Po stopách KHB - Knířov Multi-cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
 (small)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
V roce 2021 slavíme 200. výročí Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měly významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.
Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"
Volně koncipovanou sérií "Po stopách KHB" chceme šířit povědomí o této mimořádné osobnosti a navštěvovat místa spojená s životem a životním odkazem KHB.
Jméno KHB je neodmyslitelně spojené s havlíčkobrodským regionem - narodil se v nedaleké Borové u Přibyslavi, ale jeho opravdovým domovem se stal tehdejší Německý Brod, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. Odkaz KHB můžeme hledat v mnohých koutech naší země, ale i v zahraničí. Coby student rád cestoval a na svých toulkách zavítal i do Polska a na Slovensko. Rok pobýval v carském Rusku. Coby novinář pak působil v Praze (Národní noviny) a v Kutné Hoře (Slovan). A připomeňme si také čtyřletou konfinaci v Brixenu.
Na desítkách míst se můžeme setkat se sochami, bustami či pamětními deskami věnovanými KHB. Snad v každém českém či moravském městě nalezneme Havlíčkovu ulici, někde i Havlíčkovo náměstí. Také některé spolky nesou Havlíčkovo jméno hrdě ve svém názvu. Některá místa jsou všeobecně známá a mají svou slavnou minulost. Někde budeme tápat. A tak se vydejme po stopách KHB ... je skutečně co objevovat!
Do Knířova za Karlem Havlíčkem Borovským - tak zní motto pěšího výletu po Naučné stezce Knířov - Vanice, na kterou nás zve turistické informační centrum ve Vysokém Mýtě. Hlavními cíli této devět kilometrů dlouhé trasy je historické centrum královského věnného města Vysoké Mýto, původní poutní cesta do Knířova s kostelem Zvěstování Panny Marie a empírový statek u Vanic postavený belgickým emigrantem Servácem Františkem Lecomtem, který se proslavil výrobou limburského sýra. Naučná stezka momentálně není v nejlepší kondici, některé informační cedule chybějí a značení stezky na tom není o moc lépe. Město se prý chystá stezku zkontrolovat a podle zjištěného stavu rozhodne o jejím obnovení nebo o zrušení. Evidentně to bude "jen" o penězích.-)
Nás tu bude zajímat především náves v Knířově, malé vísce s dvaceti popisnými čísly, jejíž historie sahá až do 12. století. Nejvýznamnější památkou je původně farní kostel Zvěstování Panny Marie, o němž se kroniky zmiňují od roku 1349. Za husitství ves zažila úpadek, změna nastala až roku 1558, kdy ji získalo město Vysoké Mýto, jehož měšťané opravili kostel a udělali z něj poutní místo. Roku 1730 se kostel stal útočištěm proti moru, který se městu nakonec vyhnul, za což byla dávána zásluha Panně Marii Knířovské, k jejímuž obrazu ze 17. století vzhlížejí věřící až do dnešních dnů.
V těsném sousedství kostela se nachází fara, na které pobýval Karel Havlíček Borovský, když v roce 1850 dojednával s tiskařem Františkem Bergerem, tehdejším majitelem tiskárny U Turečků v Litomyšli tisk svého nového časopisu Slovan. Z jednání nakonec sešlo a Karel Havlíček uspěl až u knihtiskaře Procházky v Kutné Hoře. Kdyby bylo nesešlo, Slovana bychom si dnes spojovali s Litomyšlí...
Stage 1 - N 49° 55.594' E 16° 08.680'
A = číslo popisné fary
BCD = nadmořská výška Knířova na turistickém rozcestníku
EFG = evidenční číslo poštovní schránky České pošty
Finální souřadnice:
N 49° 55 . (E-A) (D) (B+C)
E 016° 08 . (G-F) (B+G) (A+C)
Nenechte se překvapit výpočtem finálních souřadnic - je to sice kousek dál, ale zato je odtud moc pěkný výhled na kostel.-)
Additional Hints
(Decrypt)
h cngl fgebzh