Skip to content

Včely/bees lab bonus Mystery Cache

Hidden : 12/31/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte!

Toto je bonusová krabička ke stejnojmenné sérii labkeší. Po odemknutí labek získáte vše potřebné pro nalezení krabičky.

O včelách obecně:

Včely jsou hrozně fascinující a zajímavá stvoření. Jejich činnost a produkty, o nichž pojednávaly jednotlivé labky, jsou velice prospěšné přírodě a potažmo i člověku. Važme si jich a važme si i práce včelařů. Med a včelí produkty, které včelař získá, mnohdy nepřevýší vynaložené úsilí a náklady. Včelař musí mít včely hlavně rád.

Pár aktuálních (září 2020) údajů:

Počet včelařů je v Česku v přepočtu na obyvatele nejvyšší v rámci Evropské unie. Na 10 000 jich má Česká republika 58, druhé Slovinsko jich má o tři méně a Estonsko obsazuje třetí místo s počtem 39. Celkový počet včelařů v ČR je 63 562. Vysoké příčky obsazuje Česko i v takzvaném zavčelení, tedy počtu včelstev (prakticky úlů) na kilometr čtvereční. Ministerstvo zemědělství ČR definuje včelstvo jako společenstvo včel, schopné přezimovat, které plně obsedá nejméně sedm plástů rámkové míry 39 × 24 cm. S osmi včelstvy máme podle analytického projektu Evropa v datech a údajů Organizace pro výživu a zemědělství z roku 2018 třetí nejvyšší počet včelstev na kilometr čtvereční v rámci EU, hned po Maďarsku a Řecku. Ve světě pak nás předbíhá už jen Turecko, Srbsko a Jižní Korea, která je s počtem 22 úlů nejzavčelenější zemí světa. V posledních letech se průměrný počet včelstev na jednoho tuzemského včelaře pohybuje mezi 10 až 12 úly. Vůbec nejvíc včelstev hostí aktuálně Středočeský kraj (91 958) a nejméně jich má za územní celky Praha (6 063). Z okresů vede Brno-venkov s téměř 19 000. Na katastrálním území Lčovice bylo v roce 2019 evidováno 13,2 včelstev na km čtvereční. Celkový počet včelstev v ČR k září 2020 je 690 759.

Sezona 2020 byla podle pamětníků nejhorší za posledních padesát let. Podle odhadu Českého svazu včelařů tuzemské včely vyrobily 4 800 tun medu. Důvodem je zejména počasí – chladný a deštivý květen a červen, kdy včely nemohly létat, sbírat nektar a pyl. Medovicový med nebyl téměř žádný.

Na závěr ještě pár zajímavosti o medu a včelách:

Včelstvo neboli jeden úl má jednu včelí matku, několik set trubců a okolo 60 tisíc včel či včelích dělnic. Na zimu se počet dělnic sníží na dva až tři tisíce.

Včelí matka měří 20–25 mm a váží180–260 mg. Dožívá se 3–5 let a v době největšího rozvoje naklade za den okolo 2000 vajíček, což je téměř dvojnásobek její vlastní váhy.

Včelí dělnice měří 12–15 mm a váží okolo 100 mg. V době snůšky je včela schopna donést okolo 60 mg nektaru a 15 mg pylu na posledním páru končetin. V sezoně se dožívá 5–6 týdnů. Dlouhověké zimní včely žijí 4–9 měsíců.

Včely dosahují rychlosti 29 km/h a za hodinu navštíví asi 800 květů.

Na 1 gram medu musí včela navštívit zhruba 7000 květů. Životní dílo jedné včely je přibližně půlka čajové lžičky medu.

Na 1 kilogram medu musí včely v průměru uletět vzdálenost rovnající se 280 tisícům kilometrů, což je přibližně 7× kolem rovníku Země.

 

Chcete-li se dovědět další zajímavosti a popř. vidět i něco více zblízka, můžete, kromě internetu, navštívit i blízkou keš Machuv vcelin - Kruslov a navazující včelí stezku s keší  Včelí stezka- studánka.

Příjemný lov!

Additional Hints (No hints available.)