině údolí Svitavy působivou dominantu, které se někdy říká Prsa matky Země. Na Malém Chlumu stojí od roku 2005 dřevěná rozhledna (také doporučuji navštívit a užít si nádherný výhled).

Malý a Velký Chlum

Malý Chlum

Jedná se o severnější z obou vrcholů. Přestože má v názvu "Malý" je ve skutečnosti vyšší než Velký Chlum, jeho nadmořská výška dosahuje 488 metrů. Vrchol je plochý a travnatý s dalekým a překrásným kruhovým výhledem, říká se mu dokonce někdy Moravský Říp.V roce 2005 zde byla postavena dřevěná rozhledna. O té se říká, že je to největší posed v České republice. Pravdou však je, že umožňuje překrásný výhled do kraje. 

Velký Chlum

Jižnější z obou vrcholů, Velký Chlum, je zalesněný vrchol bez rozhledu. Na jeho úpatí vytesal sochař Stanislav Rolínek (1902 – 1931) v pískovcové skále sousoší vůdčích osobností husitské epochy, Jana Husa, Jana Žižky z Trocnova a Prokopa Holého.
 

Ke vzniku Velkého i Malého Chlumu se váže jedna pověst

To se prý kdysi dávno vsadila bába čarodějnice s čertem o to, kdo z nich za jednu noc nanosí větší kopec písku. Čert prý létal pro písek kamsi daleko a přinášel jej ve velkém plochém koši, kterému se říkalo opákla. Bába byla chytřejší. Čekala vždy, až čert odletí, a pak mu odnášela v zástěře to, co donesl, a sypala na svou hromadu. Čert se divil, že bába má hromadu větší, létal čím dál rychleji, ale nebylo mu to nic platné, bába ho vždy předstihla. Ovšem už ani bába nestačila písek přenášet, protože se čert vracel čím dál rychleji, a tak použila další lest. Měla prý s sebou kohouta a lucernu. Tu rozsvítila ještě před svítáním, kohout zakokrhal a čert, který se právě vracel s opálkou plnou písku, poznal, že sázku prohrál. Ve zlosti hodil opálku na zem mezi oba kopce a vznikl tak malý kopec mezi oběma Chlumy, tzv. Opálka. 

Více zde: https://www.obecobora.cz/chlumy/

Štola pod Hutí svaté Antonie

Štola pod osadou Huť svaté Antonie v katastru obce Obora na Boskovicku je zřejmě původním odvodňovacím důlním dílem rozsáhlejšího (a nedochovaného) systému podzemních chodeb sloužících pro těžbu uhlí a ledku.

Historie
Těžba ledků a méně kvalitního uhlí je v okolí Huti svaté Antonie zmiňována již v 17. století. Okolo osady se nachází několik historických výsypek a hald, pod kterými pramení Klemovský potok odtékající směrem na jihovýchod do Svitavy. Zřejmě z této doby pochází dědičná (odvodňovací) štola ústící necelého půl kilometru zleva do potoka a společně s dalšími pozůstatky důlních děl v mělkém údolí mu dodávající typickou oranžovou barvu. Té se potok dokonale nezbaví v celé své délce (asi 3 km).

Popis
Štola o výšce přibližně 1,5 m a šířce přibližně 1 m je vyzděna nepravidelnými pískovcovými bloky z místního lomu a nahoře zaklenuta méně obvyklou lomenou klenbou. Za vstupní mříží (obvykle nezamknutou) ve štole postupně narůstá mocná vrstva oranžového kalu vznikajícího vysrážením železa z roztoku sirných solí a promývajícího v pískovci uložené vrstvy kyzových lupků a křídového uhlí.

Délka štoly může dosahovat i několik stovek metrů, jejího konce však prakticky není možné dosáhnout, neboť vrstva sedimentu postupně vzrůstá do té míry, že zaplňuje více než polovinu profilu štoly a průchod mazlavou hmotou je prakticky nemožný. Cca 50 m od portálu štoly je na povrchu patrný poměrně mohutný zával, který naznačuje, že od tohoto bodu není štola dále prostupná.

Vstup do štoly oficiálně označené jako 2383 (Štola Obora u Boskovic) je zapovězen a nejen vzhledem k nehezky vypadajícímu propadu je zřejmě také poněkud nebezpečný.

Goticky zalomené kamenné klenutí štoly svádí k odhadům o mnohasetletém stáří štoly. Zřejmě však bude o tři sta let mladší - „až“ ze 17. století.

Zdroj popisu štoly: http://spravnym.smerem.cz/

Velký Chlum – Sousoší husitských bojovníků

V oblasti Velkého a Malého Chlumu si neužiete jen výletů do krásného prostředí zdejší přírody, ale jsou zde pro vás přichystána i různá překvapení, mezi něž určitě patří zejména sousoší husitských vůdců. Stačí přitom jen jít po zelené TZ, která vás provede úpatím Velkého Chlumu. Tato místní zajímavost je dalším dílem geniálního mladého amatérského sochaře a rodáka z nedalekého Bořitova, Stanislava Rolínka. Na jižní Moravě – a na Blanensku zvláště - je to velmi dobře známý umělěc, ale jeho sláva se celorepublikových hvězd nikdy zcela nedotknula. Ono je to jako ve fotbale, takový Rapid Mrckov nebo Čechii Karlín znal svého času také kde-kdo a dnes je už Messiho Barcelona asi přece jen o něco slavnější.
Uvidíte tak vedle sebe Mistra Jana Husa, Jana Žižku z Trocnova a Prokopa Holého. Toto sousoší je vytvořeno z pískovce, roku 1996 bylo restaurováno a dodnes vypadá „jako nové“.

Více zde: https://www.turistika.cz/mista/velky-chlum-sousosi-husitskych-bojovniku/detail

Additional Hints (Decrypt)

arfyncav an zr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)