Skip to content

Obuch zbója EarthCache

Hidden : 12/18/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Obok drogi S19 w okolicy wsi Kombornia można znaleźć wiele pomników przyrody nieożywionej.  Jedną z nich jest ciekawa skała znajdującą się na Piaskowej Górze 440 m n.p.m.. Miejscowi nazywaja ją "Skalną Maczugą",  a legenda mówi, że pobliżu przebiegał trakt handlowy, na którym często dochodziło do zbójeckich napadów. Pewnego razu na przejażdzających kupców napadli zbójcy, których herszt posługiwał się potężną maczugą. Nie było na nią sposobu. Czarownik, chcąc uchronić kupców od śmierci, zamienił ją w kamień, który trwa po dziś dzień w miejscu tego zdarzenia i przypomina o tamtych czasach. My wiemy, że jest to ostaniec z piaskowca stanowiący zachodnią część wierzchowiny ciągnącej się od Czarnorzek przez Kombornię, Sanok i dalej na Ukrainę. Stanowi ona pozostałość części "Łuku Karpat Zewnętrznych". Skała zbudowane jest z piaskowca istebiańskiego i miękkich łupków eoceńskich, skał o różnej odporności na wietrzenie oraz działanie czynników chemicznych. Piaskowce istebiańskie są  grubo- i bardzo gruboławicowe (2-15 m) szare, przeważnie bezwapniste, średnio twarde i miękkie piaskowce oraz piaskowce zlepieńcowate. Skały te łatwo wietrzeją na beżowo – żółto, rozpadając się na żwiry piaszczyste. Skały te reprezentują flisz karpacki. Maczuga jest skałą, która uformowała się m. in. w wyniku działania erozji wietrznej i działaniu kwasu węglowego przybierając obecny kształt. Ma ona wydłużony kształt słupa, baszty o wysokości około 6,5 m wymodelowana w ciekawy sposób. Jego powierzchnia jest bogato urzeźbiona. Znajduje się tu m.in. okno skalne, półki, misy, szczeliny oraz liczne formy wietrzne w formie otworów, z których bardzo charakterystyczne są żłobki, biegnące od szczytu skałki lub układają się w struktury komórkowe. Szczególnie ciekawa jest ta ściana Maczugi, na której wyraźnie rysują się różne warstwy osadu następujące po sobie w różnych okresach geologicznych pozwalające odczytać jak powstawała ta skała. Naprzemiennie układają sie warstwy piaskowca oraz zlepieńca. Wygląd tej skały jest rzadkością i ewenewentem. Stanowi pewną osobliwość w tej okolicy. 

Aby zalogować znalezienie tego EarthCache, musisz udać się pod wskazane współrzędne, odpowiedzieć na poniższe pytania. "Odpowiedzi proszę wysyłać za pomocą mojego profilu. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź, można od razu logować. Jeśli coś będzie nie tak, zgłoszę się sam. Skrzynka typu EarthCache, nie posiada fizycznego pojemnika.

Pytania:

1/ Stojąc pod 6,5 m ścianą przyjrzyj się skale? Skała zbudowana jest z dwóch warstw nałożonych na siebie naprzemiennie. Jak nazywamy te warstwy i ile ich jest?

2/ Na skale można zauważyć działanie czynników destrukcyjnych takich jak wiatr, zmiany temperatury, czy czynników chemicznych jak kwaśna woda. Wymień 3 formy urzeźbienia widoczne na skale.

3/ Z opisu skały wynika,że wysokość jej wynosi 6,5 m. Czy aby tak jest?  Czym jest to spowodowane ? Jaką ma wysokość sciana od strony wschodniej?

4/ Opisz w kilku słowach różnice między tymi warstwami?

 

Additional Hints (No hints available.)