Skip to content

Chtelnicka prekazka Traditional Cache

Hidden : 4/16/2021
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keška z cyklu Vojenská história

Chtelnická protitanková prekážka

Nočná krvavo červená obloha, silnejúca delostrelecká paľba, hukot i bojové nálety lietadiel začiatkom jari 1945 zvestovali pre obyvateľov Chtelnice blížiaci sa front. I napriek tomu, že porážka fašistov sa ukazovala ako neodvratná, pripravovali sa nemecké jednotky na dôkladnú obranu. Od jesene predchádzajúceho roka bolo do budovania obranného pásma na malokarpatských svahoch a v predpolí zapojené okrem jednotiek Wehrmachtu, vojnových zajatcov a aj miestne obyvateľstvo. Základ opevnení tvorili protitankové priekopy a protipechotné zákopy. Prístupové komunikácie boli prehradené veľkými betónovými blokmi a železnými prekážkami. Tieto boli chránené delostreleckými, mínometnými palebnými postaveniami a desiatkami guľometných stanovísk.


Avšak ani toto zabezpečenie nedokázalo zastaviť na dlhší čas postup jednotiek Červenej armády. Tvrdé boje medzi Smolenicami a Chtelnicou trvali skoro päť dní, až nadránom 6. apríla vstúpili jej jednotky do Chtelnice. Pri bojoch o obec padlo 18 sovietskych vojakov, počet nemeckých obetí nie je známy.


V priebehu uplynulých 76 rokov bola väčšina týchto vojenských objektov pod Malými Karpatmi zničená. Priekopy a zákopy boli z dôvodu obrábania pôdy zarovnané, palebné postavenia zasypané, premiestniteľné betónové a kovové prvky odstránené. Vo väčšom množstve sa zachovali iba mohutné betónové bloky, ktoré tvorili cestné uzávery.


Zvyšok takýchto protitankových prekážok sa nachádza aj pozdĺž hlavnej cesty z Chtelnice do Nižnej. Súbor siedmich betónových blokov o rozmeroch 2x 2 metrov a priemernej výške 1,7m je usporiadaný do tvaru "V". Jeden blok najbližšie k ceste je posunutý a prevrhnutý. Na leteckej snímke je aj po rokoch vidieť ako pôdny príznak sústavu protitankových priekop tiahnúcich sa od betónových blokov na obe strany od cesty.

Schéma umiestnenia betónových blokov _ Priebeh protitankových priekop

Betónové bloky boli postavené po stranách komunikácie, pričom samotná cesta zostala prejazdná. V prípade potreby bolo nutné doplniť zátarasu o improvizovanú barikádu a aktívne brániť.
Uzáver komunikácie tvorili stupňovite usporiadané bloky na každej strane cesty, spoločne vytvárajúce akýsi lievik, širšou stranou obrátený k predpokladanému smeru útoku. Dva bloky, najbližšie k ceste, mali na strane obrancov uzamykateľné výklenky , ktoré slúžili na uloženie trhaviny a rozbušiek.

Pri objekte je urobené posedenie s malou odpočinkovou zónou.


Zdroje:
http://www.vhu.sk/data/att/1284.pdf
http://mapy.tuzvo.sk/HOFM/


Additional Hints (No hints available.)