Skip to content

<

Architektura Przegorzał

A cache by KKPrzegorzaly Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/07/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Przegorzały to urokliwe osiedle krakowskiego Zwierzyńca, malowniczo położone pomiędzy doliną Wisły, a Lasem Wolskim. To też wyjątkowe miejsce na mapie architektury Krakowa: na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajduje się kilka wysokiej klasy budynków reprezentujących różne style i epoki. Spacer w poszukiwaniu skrytki pozwoli odkryć najciekawsze z nich. 

Kolejne punkty na trasie należy dopasować do zdjęć, a następnie odnaleźć zakodowane numery i podstawić do wzoru współrzędnych skrytki.

Długość spaceru to ok. 2,5 km. Rozpoczynamy przy tzw. "starej" ulicy Księcia Józefa. 
Dojazd MPK z Salwatora (przystanek "Przegorzały Obwodnica" lub "Przegorzały"). Okolica poza strefą płatnego parkowania. 

Skrytka i waypointy są ogólnodostępne 24/7. 
Uwaga! Pomiędzy punktem 3 i 4 podchodzimy niecałe 100 metrów pod górę leśną ścieżką. 

 


 

Punkt 1: N 50° 02.817 E 019° 52.227
Po kolejce

Wzdłuż dzisiejszej ulicy Księcia Józefa wiodła niegdyś trasa kolejki wąskotorowej wybudowanej jeszcze przez Austriaków na potrzeby obsługi Fortu Krępak. Aż do lat 50. kolejka służyła Wodociągom Miejskim w Bielanach transportując m.in. węgiel i przewożąc pracowników. Starsi meszkańcy Przegorzał do dziś nazywają małą uliczkę odchodzącą w tym miejscu równolegle od ul. Księcia Józefa "drogą po kolejce". Ponownie kolej zawitała do Przegorzał w latach 60., tym razem jako kolejka turystyczna "Lajkonik". Kolejka ta przez kilka lat kursowała po wałach wiślanych od Salwatora do Bielan i była popularną atrakcją wśród mieszkańców Krakowa.
Kod: Suma cyfr w numerze pierwszego domu na prawo idąc w stronę punktu 2. 

 

Punkt 2: N 50° 2.821' E 19° 51.983'
Druga młodość starej karczmy
Najstarszy zabytek Przegorzał. Karczma wybudowana w latach 90. XVIII w., była własnością zakonu kamedułów i służyła podróżnym na trakcie handlowym z Krakowa do Oświęcimia. Po wojnie pełniła funkcje mieszkalne dla pracowników okolicznego PGR-u. Jeszcze niedawno w stanie katastrofalnej ruiny, została odrestaurowana przez prywatnych właścicieli. Do zachowanej karczmy dobudowano osiowo współczesną część mieszkalną, stylowo łącząc tradycję z prostą, nowoczesną bryłą.
Kod: Liczba zamkowych okien dachowych widocznych sprzed budynku karczmy.

Punkt 3: N 50° 2.833' E 19° 51.870'
Królowie ceramiki
Ozdobą fasady kościoła pw. Chrystusa Króla są płaskorzeźby ceramiczne wykonane przez słynną parę artystów plastyków: Helenę i Romana Husarskich. Husarscy od lat 50. prowadzili w swoim domu w Przegorzałach pracownię, w której eksperymentowali z wykorzystaniem ceramiki w rzeźbie. Ich wielkoformatowe mozaiki można do dziś zobaczyć  na fasadzie hali KS Korona lub w dawnym hotelu Cracovia. Częstym gościem w Przegorzałach i przyjacielem Hursarskich był Stanisław Lem. 
Kod: Liczba aniołków na witrażu nad wejściem.

Punkt 4: N 50° 02.980 E 019° 51.959
Dyskretny urok żelbetu
Budynek dawnego Kolegium Polonijnego i Domu Gościnnego UJ został zaprojektowany w połowie lat 70. przez architektów pod kierownictwem Tomasza Mańkowskiego (autora m.in. Miasteczka Studenckiego AGH czy siedziby Radia Kraków). Surowy w formie, brutalistyczny projekt doceniono na prestiżowych wystawach w Nowym Jorku i Chicago. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu znajdował się kort tenisowy dla mieszkańców willi Szyszko-Bohusza.
Kod: Suma liter w nazwie koloru szlaku turystycznego, którym można dojść z punktu 2 do punktu 3. 

Punkt 5: N 50° 02.907 E 019° 51.959
Baszta na szczycie skały
Willa “Baszta” lub “Odyniec” to dom własny Adolfa Szyszko-Bohusza. Czołowy polski architekt okresu międzywojnia kupił w 1916 roku od zakonu kamedułów część wzgórza Sowiniec i planował założyć tu kolonię domów dla ówczesnej śmietanki artystyczno-intelektualnej Krakowa. Historyzujący budynek przywodzi na myśl średniowieczną wieżę, ale Szyszko-Bohusz wprowadził tu też nowoczesne, modernistyczne elementy, takie jak szeroki taras czy przeszklenia. Ciekawostką jest, że w salonie willi znajduje się oryginalny strop kasetonowy z zamku w Nowym Wiśniczu, który architekt miał półlegalnie przejąć podczas prowadzonych tam prac konserwatorskich. Obok willi można do dziś zobaczyć nieużywany basen. 
Kod: Liczba kartuszy herbowych na fasadzie willi. 

Punkt 6: N 50° 02.907 E 019° 51.997
Nad Wisłą i nad Renem

W czasie II wojny światowej na odebranej Szyszko-Bohuszowi posiadłości wybudowano zamek Schloss Wartenberg: rezydencję dla nazistowskiego gubernatora Ottona von Wächtera. Położenie i architektura zamku miała budzić skojarzenia z zamkami Nadrenii. Były plany by doprowadzić tu z dołu kolejkę linową. Po wojnie zamek był przez lata użytkowany przez Uniwersytet Jagielloński, a dziś mieści hotel i restaurację.
Kod: Suma cyfr w liczbie punktów regulaminu rezerwatu przyrody. 

Punkt 7: 
N 50° 02.971 E 019° 52.265
Domek Muminków
Zaprojektowana przez Szyszko-Bohusza stróżówka miała być jednym z wielu tego typu obiektów na terenie jego rezydencji. Architekt chciał tu postawić domki dla gości, oficyny, a nawet kaplicę. W ramach planowanego przed wojną osiedla willowego powstał jeszcze jeden interesujący budynek: willa Spissów znajdująca się powyżej stróżówki, w głębi ulicy Jodłowej. Sama stróżówka połączona była z willą „Baszta” linią telefoniczną.
Kod: Liczba wszystkich okien stróżówki. 

Punkt 8: N 50° 02.923 E 019° 52.317

Rolniczy i romantyczny
Zespół dworski w Przegorzałach należał do rodów Decjuszy, Lubomirskich i Sanguszków. Dwór z charakterystyczną basztą powstał w I poł. XIX w. Opis życia we dworze na przełomie wieków zachował się w literaturze dzięki hrabiance Annie Skarbkównie która po latach opublikowała wspomnienia z spędzonego tu dzieciństwa w książce "Czas udręki i czas radości".  Obecnie na terenie folwarku mieści się Stacja Doświadczalna Instytutu Nauk Weterynaryjnych.
Kod: Liczba kolorów użytych na tablicy uniwersytetu przed wejściem na teren folwarku.

 

Współrzędne skrytki:
N° 50 2.[E+G][C-A][H-F]'
E 19° 52.[H-B][D-F][E+D]’

 

Additional Hints (Decrypt)

Yvgrenghen

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.