
Na dosud nezastavěném severovýchodním nároží dnešních ulic Tyršova a Legií si vystavěl v roce 1910 vlastní rodinný dům Václav Pěch, třetí z významných chotěbořských stavitelů počátku 20. století. Nevelká pozdně secesní vila je částečně podsklepenou jednopatrovou stavbou nepravidelného půdorysu, která postrádá od severu, na rozdíl od ostatních vil v lokalitě, tradiční odstup od chodníku formou předzahrádky a je tak z Tyršovy ulice postavena přímo v uliční čáře.
K hlavnímu jednopatrovému bloku budovy, situovanému svou delší stranou směrem k vozovce, přiléhá od jihu rovněž patrové, úzké zahradní křídlo s dvěma okenními osami v průčelí a zděným štítem. Zatímco je toto jižní prodloužení domu opatřeno jednoduchým sedlovým krovem, značně převýšená hmota ústřední části vily kombinuje, poněkud nevyváženě, různé typy střech. K severu vychází z hlavní střechy zašpičatělý sedlový výběžek, zakončený skládanou polychromovanou lomenicí, odkazující motivem i barevností na architektonickou tvorbu Dušana Jurkoviče, inspirovanou slovanským lidovým ornamentem.
V jihozápadním rohu vily byl vklíněn jednopodlažní přístavek koupelny s koutovým zastřešením. Protilehlou jihovýchodní a východní stranu hlavního objektu obklopovala prostorná, ale původně pouze přízemní přístavba s valbovou střechou. Fasády vily jsou řešeny velmi střídmě, v duchu pozdní secese.
Dekorativnímu vyvrcholení severního uličního průčelí dominuje vysoké schodišťové okno, nad kterým je umístěno portrétní vyobrazení Havlíčka Borovského, vyhotovené z plochých glazovaných obkladaček čtvercového formátu. V osmdesátých letech byl dům necitlivě přestavěn pro provoz školní družiny, v devadesátých letech došlo k jeho částečné rehabilitaci. /J. Sl.
Dům čp. 579 se pyšní fasádou z roku 1911 z glazovaných keramických kachlí vytvářejících obraz Karla Havlíčka Borovského, významného českého spisovatele a buditele. Stavitelem a majitelem vily byl Václav Pěch. V současné době se tu nachází lékárna U Havlíčka.