Skip to content

ROK #190 - Ferdinand II. Habsburský Traditional Cache

Hidden : 7/9/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#190
9. júl 2022 (Sobota)
Ferdinand II.
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
PRÁZDNINY
2
Deň UFO
3
Franz Kafka
4
Slobodná Európa
5
Cyril a Metod
6
Ján Hus
7
Deň čokolády
8
Zeppelin
9
Ferdinand II.
10
Nikola Tesla
11
Deň popu-
lácie
12
George Eastman
13
Ernö Rubik
14
Dobytie Bastily
15
Rembrandt
16
Roald Amundsen
17
Gordon Gould
18
John Glenn
19
Edgar Degas
20
Šach
21
Štefánik
22
Hertz
23
Deň stromu
24
Alfons Mucha
25
Rosalind Franklin (Jakub)
26
Alice In Wonder-
land
27
Hans Fischer
28
Hepatitída
29
Ján Kollár
30
Henry Ford
31
BONUS
⬅️
Jún
➡️
August
Dnes má meniny Lujza
Ženské meno Lujza nie je veľmi rozšírené, má pôvod vo francúzštine a k nám preniklo prostredníctvom nemčiny. Ide o ženskú podobu mena Ľudovít a označuje "slávneho bojovníka či bojovníčku". Tieto ženy majú zmysel pre realitu. Vždy musia pod sebou cítiť pevnú pôdu. Tak sa uzatvárajú pred vlastným okolím, až vtedy sa cítia sebaisto a nič ich nedokáže zničiť. Sú obdarené nezvyčajne silnou vôľou a dokážu sa obetovať pre druhých. Uvedomujú si, že ak chcú mať úspech, musia ho dosiahnuť len a len vlastnými silami. Nejde im ani tak o ocenenie okolia, skôr o vlastný dobrý pocit z vykonanej práce. Ten ich ženie neustále dopredu. Zdravie majú dobré, citlivejšie sú akurát na prechladnutie.
 
Pranostika na dnes
Lepšie je žatvu začať o dva ni skôr, ako o dva dni neskôr.
V júli je na dvore pusto, ale na poliach husto.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#190 - Ferdinand II.

9.júla 1578 sa narodil Ferdinand II. Habsburský, tiež Štajerský. Bol to rakúsky a štajerský arcivojvoda, český a uhorský kráľ a rímskonemecký cisár.

Portrét

Charakteristika a nástup k moci

Jeho panovanie sa dá charakterizovať ako vojny, popravy, konfiškácie majetku a úteky prenasledovaných. Pochádzal z bočnej tirolskej vetvy Habsburgovcov a na trón sa dostal preto, že Rudolf II. a jeho brat Matej I. boli bezdetní.
Nástupnícke práva v rode Habsburgovcov boli presne definované. Cisárom sa vždy stával najstarší syn, a ak mužského potomka nebolo, tak cisárov brat a jeho deti. Táto postupnosť urobila z Ferdinanda Habsburského cisára. Jeho bratranci mu uvoľnili trón, s ktorým takmer nerátal.

Obliehanie Prahy

Ohňom a mečom

Ako člen dynastie dostal v roku 1595 správu nad Štajerskom a jeho konanie ukázalo niektoré charakteristické povahové črty - ohňom a mečom potláčal akékoľvek náznaky reformácie a protirečenia katolíckej cirkvi. Pevnú ruku presadzoval neskôr aj v správe celej krajiny.

V roku 1617 urobil český snem historické rozhodnutie, ktoré krajinu zaviedlo do tridsaťročnej vojny. Po tolerantnom Rudolfovi II. a nevýraznom Matejovi napriek zlým referenciám zvolil za budúceho českého kráľa práve Ferdinanda. Španielski Habsburgovci sa Ferdinandovi tajne zaručili, že si nebudú nárokovať tróny v strednej Európe a nového kráľa a neskoršie aj cisára podporia. Protestantská stavovská opozícia nemala na sneme dosť síl presadiť svojho kandidáta.

Aj uhorský snem kopíroval chybu českej šľachty a dal korunu Ferdinandovi, hoci väčšina magnátov prijala protestantizmus a mala voľnú ruku v správe krajiny. Preto hneď vznikli proti novému kráľovi povstania. V roku 1619 sa Ferdinand Habsburský stal aj cisárom Svätej ríše rímskej a nič mu nestálo v ceste, aby krajiny, ktorým panoval, vrátil do lona rímskej katolíckej cirkvi.

Defenstrácia

Všetko sa začalo pražskou defenestráciou v roku 23. mája 1619, keď jeho miestodržitelia skončili na smetisku pod Pražským hradom. Potom české stavy zosadili Ferdinanda z českého trónu a zvolili za kráľa Fridricha Falckého. Vojenské stretnutie sa uskutočnilo na Bielej hore v roku 1620 a totálna neschopnosť českých stavov Habsburgovcov sa posilnila. Čechy si zabezpečili popravami v Prahe a Uhorsko dočasným prímerím s Gabrielom Bethlemom - vodcom povstania uhorských stavov proti kráľovi.

Mandát, ktorý vydal Ferdinand II., nariaďoval nekatolíckym stavom v Čechách buď okamžite prestúpiť ku katolíkom, alebo opustiť krajinu. Z Čiech sa odsťahovali stovky šľachticov a niekoľko tisíc meštianskych rodín. Majetok im skonfiškovali a darovali katolíckym šľachticom - najlepšie rakúskeho pôvodu.

Európa sa rozdelila - španielske dŕžavy Habsburgovcov podporovali Ferdinanda, a mal samozrejme aj podporu rímskej cirkvi a pápeža. Proti sa postavili protestantské krajiny Švédsko, Dánsko, ale aj Francúzsko, ktoré sa obávalo nadvlády Habsburgovcov na kontinente.

Postavenie Habsburgovcov nebolo pevné a jednoznačná nebola ani lojalita niektorých častí ich rozsiahlej ríše. Ferdinand II. dokonca stratil historické pôvodné panstvo svojho rodu. Habsburgovci ho už nikdy nezískali späť. Vynoril sa však nový muž, ktorý za Ferdinanda II. vyhrával vojny a trestal nepriateľov s krutosťou, ktorú nemal ani sám cisár. Bol to Albrecht z Valdštejna. Jeho závratnú kariéru ukazuje dodnes honosný palác v Prahe - prekonal paláce Habsburgovcov.

Zlé časy

Keď knieža prestal bojovať za cisára, a pravdepodobne sám rozmýšľal o českom, ba vraj aj o cisárskom tróne, a vzbudil podozrenie u svojho pána, zavraždili ho neznámou rukou, ktorá však určite niesla rukopis Habsburgovcov.

Vojna, ktorá sa začala len menšou šarvátkou na Bielej hore, sa rozrástla do obrovských rozmerov. Pridala sa aj morová epidémia, na ktorú zomrelo viac ľudí ako v bojoch, pri rabovačkách a popravách. Európe hrozilo vyľudnenie a koniec akejkoľvek ekonomickej prosperity.

Neobľúbený cisár Ferdinand II. zomrel uprostred vojnovej haravary 15. februára 1637. Krutá vojna spojená s osudom bigotného Ferdinanda II. Habsburského sa skončila.

Mor
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Qhgvan fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)