
V roce 2021 slavíme 200. výročí Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měly významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.
Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"
Volně koncipovanou sérií "Po stopách KHB" chceme šířit povědomí o této mimořádné osobnosti a navštěvovat místa spojená s životem a životním odkazem KHB.
Jméno KHB je neodmyslitelně spojené s havlíčkobrodským regionem - narodil se v nedaleké Borové u Přibyslavi, ale jeho opravdovým domovem se stal tehdejší Německý Brod, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. Odkaz KHB můžeme hledat v mnohých koutech naší země, ale i v zahraničí. Coby student rád cestoval a na svých toulkách zavítal i do Polska a na Slovensko. Rok pobýval v carském Rusku. Coby novinář pak působil v Praze (Národní noviny) a v Kutné Hoře (Slovan). A připomeňme si také čtyřletou konfinaci v Brixenu.
Na desítkách míst se můžeme setkat se sochami, bustami či pamětními deskami věnovanými KHB. Snad v každém českém či moravském městě nalezneme Havlíčkovu ulici, někde i Havlíčkovo náměstí. Také některé spolky nesou Havlíčkovo jméno hrdě ve svém názvu. Některá místa jsou všeobecně známá a mají svou slavnou minulost. Někde budeme tápat. A tak se vydejme po stopách KHB ... je skutečně co objevovat!

Na Havlíčkově náměstí v Jedovnicích nalezneme nejstarší sochu Karla Havlíčka Borovského na Moravě. A proč právě zde, uvádí místní kronikář Jiří Roudný: "Byla to známá doba našeho národního obrození, kdy řada našich významných vlastenců, spisovatelů a básníků veřejně vystoupila na ochranu českého jazyka a staletých národních tradic. A Karel Havlíček, ač zemřel mladý, si za několik let veřejné činnosti získal pověst neohroženého bojovníka a vlastence. V těch letech sílilo národní cítění i v Jedovnicích, lidé četli české knihy a české noviny Včela, Poutník, Květy a v padesátých letech bylo v obci odebíráno i šest čísel Havlíčkova Slovana. Pokračovatelem těchto národních a vlasteneckých myšlenek se stal čtenářsko-pěvecký spolek Vlastimil, založený v roce 1863. Tak si Havlíček získal své místo v myslích i srdcích našich předků."
V té době vznikla také myšlenka na postavení pomníku. Trvalo však řadu let, než byla uskutečněna. Později byl vytvořen přípravný výbor z vážených jedovnických občanů, v jehož čele stál lékař František Polčák. Z darů a sbírek byla obstarána potřebná částka na zhotovení sochy. Provedl ji sochař František Volesský z České Třebové za 1.570 korun tehdejší měny. Těžko si dnes uvědomíme práci přípravného výboru, než dosáhl povolení u c.k. rakouských úřadů postavit pomník tvrdému odpůrci tehdejšího zřízení. Slavnostní odhalení se konalo v neděli 23. září 1900. Byla to národní slavnost pro celé okolí, které se zúčastnilo více než dva tisíce osob. Slavnostní projev přednesl a odhalení provedl spisovatel a redaktor Času dr. Jan Herben z Prahy.
Jak na keš? Jdi na Stage 1.
Nedaleko od sochy (asi 30 metrů - viz waypoint) je sloup s dvěma rozvaděči, na nich naleznete evidenční čísla ve tvaru R ABBCDD a R AFGABH.
N 49° (F) (H) . (B) (D) (D)
E 016° (B+D) (A) . (B) (G-F) (F)



A jedno MEGA poděkování za pomoc s tvorbou listingu (a poskytnutí potřebného mustru a podkladů) patří Martinovi.
A vzhledem k delší době bez publikační možnosti kvůli vládním omezením tuto keš vyhlašuji jako FTF F, tedy FTF Friendly. A tak každý, kdo provede fyzický odlov a zápis do logbooku a i na webu provede log pro den publikace a den následující po publikaci včetně má nárok logovat svůj nález jako FTF. Příležitostně logbook zkontroluji a zadám sem do logu seznam těch, kteří na FTF nárok mají. Ostatní nepoctivci a šarlatáni, kteří by FTF logovali neoprávněně nechť si to zodpoví před svým svědomím... vlastně já jsem zapomněl, že oni žádné nemají...
no co už.... Přece si nebudeme kazit radost.
Lovu zdar!